ye-logo.v1.2

Чому болять суглоби та що робити: поради лікаря

Здоров'я 5050
Колінний суглоб дуже часто травмується або страждає від різних патологій
Колінний суглоб дуже часто травмується або страждає від різних патологій. Фото: ілюстративне stock.adobe.com

Лікування захворювань суглобів має бути комплексним

За статистикою, в Україні проблеми з суглобами мають близько 40 відсотків людей. Колінний суглоб — один з найбільших і найскладніших. Він здатен витримувати величезні навантаження — на нього “тисне” вага тіла, а при виконанні рухів навантаження зростає у багато разів. Тому саме він дуже часто травмується або страждає від різних патологій. Про захворювання колінного суглоба, профілактику та методи лікування розповідає ортопед-травматолог обласної лікарні Ігор Курило.

— Ігоре Івановичу, чому колінний суглоб частіше, ніж інші, травмується та хворіє?

— Колінний суглоб — один з найбільших і найскладніших. Його особливість у тому, що він постійно перебуває під навантаженням, виконує рухи згинання, розгинання, обертання. Рухові функції забезпечуються завдяки м'язам, зв'язкам та сухожиллям. Складна анатомія й підвищене навантаження обумовлюють високу частоту його травмувань та захворювань.

— Які причини призводять до захворювань суглоба?

— Їх доволі багато. Серед основних можна виділити травми, запальні процеси, інфекційні захворювання, дегенеративні зміни у суглобі та прилеглих м'яких тканинах, порушення обміну речовин, генетичну схильність, аутоімунні захворювання, вікові зміни. Сприяють розвитку проблем із суглобами переохолодження, зайва вага, важкі фізичні навантаження, цукровий діабет.

— Які найпоширеніші захворювання колінного суглоба?

— У молодих людей — травми, як правило — ушкодження меніска, хрестоподібних зв'язок, які розташовані безпосередньо у суглобі. Рідше — защемлення синовіальної оболонки, рубці синовіальної оболонки тощо. А в людей старшого віку — дегенеративні зміни, які стаються через зношення хряща.

— Як захистити хрящ від зношення?

— До групи ризику належать люди, які мають запальні захворювання суглобів, спадкову схильність (батьки хворіли на ревматизм, поліартрит), у кого робота пов’язана з великим навантаженням на суглоби ніг. Таким людям потрібно постійно займатися профілактикою — проходити курс санаторно-курортного лікування, приймати хондропротектори, займатися лікувальною фізкультурою. Однак усе це — після консультації з лікарем. Пам'ятайте, що профілактика завжди якісніша і дешевша, ніж лікування.

— Які перші симптоми хвороб колінних суглобів?

— Насамперед — біль при фізичному навантаженні. Також може турбувати хрускіт чи клацання в коліні. Тоді потрібно звернутися до сімейного лікаря.

— Які обстеження потрібні для діагностики?

— Крім огляду, загальні аналізи, за необхідності — рентген чи ультразвукове обстеження.

— Сьогодні існують сучасні методи діагностики — комп'ютерна, магнітно-резонансна томографія. Чи варто при проблемах із суглобами застосовувати ці методи?

— Так, це досить інформативні діагностичні методи. Проте на них має скеровувати вузький спеціаліст. Тобто сімейний лікар може скерувати пацієнта до вузького фахівця, і вже він за потреби призначає додаткову діагностику. Самостійно не варто робити таку діагностику. По-перше, це недешево. По-друге, при комп'ютерній томографії ви ще й отримаєте негативне опромінення. Тому прислухайтеся до порад свого лікаря.

— Від болю у хребті чи суглобах ми зазвичай рятуємося за допомогою розрекламованих мазів чи гелю.

— Місцеві засоби мають право на існування. Якщо немає алергічної реакції, то вони не шкідливі, мають знеболювальну дію, ефект зігрівання. Але лише з допомогою гелю чи мазі вилікувати хворобу не можна. Їх застосовують у комплексному лікуванні. Справді, деколи після застосування гелю стає легше, зникає біль, і людина думає, що хвороба відступила. Проте згодом болі повертаються, але їхня інтенсивність вже більша.

— А що скажете про народні методи, фізіотерапію?

— Народна медицина у комплексному лікуванні досить помічна. Також вона може дати позитивний результат при незначних травмах. Фізіотерапія — потужний метод лікування, але, знову ж таки, у комплексному лікуванні.

— Що включає комплексне лікування захворювань суглобів, і зокрема колінного?

— Медикаментозне лікування — прийом нестероїдних протизапальних препаратів, хондропротекторів. Також застосовуються фізіотерапевтичні методи, лікувальна фізкультура. Ефективні внутрішньосуглобові ін’єкції гіалуронової кислоти. У поєднанні з іншими методами часто вдається зупинити руйнівний процес у суглобі. Хороший результат дає плазмотерапія. При цьому лікар вводить у суглоб збагачений препарат крові пацієнта, після чого повертається рухливість і відновлюється хрящова тканина. Якщо ці методи не допомагають, виконується артроскопія — діагностична та лікувальна малоінвазивна операція. При артроскопії через невеличкі розрізи (3-4 мм) в суглоб вводиться маленька камера, і лікар бачить на екрані, в якому стані внутрішньосуглобові структури, де зона ушкодження хряща, де розірвані меніски чи зв'язка. Так само через невеликі розрізи в суглоб вводяться інструменти і виконуються маніпуляції — таким чином можна видалити пошкоджений меніск, зачистити хрящ тощо. Перевага цієї операції й тому, що немає великих розрізів, тому зменшується післяопераційний період. Вже через два-три дні людина може ходити, а через 10-12 днів повертатися до звичайного ритму життя. У занедбаних випадках доводиться виконувати звичайні хірургічні втручання або навіть операцію із заміни суглоба на штучний.

— Якщо почати лікування на початковій стадії захворювання, то процес дегенеративних змін можна зупинити?

— Справді, процес руйнації суглоба можна зупинити на досить тривалий час. І якщо дотримуватися порад лікаря, усунути усі шкідливі чинники, то можна на багато років забути про хворобу.

— Що корисно для суглобів?

— Корисний рух. Звісно, якщо ви вже маєте хвороби суглобів, то проконсультуйтеся з лікарем, які навантаження потрібні саме вам. Добре займатися плаванням, ходьбою, бігом, їздити на велосипеді. Важливе здорове харчування — більше вживайте продуктів рослинного походження, молочних продуктів. А ось додатково приймати вітаміни чи кальцій потрібно лише за призначенням лікаря і після відповідних аналізів. Щоб переконатися, чи потрібен вашим кісткам кальцій, варто визначити щільність кісткової тканини — виконати таке обстеження як денситометрія. А загалом пам'ятайте, що рух — це життя. І якби ми змолоду щодня проходили по три кілометри, то й мали б менше проблем із суглобами у старшому віці.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую