ye-logo.v1.2

Як доглядати за зубами взимку – поради лікаря

Здоров'я 2178
Щоб зуби були здоровими, взимку обмежте вживання цукру та носіть шарф
Щоб зуби були здоровими, взимку обмежте вживання цукру та носіть шарф. Фото: ілюстративне pixabay.com

Підтримувати гігієну порожнини рота потрібно протягом усього року, але саме взимку це стає надзвичайно важливим.

Багатьом з нас знайома така ситуація, коли при вдиханні на морозі відчувається біль та ломота в зубах: холодне повітря викликає гострі неприємні відчуття, які ніби током пронизують. Чому так відбувається та що з цим робити, ми запитали в голови громадської організації «Зубні лікарі України», зубного лікаря вищої категорії Віри Шиміліної.

«Кожна людина знає, що проходити стоматологічні профогляди потрібно кожні шість місяців. В будь-яку пору року це найголовніше правило для збереження здоров'я зубів та ясен. Зима в цьому плані не виняток. І якщо лікар не виявить захворювань зубів та ясен, потрібно провести профгігієну, тробто ультразвукове чищення зубів, – розповідає лікарка. – Саме під час новорічних свят гігієна порожнини рота стає надзвичайно важливою через велику кількість споживання в цей період солодощів та алкогольних напоїв. Протягом місяця, з 19 грудня по 19 січня, наша зубна емаль страждає від харчового навантаження, а тому намагайтеся обмежувати солодку та кислотну їжу. До того ж взимку ми п'ємо менше води, ніж влітку. А надлишок цукру при нестачі води збільшує ймовірність утворення карієсу».

В зимовий період, так само, як і в інші місяці, Віра Шиміліна радить чистити зуби двічі на день не менше, ніж по дві-три хвилини. Проте не частіше і не довше: занадто активне та довготривале чищення призводить до чутливості зубів.

«За правилами, змінювати зубну щітку слід кожні три місяці, тому на зимовий період подаруйте собі нову, – рекомендує лікар. – Краще, якщо щетинки будуть середньої жорсткості. Якщо ненароком захворієте на респіраторну хворобу, після одужання також слід обов'язково замінити зубну щітку. При підвищеній чутливості зубів на холод в зимовий період часто змінюють зубну пасту. Обирайте фторовмісну, якщо у вашому регіоні вміст фтору низький, або зубну пасту для чутливих зубів. Найоптимальніший засіб допоможе підібрати лікар. Носіть шарф! Саме шарф допомагає зігріти зуби та зберегти тепло в зубно-щелеповій ділянці, якщо необхідно бути на морозі тривалий час. Пам'ятайте, що взимку імунітет знижений, тому частіше загострюються хронічні захворювання, зокрема й зубів. До прикладу, періодонтит. Низькі температурні показники шкідливо впливають на емаль зубів, саме тому так часто трапляються випадки гострого болю на морозному повітрі. Намагайтеся вдихати повітря через ніс, а видихати його через рот. Так тепле повітря з легень зігріватиме зуби, і морозне повітря не спричинить шкоди емалі».

Якщо на морозі ви п'єте каву чи чай або вживаєте їжу, стежте за тим, щоб вони не були занадто гарячими: це може спричинити тріщини на емалі. Це ж застереження стосується й курців, які часто полюбляють вибігти з теплого приміщення, щоб покурити на морозі.

«Якщо на емалі з'явилися поверхневі багаточисельні тріщини, дантист призначить ремінералізуючу терапію. Для відновлення емалі використовують препарати, збагачені кальцієм, фтором та фосфором, – каже Віра Віталієвна. – Лікар також може призначити зубну пасту з фтором, спеціальні відновлювальні зубні гелі та зубну щітку для чутливих зубів. Горизонтальні глибокі тріщини на зубах можуть призвести до того, що шматочки коронкової частини з часом відколються. Якщо великі тріщини спричиняють значний естетичний дефект, є два варіанти: або встановити вініри (тонкі пластини на зуби з кераміки чи діоксиду цирконію, з композиту або склокераміки), або провести реставрацію зубів, якщо тріщин в полі зору ще дуже мало. Буває так, що тріщини продовжуються в кореневу частину зуба, і тоді навіть може стояти питання щодо видалення зуба та подальшої імплантації. Причин утворень тріщин на зубах, окрім дії різких температурних подразників, багато: травми, механічні ушкодження, розкушування зубами твердих предметів, куріння, зловживання алкоголем, неправильний прикус, відсутність правильної гігієни порожнини рота, деякі інфекційні захворювання, прийом певних медикаментів, які пошкоджують емаль зубів, зловживання фруктовими соками та газованими напоями, в складі яких є кислоти, які пошкоджують емаль. Лікування тріщин на зубах – тривалий та трудомісткий процес, і чим раніше ви звернетеся до стоматолога, тим легше і швидше з'явиться можливість вирішити ці проблеми».

Читайте також: Ковідних пневмоній фіксують менше, а новий спалах коронавірусу очікують наприкінці зими – епідеміологи

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую