ye-logo.v1.2

Чи можна приймати ліки для розрідження крові про всяк випадок: що кажуть лікарі про «густу» кров

Здоров'я 18140
Про згущення крові останнім часом говорять багато. Зокрема й у контексті Covid-19
Про згущення крові останнім часом говорять багато. Зокрема й у контексті Covid-19. Фото: ілюстративне stock.adobe.com

Прийом препаратів для розрідження крові «про всяк випадок» у неправильному дозуванні може призвести до гастриту, виразки шлунку або, в гіршому випадку, до кровотечі.

Про згущення крові останнім часом говорять багато. Зокрема й у контексті пандемії коронавірусу, адже Covid-19 може сприяти в'язкості крові й утворенню тромбів. І якщо раніше реклама препаратів, які розріджують кров, цікавила здебільшого людей старшого віку, то тепер про тему «густої» крові та підвищеного ризику тромбоутворення знають навіть школярі. А дехто купує розрекламовані препарати для розрідження крові з метою профілактики утворення тромбів. Проте лікарі запевняють, що неконтрольовано вживати ці препарати не можна.

«Немає жодної потреби кожному приймати препарати для розрідження крові, — пояснює лікар-кардіолог Ігор Салабай. — Є декілька шкал, згідно з якими сімейний лікар може розрахувати ризик утворення тромбів на тлі згущення крові та супутніх захворювань. Самостійно ж або за допомогою інтернету це дуже важко зробити правильно. Прийом аспірину про всяк випадок у неправильному дозуванні може призвести до гастриту, виразки шлунку або, в гіршому випадку, до кровотечі».

Про те, що кров густа, організм ніяк не сповіщає. «Заніміння кінцівок, головний біль, спрага та деякі інші симптоми можуть бути як при згущенні крові, так і при патології хребта, цукровому діабеті, високому або низькому тиску, варикозному розширенні вен ніжних кінцівок та інших хворобах, — продовжує Ігор Олегович. — Також треба пам’ятати, що прийом препаратів для схуднення, сечогінних та препаратів калію без призначення лікарем теж змінюють густоту крові. Згущення крові можна діагностувати тільки за результатами загальноклінічного аналізу та, за потреби, коагулограми - комплексного аналізу крові, завдяки якому можна виявити проблеми згортання крові. Також для оцінки ризику тромбоутворення виконують аналіз «Д-димер», який покаже, чи є у крові мікрозгустки, особливо після коронавірусу. Слід також знати, що існують фізіологічно обумовлені стани, коли Д-димер стає завищеним, наприклад, вагітність. З ранніх термінів вагітності Д-димер постійно збільшується і до кінця вагітності може перевищувати вихідний рівень в три-чотири рази. Якщо вагітність з ускладненнями, то цей показник може бути ще вище. Щоб не займатися самодіагностикою, потрібно звернутися до сімейного лікаря. Він і визначить необхідний перелік аналізів. Також треба пам’ятати: взимку кров трохи згущується для меншої втрати організмом тепла при зниженій температурі повітря».

При коронавірусній інфекції теж не варто самостійно приймати препарати для розрідження крові. «Питання про прийом таких ліків при Covid-19 вирішується індивідуально згідно з протоколами лікування цієї інфекції, які оновлюються кожні два-три тижні», — пояснює лікар.

Найкраща профілактика — достатній питний режим

Запобігти згущенню крові можна і без медикаментів. Важливу роль відіграє харчування. Воно повинно бути максимально збалансованим. Кров стає густішою при нестачі білків і амінокислот, тому в раціоні обов’язково має бути м’ясо (нежирні сорти, індичка або курятина), риба (морська), молочні продукти і яйця. Не менш важливим компонентом харчування є жир. Жирні кислоти - це важлива складова ліпідної мембрани клітин крові. Нормалізація мембран еритроцитів і тромбоцитів запобігатиме «склеюванню» клітин. Одними з найважливіших речовин є Омега-3 ненасичені жирні кислоти, які входять до складу деяких сортів морської риби, а також містяться в оливковій та лляній оліях.

Крім того, є продукти, що сприяють розрідженню крові. До них належать: імбир, цибуля, часник, мигдаль, кеш’ю, насіння соняшника, сік алое, буряк, гіркий шоколад. Важливо дотримуватися і вітамінного балансу: доведено, що надлишок вітаміну С і К, а також нестача вітаміну Е сприяють згущенню крові.

«Щоб нормалізувати консистенцію крові, слід виключити з раціону продукти, які негативно впливають на її в'язкість: гречану крупу, банани, ківі, — радить Ігор Салабай. — А найпростішим засобом запобігання згущенню крові є звичайна питна негазована вода. Кількість води вираховується індивідуально для кожної людини. В середньому це півтора-два літри на добу. Але треба враховувати функцію нирок, рівень цукру, наявність серцевої недостатності та інші моменти. У цих питаннях проконсультуйтеся зі своїм лікарем».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую