ye-logo.v1.2

Лікар: «При колітах корисні варені або приготовані на парі страви»

Здоров'я 2832
Лікування коліту залежить від виду, типу і ступеня важкості захворювання
Лікування коліту залежить від виду, типу і ступеня важкості захворювання. Фото: ілюстративне pixabay.com/unknownuserpanama

Коліт лікують консервативно. У цьому процесі важлива роль належить дієті.

За статистичними даними, близько 2,2 мільйона людей у Європі і близько 10 мільйонів в усьому світі страждають від запальних захворювань кишківника, до яких належить і коліт. Оскільки проблема досить інтимна, дехто соромиться звертатися до лікаря. Натомість втрачає дорогоцінний час для ранньої діагностики захворювань.

Хірург-проктолог Антон Краснобаб розповів, як проявляється коліт кишківника, чому він виникає і як лікують хворобу.

- Антоне Анатолійовичу, що таке коліт?

- Коліт - це запалення стінки слизової оболонки товстого кишківника, що може бути як самостійним захворюванням, так і симптомом іншої хвороби. Розрізняють гостру та хронічну форми коліту. Гострий коліт може виникати внаслідок інфекційного, ішемічного або медикаментозного ураження слизової товстого кишківника. Хронічний процес виникає в результаті патологічних змін слизової, спровокованих тривалим запаленням і дистрофією тканин. Загалом видів колітів багато - залежно від причин захворювання.

- А які причини виникнення коліту?

- Їх чимало: інфекційні захворювання (шигельоз, сальмонельоз, гостра кишкова інфекція, ешерихіоз, ротавірусна інфекція тощо), негативний вплив деяких медикаментів (антибіотиків, протизапальних препаратів, оральних контрацептивів), гостре отруєння продуктами харчування, глистяні інвазії, зловживання очисними клізмами або проносними засобами, захворювання травної системи (холецистит, панкреатит, гепатит тощо), захворювання ендокринної системи, хвороби центральної нервової системи, порушення нервової іннервації та кровопостачання товстого кишківника. Крім того, до виникнення колітів призводять порушення режиму харчування, зловживання жирною, смаженою, пряною їжею, харчова алергія, непереносимість деяких видів продуктів харчування. Також причиною можуть стати мутації на генному рівні. Тривалі стреси та фізичні перенапруження здатні призвести до функціональних порушень, які можуть перейти в хронічне захворювання, зокрема і кишківника.

- Які симптоми захворювання?

- Симптоми коліту залежать від причини його виникнення та поширеності запального процесу. При колітах спостерігаєтьсяя розлад шлунку: може змінюватися частота акту дефекації та порушуватися фізико-хімічні властивості калових мас. Для ураження товстого кишківника характерне чергування закрепу та проносу. Пронос частіше виникає одразу після їди. Після акту дефекації людину може турбувати відчуття неповного випорожнення кишківника. Можливі помилкові позиви до випорожнення, які супроводжуються больовими відчуттями. Симптомом колітів є метеоризм - відчуття здуття, обтяжливого розпирання живота, що виникає через посилення газоутворення. Метеоризм вираженіший у другій половині дня. За коліту біль локалізується у бічних відділах живота і клубовій ділянці. За ураження прямої кишки біль може виникати в ділянці промежини під час дефекації, а в разі запалення сигмовидної кишки — у лівій нижній частині живота. Больові відчуття при цьому можуть бути різноманітними: ниючі, тупі, переймоподібні, такі, що розпирають. У більшості випадків біль не пов'язаний з прийомом їжі, але має прямий зв'язок з актом дефекації. Він може виникнути до, під час або після випорожнення кишківника. Після акту дефекації больові відчуття можуть зменшуватися або припинятися. Серед інших симптомів: кал у крові, гарячка, загальна слабкість, зниження апетиту, нудота. Якщо відчуваєте названі симптоми, зверніться до лікаря. Лікують захворювання кишківника гастроентерологи та колопроктологи.

- Які діагностичні процедури потрібні?

- Насамперед необхідно зробити аналіз калу, який дасть інформацію про правильне функціонування кишківника і про наявність кишкових інфекцій. Крім огляду лікаря, для діагностики застосовуються інші дослідження. Іригоскопія - рентгенологічне дослідження кишківника із заздалегідь введенням у нього рентгеноконтрастного препарату. Ректороманоскопія - обстеження невеликої ділянки товстої кишки (до 30 см) за допомогою спеціального ендоскопа (ректоскопа), введеного через анальний отвір. Колоноскопія - обстеження, подібне до попереднього, але при цьому обстеженні досліджується довша ділянка кишки (до метра). Для підтвердження діагнозу лікар може призначити ультразвукове дослідження. Серед додаткових досліджень: аналізи крові, біопсія пошкодженої стінки кишківника.

- Лікування залежить від виду і причини виникнення коліту?

- Так. Від виду, типу коліту і ступеня важкості захворювання. У більшості випадків усі види колітів лікуються консервативно. Але у разі запущеної форми хвороби з частими рецидивами та ускладненнями може знадобитися оперативне втручання. Суть операції полягає у видаленні ушкодженої ділянки кишківника. Одним із основних методів лікування хронічного процесу є дієтотерапія. Харчуватися потрібно часто, невеликими порціями. Слід обмежити вживання в їжу продуктів з великим вмістом клітковини. З раціону краще виключити копчену, смажену, жирну, мариновану та солону їжу. Не можна вживати здобу, солодощі, молочні продукти, шоколад. При колітах корисні варені або приготовані на парі страви, з напоїв - кисіль, неміцний чай.

- Чим загрожує нелікований коліт?

- Нелікований коліт може призвести до переходу запального процесу в хронічну форму. Також він може ускладнитися такими патологічними станами: виразковим ураженням товстого кишківника, кишковою непрохідністю, стенозом кишківника, кишковою кровотечею, перфорацією товстої кишки, перитонітом, формуванням свищів і абсцесів, сепсисом.

Читайте також: Поліомієліт. Чому він повернувся та скількох дітей вакцинували у Хмельницькому

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую