ye-logo.v1.2

Лікар-онколог: «Будь-яка родимка або пігментна пляма - це слабкі місця шкіри»

Здоров'я 3011
Сонячні ванни корисні, проте надмірне перебування на сонці може загрожувати досить неприємними наслідками, аж до злоякісних утворень шкіри
Сонячні ванни корисні, проте надмірне перебування на сонці може загрожувати досить неприємними наслідками, аж до злоякісних утворень шкіри. Фото: ілюстративне istockphoto.com

Надмірне захоплення сонцем може стати пусковим механізмом для розвитку меланобластоми — злоякісного утворення шкіри.

Літню пору кожен намагається використати сповна. Хтось поспішає до моря, річки чи озера, щоб позасмагати, відпочити і набратися сил. А хтось увесь вільний час присвячує роботі на присадибній ділянці чи дачі, вирощуючи овочі, фрукти і ягоди, щоб смакувати ними взимку і балувати смаколиками усю родину. І ті, й інші багато часу проводять на свіжому повітрі, на сонці. Без сумніву, сонячні ванни корисні, проте надмірне перебування на сонці може загрожувати досить неприємними наслідками, аж до злоякісних утворень шкіри. Про те, як запобігти цьому і як не пропустити перші ознаки хвороби, розповідає завідувач відділення новоутворень грудної залози, шкіри, м'яких тканин і кісток обласного протипухлинного центру Ігор Дробнер.

— Ігоре Гаррієвичу, влітку нам хочеться більше часу проводити на свіжому повітрі, погрітися на сонці. Кому слід бути особливо обережним, перебуваючи під сонячними променями?

— Помірний розумний відпочинок на свіжому повітрі під сонцем корисний. Головне — не перестаратися, адже надмірна засмага небезпечна для усіх. Але є люди, яким надмірне захоплення сонячними ваннами особливо небезпечне. Це — люди зі світлою шкірою, світлими очима та світлим чи рудим волоссям. А також ті, хто має на тілі багато родимок. Саме такі люди й належать до групи ризику. Проте людей, яким не потрібно адаптуватися до сонця, немає. Навіть смаглявим чорнооким і з темним волоссям потрібно поступово привчати шкіру до сонця, яка за зиму-весну вже відвикла від нього. Перші сонячні ванни мають тривати не більше кількох хвилин, потроху час перебування на сонці можна збільшувати. Але пам’ятайте, що найшкідливіше сонце — з 11-ої до 16-ої години. Цей час краще перебути у затінку.

— Зараз багато сонцезахисних кремів. Кому варто ними користуватися?

— Такі засоби потрібні усім. Їхній вибір сьогодні дуже великий. Але краще віддати перевагу тому виробнику, якого ви знаєте і засобами якого користуєтеся. Я раджу купувати сонцезахисні засоби не у крамницях чи супермаркетах, а в аптеках. У перші дні використовуйте крем з найвищим ступенем захисту, який потроху можна зменшувати.

— Яку небезпеку несуть сонячні опіки, крім неприємних відчуттів?

— Сонячні опіки у рази підвищують ризик розвитку злоякісних захворювань шкіри, зокрема меланобластоми. А це —смерті. До речі, у городників і дачників ризик сонячних опіків більший, ніж у тих, хто просто лежить на пляжі. Адже під час роботи людина забуває про сонце, зосереджується на тій роботі, яку слід виконати, і... отримує опік. Якщо ви вже отримали сонячний опік, то його обов’язково слід лікувати. Незначні можна лікувати самостійно, а зі значними слід звернутися до лікаря. Звісно, одразу після сонячного опіку на рак не захворієте, але кожен з них наближує людину до цього важкого захворювання. Рак шкіри може розвинутися через кілька років і навіть десятиліть після невдалої засмаги.

— Крім сонячного опромінення, що ще сприяє розвитку раку шкіри?

— Причин його розвитку дуже багато. Звичайна людина має знати, що основним ризиком щодо раку шкіри є сонячне випромінювання. Шкідливо впливають на шкіру і будь-які хімічні речовини, зокрема й засоби для миття посуду, вікон. Такі речовини подразнюють, сушать шкіру, тим самим викликають різні захворювання. Як захистити свої руки? Дуже просто: коли миєте посуд, натираєте меблі чи підлогу, перете, пораєтеся на городі — працюйте у гумових рукавичках.

— Як не пропустити початок розвитку раку шкіри? На що звернути увагу?

— Час від часу оглядайте родимки, які є на тілі. Звертайте увагу на будь-які зміни наявних утворень шкіри: кольору, розміру, країв, обрисів, появу виразки тощо. І якщо вам здається, що щось з пігментними утвореннями не так, поспішіть до фахівця.

— Розкажіть детальніше про меланому.

— Це одне з найнебезпечніших онкологічних захворювань. У структурі смертності від онкологічних захворювань серед жінок меланома посідає друге місце, серед чоловіків — шосте. Меланобластома досить підступна. Її особливість — це слабкий зв'язок злоякісних клітин між собою, вони легко відриваються від основної маси пухлини і, «розлітаючись» кровоносними і лімфатичними судинами організму, дають швидко, протягом кількох місяців, множинні метастази в життєво важливі органи (легені, печінку, мозок, серце, кістки). Будь-яка родимка або пігментна пляма — це слабкі місця шкіри, які можуть стати плацдармом для виникнення пухлини. Розвивається меланома з меланоцитів — клітин, які виробляють пігмент меланін, тому в більшості випадків вона має темне забарвлення, але іноді може бути і безпігментною.

— Які методи лікування застосовуються?

— Все залежить від виду пухлини, стадії її розвитку, стану хворого тощо. Це можуть бути радіо- та хіміотерапія, таргетна терапія (медикаментозне лікування, спрямоване на блокування росту ракових клітин), імунотерапія, а також хірургічні втручання.

— Рак шкіри можливо вилікувати повністю?

— Так, часто можна повністю вилікуватися. Сьогодні є досить ефективні препарати, які дозволяють успішно боротися зі злоякісними пухлинами шкіри. Вони дають можливість отримати позитивні результати навіть при четвертій стадії захворювання, коли меланобластома дає віддалені метастази. І якщо років п'ять тому про таке ми могли тільки мріяти, то тепер у мене є пацієнти, яких вдалося вилікувати на пізніх стадіях.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую