ye-logo.v1.2

Штучні суглоби: як ендопротезування повертає до нормального способу життя

Здоров'я 7155
Часто ми вважаємо, що заміни суглоба потребують лише люди старшого віку. Проте насправді таких операцій потребують і молоді люди — приміром, після травм чи внаслідок деяких захворювань
Часто ми вважаємо, що заміни суглоба потребують лише люди старшого віку. Проте насправді таких операцій потребують і молоді люди — приміром, після травм чи внаслідок деяких захворювань. Фото: ілюстративне pixabay.com

На Хмельниччині за рік виконують понад 500 операцій з пересадки штучних суглобів.

Сучасна медицина здатна замінити будь-який людський суглоб на штучний. Разом з тим все більше українців потребують таких операцій. Важка фізична праця, шалений темп життя, хвороби та травми опорно-рухового апарату — усе це руйнує наші суглоби. Крім того, як й інші органи та системи, суглоби з віком зношуються. Біль, скутість, обмеження рухливості — ті симптом, які змушують нас звертатися до лікарів. Й часом пігулки, уколи, фізіотерапія не можуть впоратися з проблемою. Єдиний вихід жити повноцінним життям — замінити власний суглоб на штучний. І хоч такі операції вже давно стали звичними для українських медиків, не усі знають, як і де отримати таку допомогу. Про особливості ендопротезування розмовляємо із завідувачем ортопедо-травматологічного відділення обласної лікарні, кандидатом медичних наук, заслуженим лікарем України Юрієм Павлішеним.

— Юрію Івановичу, що призводить до того, що власний суглоб доводиться заміняти на штучний?

— Це — захворювання суглобів у третій-четвертій стадії, травми. Насправді причин захворювань багато. Одна з основних — порушення обміну речовин, друга — спадковість. У жінок ще й додається остеопороз. Часто ми вважаємо, що заміни суглоба потребують лише люди старшого віку. Проте насправді таких операцій потребують і молоді люди — приміром, після травм чи внаслідок деяких захворювань. Зазначу, що ендопротезування — це вже крайній метод лікування, коли інші не дали ефекту. Перша і друга стадія захворювань суглобів лікуються здебільшого консервативно — медикаментами, фізпроцедурами, внутрішньосуглобовими ін’єкціями. А ось на третій і особливо четвертій стадіях хвороби, коли людина відчуває постійний біль, коли суглоб втрачає свої функції, вже показана заміна суглоба на штучний.

— Почувши про потребу замінити власний суглоб на штучний, люди часто лякаються, бо переконані, що це дуже складно і ризиковано, що зі штучним суглобом не можна буде вести нормальний спосіб життя.

— Ендопротезування — це заміна хворого суглоба на штучний. Власне, це операція з пересадки органа, але орган, тобто протез — не від донора, а штучний. Таким чином можна замінити практично усі суглоби: кульшові, плечові, ліктьові, променево-зап’ясні, гомілково-ступневі. Ми володіємо методиками заміни усіх цих суглобів, виконуємо такі операції уже протягом 26 років, тож маємо значний досвід. Ендопротезування сьогодні— це звичайна операція, безпечність і ефективність якої перевірена роками практики. Звісно, одразу після операції людина не буде бігти марафон. Потрібна реабілітація. Але згодом вдасться позбутися болю, можна вести активний спосіб життя.

— Штучний протез недешевий, тому не усі можуть собі дозволити таке лікування.

— Так, Національна служба здоров’я України поки що не покриває витрати на штучний протез. Проте частину протезів закуповує Міністерство охорони здоров’я, виділяють гроші на них і місцеві бюджети. Тому для малозабезпечених верств населення є можливість отримати протез безкоштовно. Але на такі протези є черга. Деколи доводиться чекати місяць, а деколи — і кілька місяців. Усе залежить від того, як і скільки ми їх отримуємо. Поза чергою безкоштовні протези отримують пацієнти у випадку важкої травми, адже вони потребують негайної допомоги. Загалом половину штучних протезів ми ставимо безкоштовно.

— Якщо на безкоштовний протез розраховувати не доводиться, про яку суму йдеться?

— Вартість цементних протезів — близько 30 тисяч гривень, безцементні дорожчі — 40-50 тисяч гривень. Ми ставимо суглоби закордонного виробництва — США, Німеччини, Франції, Великої Британії, бо вони якісніші. Звісно, сума значна, але чимало пацієнтів готові заплатити, щоб мати можливість вести нормальний спосіб життя і не відчувати постійного болю. На жаль, деякі клініки встановлюють значно вищі ціни — до 150-200 тисяч за суглоб. І мені прикро, що люди не знають, що у багатьох державних закладах, і у нашому відділенні зокрема, виконують такі операції професійно, й обходяться вони значно дешевше. Нагадаю, що сьогодні людина не прив’язана територіально до лікувального закладу, а може обирати будь-який в Україні. Приміром, у нас чимало пацієнтів з інших областей, зокрема з Житомирщини, Вінниччини, Тернопільщини і навіть зі Львівщини.

— Скільки часу служитиме штучний протез?

— Усі протези різні, мають різну комплектацію. А ще термін служби залежить від того, який спосіб життя людина веде, яке фізичне навантаження отримує. Адже протез ставиться для того, щоб покращити якість життя — не відчувати болю й дискомфорту, вільно пересуватися. Проте він не розрахований на важку фізичну працю. Також бажано підтримувати нормальну вагу тіла. Загалом ендопротез служить довго — двадцять років і більше. Ми почали виконувати такі операції у 1995 році. І деякі наші перші пацієнти досі ходять з протезами, які ми тоді їм поставили.

— Чи існують протипокази до ендопротезування?

— Їх дуже мало. Насамперед — це загальний стан організму, зокрема серйозні захворювання серця, нирок. Хоча у моїй практиці було кілька випадків, коли ми оперували хворих, у яких не працювали нирки, і все минуло успішно. Але це вже великий ризик і відповідальність насамперед хірурга. Дехто вважає, що літнім людям такі операції не варто виконувати. Насправді вік не є протипоказом для ендопротезування. У нас є пацієнти, яким 80 і навіть 90. Зазначу, що дуже важливим є позитивне налаштування і довірливі стосунки між лікарем і пацієнтом.

— Чи можна людині замінити на штучні два-три суглоби?

— Можна. Ми маємо навіть пацієнтів, яким замінили чотири суглоби.

— Сьогодні ми живемо в особливих умовах через пандемію коронавірусу. Можливо, краще перенести таку операцію на інший, сприятливіший час?

— Незважаючи на пандемію, операції з ендопротезування ми виконуємо. Щоправда, усі пацієнти мають здати аналіз на відсутність коронавірусної інфекції. А ось відтягувати з операцією не варто, адже чим швидше ви отримаєте штучний суглоб, тим скоріше повернетеся до активного життя, позбудетеся болю і дискомфорту.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую