ye-logo.v1.2

Чи готові у Хмельницькому виконувати операції з трансплантації

Здоров'я 3758
Першою на Хмельниччині планують зробити операцію з пересадки нирки
Першою на Хмельниччині планують зробити операцію з пересадки нирки. Фото: ілюстративне getty images

Такі операції в Україні проводять все частіше.

Нещодавно у лікарні швидкої медичної допомоги Львова одночасно провели трансплантацію серця, легень, печінки, нирок, рогівки ока. Вперше в Україні виконали трансплантацію серця 13-річній дитині та вперше пересадили легені. А вже за тиждень пересадку органів від одного донора провели чотирьом українцям в Києві. Серце отримала 12-річна дівчинка. А чи готові такі операції проводити на Хмельниччині?

Транспрантацію органів в Україні проводять все частіше. А ще кілька років тому люди, які потребували пересадки органів, або шукали порятунку за кордоном, або ж сподівалися на диво. І не тому, що наші медики не володіли потрібними методиками виконання таких оперативних втручань. Просто в Україні трансплантологія не мала законодавчої бази. І лише з введенням відповідного законодавства трансплантологія в Україні почала розвиватися.

“Вважається, що в Україні, в середньому, хворі потребують 5 000 пересадок нирок, 1 000 пересадок серця, 1 000 — легень і 500 — печінки, — розповідає завідувач урологічного відділення обласної лікарні, доктор медичних наук, заслужений лікар України Олексій Підмурняк. — За 2020 рік в Україні виконали 126 трансплантацій, за половину 2021 року — 128. Сьогодні можна пересаджувати рогівку ока, гортань, легені, серце, печінку, нирки, кишківник, підшлункову залозу, кістковий мозок (у хворих на рак крові). Є позитивні результати з пересадки матки. Найчастіше в усьому світі виконуються пересадку нирки, легень, серця, печінки”.

Найбільше операцій з трансплантації виконують у Києві та Львові. Серед районних лікарень відзначилася Ковельська, де також проводять пересадки органів. Хмельницькі хірурги теж готові виконувати такі операції.

“Раніше основна проблема була у тому, що не було чітко прописаного закону: кому можна пересаджувати органи, хто може бути реципієнтом, не було загальнонаціонального списку людей, які потребують пересадки, — продовжує Олексій Олексійович. — Сьогодні закони прописані, розроблена і функціонує електронна база — Єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ). Держава дозволила лікарням розвивати трансплантацію на місцях. І наша обласна лікарня входить у пілотний проєкт з проведення трансплантації. Тобто держава фінансує ці операції, виділяє на одну людину 800 тисяч гривень, тому для українців вони безкоштовні”.

Оскільки найчастіше пересаджують нирки, то й в Хмельницькому планують виконати саме таку пересадку. “Є родинна і трупна трансплантація, — розповідає Олексій Підмурняк. — Родинна — коли орган дає родич. До родичів належать: батько, мама, дружина, брат, сестра, племінник, дідусь, бабуся, син, дочка, онук, онучка. Також за законодавством до родичів належать люди, які не перебувають в офіційному шлюбі, але живуть разом і ведуть спільне господарство. Щоб це підтвердити, необхідне рішення суду. Також для родинної трансплантації прописаний великий перелік показів і протипоказів. Принципово, що донорами органу не можуть бути: діти до 18 років, люди, які брали участь у військових діях на сході країни, та ті, хто перебувають у місцях позбавлення волі”.

Щодо трупної трансплантації, то вона можлива лише тоді, коли у людини констатована смерть мозку, але усі інші органи ще працюють. Також обов’язково потрібен дозвіл на забір органів. “Для того, щоб відбулася пересадка, необхідно, щоб донор і реципієнт бути сумісні за групами крові і за антитілами, — каже лікар. — Для цього потрібно зробити складні аналізи, які виконують у кількох закладах країни. У нашій лікарні вже є обладнання для такої лабораторії, а лікарі якраз проходять спеціальне навчання. Так, вже найближчим часом ці аналізи ми зможемо робити на місці”.

Власне, в обласній лікарні вже повністю готові до проведення трансплантацій: створені усі умови в операційних та відділеннях, є усе необхідне обладнання. У виконанні перших операцій допоможуть досвідчені фахівці з Києва та Львова. “У нас все готове для того, щоб разом з досвідченими лікарями виконати кілька трансплантацій, а потім вже виконуватимемо їх самостійно, — пояснює Олексій Олексійович. — І у нас є пацієнти, які потребують пересадки. Проблема у тому, що поки що ми не можемо для них підібрати донорів. І тільки-но знайдемо пару донор-реципієнт, одразу зробимо необхідні дообстеження і виконаємо пересадку органу. Як свідчить досвід, найкраще першою робити родинну трансплантацію».

Сьогодні на Хмельниччині лікування з допомогою штучної нирки отримують більше 300 мешканців області. З них пересадку нирки можна провести понад сотні. На діалізі людина постійно прив'язана до апарату штучної нирки — тричі на тиждень по кілька годин. Але все одно це — далеко не повноцінне очищення організму, адже нирки людини працюють 24 години на добу. На тиждень — 168 годин. Діаліз же відбувається чотири години тричі на тиждень — усього 12 годин замість 168. Тож власна нирка значно краще очищає організм, ніж штучна. Та й після пересадки людина не “прив’язана” до лікувального закладу, може повертатися до повноцінного життя. Сьогодні в області 56 людей з донорськими нирками.

Хоч трансплантологія — це вже не новина, проте в Україні багато хто з осторогою ставиться до таких втручань, особливо коли йдеться про трупну трансплантацію. Тут вже існує чимало міфів і домислів. Проте чинне законодавство спростовує чимало з них.

«Якщо у лікарню поступає пацієнт, у якого підозрюється смерть мозку, скликається консиліум мінімум з трьох лікарів, які й встановлюють цей діагноз. Для цього є чітко прописані критерії, — пояснює лікар. — Тоді викликають трансплант-координатора, який не бере участі у констатації смерті мозку і лікуванні пацієнта. Він зустрічається з родичами і пояснює, що людина загинула, але її органи ще працюють і можуть врятувати життя іншим людям. Якщо родичі дають згоду на те, що органи можна використати для пересадки, лікарі зв’язуються з Державним центром трансплантації. Його фахівці у найближчих територіальних центрах шукають пацієнтів, які можуть підходити для пересадки. А у лікарню, де лежить донор, приїжджають хірурги з тих лікарень, де є пацієнти, яким будуть проводити пересадку. Вони виконують забір органів і відвозять у свої заклади. Таким чином один реципієнт може стати донором для пацієнтів з різних міст. Печінка може поїхати у Київ, серце — у Львів, а нирка — до Вінниці. І вже у тих містах виконують операції з пересадки органів. Від констатації смерті мозку до забору органу минає не менше шести годин, а частіше навіть більше. І весь час за пацієнтом спостерігають лікарі, щоб виключити помилку у встановленні діагнозу”.

Операція з трансплантації нескладна технічно, хмельницькі хірурги часто виконують значно складніші операції, зазначає Олексій Підмурняк. Після операції з пересадки донор наступного дня може вставати, а через п'ять днів його виписують додому. Той, кому пересадили орган, проведе в лікарні більше часу, все залежить від того, як приживеться донорський орган.

Крім нирок, в обласній лікарні планують виконувати операції з пересадки печінки, підшлункової залози, на перспективу — легень і кісткового мозку, а в обласному серцево-судинному центрі готуються виконувати операції з пересадки серця.

Читайте також: Хмельницька обласна дитяча поліклініка переїхала в нове приміщення

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую