ye-logo.v1.2

Чому з віком ми гірше чуємо: що кажуть спеціалісти

Здоров'я 2278
Після 40 років рекомендую всім перевіряти слух, навіть якщо немає скарг
Після 40 років рекомендую всім перевіряти слух, навіть якщо немає скарг. Фото: ілюстративне pixabay.com

Сурдологи називають втрату слуху проблемою, яка відділяє людину від суспільства.

Поширеною хворобою серед людей старшого віку є вікова вада слуху. До неї призводить послаблення слухового нерва і низка інших хвороб. Діагностикою стану слуху, причинами його зниження, визначенням тактики лікування та реабілітації пацієнтів зі зниженим слухом займається лікар-сурдолог.

Про причини вікової втрати слуху, методи профілактики та особливості лікування наша розмова з отоларингологом-сурдологом Людмилою Петрашко.

- Людмило Григорівно, з якого віку у людини можуть розпочатися проблеми зі слухом?

- Зазвичай люди віком до 40 років на проблеми зі слухом не скаржаться. Однак з 40-45 років може розпочатися фізіологічне зниження слуху. Переважно це сенсоневральне порушення. Тобто слабкість слухового нерва. Називається воно пресбіакузис. З роками при такому порушенні людина чує все гірше.

- Які ще є причини вікового порушення слуху?

- Їх багато. Часто причиною зниження слуху є не фізіологічне зниження, а шуми, дзвін у вухах, патології судинного характеру. Також гіпертонія, атеросклероз судин і головного мозку, порушення роботи серцево-судинної системи, інфаркти. Часто порушення слуху спричиняють цукровий діабет, хвороби щитоподібної залози, нирок. При остеохондрозі шийних відділів хребта, хребтових килах порушується слуховий нерв, що теж призводить до зниження слуху. До речі, до цієї патології призводить і коронавірус. Пацієнти після ковіду скаржаться на закладеність, шум у вухах, які виникають унаслідок тромбозів і порушення кровообігу.

- Які методи профілактики?

- Після 40 років рекомендую всім перевіряти слух, навіть якщо немає скарг. Якщо з’являються перші ознаки, потрібно пройти обстеження, щоб виявити причини зниження слуху. Пресбіакузис розвивається повільно і поступово, тому зазвичай ми не помічаємо зниження здатності чути. Люди адаптуються і не звертаються до лікаря. На обстеження такі пацієнти приходять лише тоді, коли у вухах починає шуміти. Якщо людина погано чує протягом 5-7 років, у неї втрачається розбірливість мови, тобто вона чує гучні звуки, але не розрізняє слів. Тому важливо вчасно звертатися до спеціаліста.

- Як лікувати вікове зниження слуху?

- Фізіологічне зниження слуху, на жаль, не піддається лікуванню. Захворювання має декілька ступенів. При другому рекомендується носіння слухового апарату. Якщо ж причина в інших хворобах, які можуть спричинити погіршання слуху, потрібно лікувати саме їх.

- Дайте поради, як вберегти слух замолоду.

- По-перше, варто відмовитися від куріння. Нікотин призводить до спазму судин і порушення кровопостачання. У результаті до судин вушної раковини не потрапляє достатня кількість кисню, що й викликає порушення звукосприйняття. По-друге, до порушення і втрати слуху може призвести зловживання алкоголем. Відіграє роль і генетика, адже хвороба може бути спадковою. Сучасна молодь полюбляє гучно слухати музику. У результаті багато молодих людей звертаються зі скаргами на закладеність у вухах. Під час обстеження ми виявляємо перші прояви запалення і враження слухового нерва. Якщо хворобу виявити протягом місяця, то її ще можна вилікувати. Але через 3-6 місяців вона переходить у хронічну стадію. Тому рекомендую уникати значних звукових навантажень, при користуванні навушниками кожні 30 хвилин потрібно робити перерву, щоб нерв “відпочивав”.

- Чи можуть призвести до втрати слуху ватні палички?

- Ватні палички іноді призводять до травм вуха, розриву барабанних перетинок. Я не рекомендую ними користуватися. Найкращий спосіб очистити вуха — помити вушну раковину водою і витерти тонким рушником. Категорично заборонено користуватися вушними паличками, коли вухо закладене, адже якщо причиною цього є сірчана пробка, то паличка лише погрішить стан або навіть пошкодить барабанну перетинку.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую