ye-logo.v1.2

Активісти дослідили, що купували на Хмельниччині для боротьби з COVID-19

Здоров'я 2663
Впродовж березня-липня НСЗУ виділила медзакладам Хмельниччини понад 35 мільйонів гривень для боротьби з коронавірусом
Впродовж березня-липня НСЗУ виділила медзакладам Хмельниччини понад 35 мільйонів гривень для боротьби з коронавірусом. Фото: автора

Впродовж березня-липня цього року медзаклади придбали 16 ШВЛ.

Для ефективності боротьби з коронавірусом у березні цього року урядовці спростили процес проведення закупівель медичних препаратів, засобів та обладнання. Наприклад, нині для придбання апарату штучної вентиляції легень лікарня може не проводити тендер. Це допомагає не втрачати дорогоцінний час, але дає широке поле для зловживань. Тому представники громадських організацій трьох областей дослідили як саме проходили «коронавірусні» закупівлі на Хмельниччині, Вінниччині й Тернопільщині. Результати своєї праці вони презентували сьогодні, 29 жовтня, на пресконференції у Хмельницькому.

Керівниця проєкту «РозCORONOвані закупівлі» Олена Поліщук розповіла, що громадські активісти досліджували, скільки коштів було виділено медзакладам для боротьби з COVID-19, що за них було придбано та чи були порушення. За основу взяли період з 15 березня до 28 липня. За цей час для лікування пацієнтів з коронавірусом або підозрою на нього Національна служба здоров’я України перерахувала медзакладам Хмельницької області понад 35 мільйонів 122 тисячі гривень.

На такі потреби Хмельниччина отримала значно менше, ніж Тернопільська та Вінницька області. Для порівняння, впродовж березня-липня НСЗУ перерахувала тернопільським лікарням понад 141 мільйон 166 тисяч гривень, а вінницьким — понад 100 мільйонів 3 тисячі гривень.

«Це пояснюється кількістю пацієнтів з COVID-19 у медзакладах кожної з областей. На той час на Хмельниччині було менше хворих, ніж у сусідніх областях, — розповідає Олена Поліщук. — Таким чином лікування одного хворого у Вінницькій області коштувало 72 тисячі гривень, а у Хмельницькій — 63 тисячі гривень. Проте на Тернопільщині нам не надали інформації, скількох же пацієнтів вилікували від коронавірусу».

За словами експертки проєкту «РозCORONOвані закупівлі», представниці громадської організації «Жіночій антикорупційний рух» Альони Берези, фактично у Хмельницькій області з виділених НСЗУ понад 35 мільйонів гривень понад 22 мільйони гривень призначалося на стаціонарне лікування хворих на COVID-19. Решта — на інші потреби. Зокрема, 9 мільйонів 755 тисяч гривень спрямували на фінансування екстреної медичної допомоги, а 3 мільйони 222 тисячі гривень — на медичну допомогу, яка надається мобільними бригадами.

До теми: Додатково виділили гроші на ліки для інфікованих коронавірусом жителів області

З опорних лікарень, яких на той час було чотири, найбільше коштів отримала Хмельницька інфекційна лікарня. Національна служба здоров’я України перерахувала їй понад 11 мільйонів 934 тисячі гривень. До того ж медзакладу виділили 3,5 мільйони гривень з обласного бюджету та один мільйон гривень з міського. Щодо решти лікарень, то Славутській центральній районній лікарні НСЗУ виділила понад 4 мільйони 732 тисячі гривень, Шепетівській ЦРЛ — понад 428 тисяч гривень, а Дунаєвецькій ЦРЛ — понад 4 мільйони 249 тисяч гривень.

Восени кількість лікарень залучених до боротьби з коронавірусом зросла. Проте станом на 8 жовтня лише частина з них отримала кошти від Національної служби охорони здоров’я.

Що та як на Хмельниччині купували для боротьби з коронавірусом?

Альона Береза зазначила, що впродовж березня-липня «найбільшим» покупцем товарів для боротьби з коронавірусом стала Хмельницька міська лікарня. Загальна сума придбаного цим медзакладом склала понад 14 мільйонів 80 тисяч гривень.

«Це пояснюється тим, що Хмельницька міська лікарня придбала десять апаратів штучної вентиляції легень. Їх загальна вартість становить 6 мільйонів 940 тисяч гривень, — розповідає Альона Береза. — Другим «найбільшим» покупцем став обласний департамент охорони здоров’я, який витратив 8 мільйонів 930 тисяч гривень. Саме його представники централізовано закуповують медикаменти, а далі розподіляють їх лікарням. А Хмельницька інфекційна лікарня витратила 8 мільйонів 130 тисяч гривень».

Громадська активістка додала, що за проаналізований час в області було придбано 16 апаратів штучної вентиляції легень. Лідером власне стала Хмельницька міська лікарня, яка закупила десять апаратів. Щодо решти, то Кам’янець-Подільська ЦРЛ закупила три апарати ШВЛ і по одному придбали Спеціалізована медико-санітарна частина міста Нетішин, Славутська та Красилівська центральні районні лікарні.

Також за цей період придбали 41 кисневий концентратор. З-поміж них найбільше закупили: Славутська ЦРЛ — десять штук і Кам’янець-Подільська міська лікарня — вісім штук. Не менш важливими є монітори пацієнта, які показують стан хворого. Загалом в області придбали 32 монітори пацієнта. Найбільше закупила Хмельницька міська лікарня — 20 штук.

Читайте також: На Хмельниччині призупинили розгортання лікарень, які приймають хворих на коронавірус

«Щодо найдорожчих і найдешевших закупівель, то Хмельницька міська лікарня купувала експрес-тести на коронавірус за 434 гривні і 50 копійок за штуку. Для порівняння, Дунаєвецька ЦРЛ купувала їх за 200 гривень, — каже Альона Береза. — Найдорожчі засоби дезінфекції купувала Славутська ЦРЛ. За один літр вони давали 570 гривень. Для порівняння, у Нетішині їх купували за понад 148 гривень за літр».

Серед типових порушень були виявлені: відсутність договору (32 випадки), відсутність додатку до договору (104 випадки), придбання товарів, які не входять до переліку «коронавірусних» закупівель (46 випадків), відсутність інформації про власників (80 випадків)… Проте найбільш типовим порушенням стала відсутність інформації про технічні характеристики товару. Тобто у 209-и випадках медзаклади не вказували, яким конкретно має бути товар, який вони замовляють. Наприклад, костюми біозахисту.

Читайте також: Навчання після канікул: яким школам на Хмельниччині пропонують дистанційку

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую