ye-logo.v1.2

Вакцинація від Covid-19 в Україні: коли і яким препаратом можуть робити щеплення

Здоров'я 1748
Україна уклала договір на закупку китайської вакцини
Україна уклала договір на закупку китайської вакцини. Фото: pixabay.com

Попередньо, закуплена вакцина буде безкоштовною.

Група українських фармацевтичних  компаній «Лекхім» уклала угоду з китайським виробником вакцин проти коронавірусу Sinovac на постачання в Україну 5 мільйонів доз препарату у першому півріччі 2021 року. Як пише «Громадське», перші дози надійдуть у березні. 

«Лекхім» відповідно до договору стала офіційним та ексклюзивним постачальником вакцини CoronaVac (Sinovac Biotech) в Україну. У компанії також повідомили, що у 2022 році планують налагодити виробництво вакцини на українському підприємстві ПрАТ «Лекхім-Харків». Кажуть, що переговори щодо дистрибуції та локалізації виробництва в Україні тривали 10 місяців. Домовилися щодо 5 років співпраці», - зазначає «Громадське» з посиланням на пресреліз компанії.

Українська компанія з 15 січня і по 15 лютого прийматиме заявки від промислових та інших підприємств України, які зацікавлені в проведенні вакцинації своїх співробітників.

Чому саме компанія «Лекхім»?

«Громадське» пише, що на початку січня у громадській організації «Пацієнти України» заявили, що міністр охорони здоров’я Максим Степанов самостійно призначив компанію для закупівлі китайських вакцин проти коронавірусу, а інших виробників він заблокував. Власником обраної фармкомпанії є Валерій Печаєв — соратник Раїси Богатирьової, міністерки охорони здоров’я часів Януковича. Володіє він і ПрАТ «Технолог».

За даними ВВС, у грудні Україна вела переговори про закупку препарату Pfizer, однак потім МОЗ уклало договір не з Pfizer, а з китайською Sinovac Biotech. Джерела у МОЗ розповіли виданню, що постачання китайської вакцини було швидше і простіше організувати.

«На відміну від Pfizer, Sinovac не потребує суперхолоду, і може зберігатися 6 місяців при температурі 2-8 градусів. Багато країн світу заздалегідь стали в чергу до виробників вакцин і підписували угоди про закупівлю на етапі, коли вакцини ще не були затверджені і виготовлені. Де у цій черзі Україна, не відомо»,- йдеться повідомленні.

Яка дієвість вакцини?

Випробування Sinovac ще тривають, але цією вакциною у Китаї вже вакцинували тисячі людей. При цьому жодних випадків ускладнень, за даними влади Китаю, не було.

Бразильський Інститут Бутантан, який проводив клінічні дослідження вакцини від коронавірусу китайської компанії SinoVac, заявив, що ефективність препарату становить 50,38%. Це показало випробування, в якому взяли участь понад 13 тисяч добровольців.

«Ефективність вакцини в понад 50% достатня для підтвердження її дієвості й затвердження більшістю медичних регуляторів. Проте раніше бразильська сторона говорила, що ефективність препарату становить 78%. Вакцину SinoVac також випробовували в Туреччині та Індонезії на значно меншій кількості добровольців. Перша заявила про рівень ефективності в 91,25%, друга — 65%. В обох країнах препарат схвалили до екстреного використання», - зазначає «Громадське».

У будь-якому разі, дієвість вакцини SinoVac, за даними бразильських випробовувачів, значно нижча, ніж в інших препаратів. Однак Інститут Бутантан поки не оприлюднив повні дані клінічних досліджень, посилаючись на заборону компанії-виробника. 

Сьогодні, 13 січня, міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що МОЗ чекатиме на офіційний звіт від китайської компанії SinoVac про ефективність її вакцини проти коронавірусу. Якщо ефективність препарату виявиться меншою за 70% — Україні повернуть гроші.

«Звіт Інституту Бутантан стосується лише Бразилії, а клінічні випробування проводили у різних країнах світ, тому МОЗ очікуватиме на узагальнений звіт від компанії-виробника. МОЗ веде перемовини з іншими виробниками вакцини проти COVID-19. У бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень», -  пише видання.

З кого почнуть вакцинацію в Україні?

Як пише ВВС, в Україні, як і в усьому світі, першими щепитися від коронавірусу мають люди з груп ризику - медики, військові на Донбасі, поліція, люди з хронічними захворюваннями, освітяни.

За підрахунками МОЗ, першочергової вакцинації в Україні потребують приблизно 21 млн людей. Саме стільки людей є у всіх цих групах ризику.

Чи буде вакцинація безкоштовною?

Так. Вакцини, які закуповуватиме держава або отримає в рамках механізму Covax, будуть безкоштовними.

Чи можна буде відмовитись від вакцинації?

Так. Попри всі заклики вакцинуватися, щеплення від Covid-19 є добровільним. Жодних санкцій лікарям за те, що вони відмовились, чи скасування виплат поки що не передбачено.

Як і де будуть робити щеплення?

Вакцинація від Covid-19 буде проводитись окремо від інших щеплень. В областях вже формують мобільні бригади, які будуть виїжджати у медзаклади і розгортати там тимчасові пункти щеплення. За розрахунками, будуть проводити до 100 щеплень на день. Ці мобільні бригади мають проводити огляд пацієнтів, а також спостерігати їх після щеплення.

Чи можна буде обрати, чим щепитися?

Якщо йдеться про безкоштовне вакцинування груп ризику, то скоріш за все мобільні бригади будуть працювати з однією вакциною.Тобто, яку вакцину привезуть у лікарні, тією і будуть щеплювати.

Чи можна буде купити вакцину?

Орієнтовно появу вакцин у мережах аптек очікують не раніше квітня 2021 року. Це може бути як Sinovac, так і вакцини інших виробників. Все залежить від переговорів фармкомпаній з виробниками і від процедури реєстрації вакцин.

Чи будуть в Україні видавати імунні паспорти?

Ні.Україна розглядає варіант видачі іншого документу - свідоцтва про вакцинацію. Цей вид документу існував і раніше. У деяких країнах їх видавали як підтвердження про проведення вакцинації проти жовтої лихоманки чи поліомієліту.

Після появи вакцини від коронавірусу деякі країни при перетині кордону замість ПЛР-тестів почали вимагати свідоцтва про вакцинацію. Наразі іноземці, які приїжджають до України, повинні мати поліс медичного страхування і негативний ПЛР-тест. Україна лише розглядає впровадження свідоцтва про вакцинацію.

 

 

 

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую