ye-logo.v1.2

Надання домедичної допомоги пораненим в умовах війни — поради МОЗ

Здоров'я 3714
Глибина натискання під серцево-легеневої реанімації має становити близько 5-6 сантиметрів, а частота — близько 100-120 натискань на хвилину
Глибина натискання під серцево-легеневої реанімації має становити близько 5-6 сантиметрів, а частота — близько 100-120 натискань на хвилину. Фото: ілюстративне pixabay.com

Спершу огляньте місце події та переконайтесь, що вам нічого не загрожує. Власна безпека — пріоритет.

Російські окупанти періодично обстрілюють цивільну інфраструктуру. Тому українцям потрібно дбати про себе й у разі небезпеки ховатися в укриття. Після ворожого обстрілу можуть залишитися поранені. Тож Міністерство охорони здоров’я підготувало рекомендації з надання домедичної допомоги в умовах воєнного стану для цивільних осіб.

Порада №1. Надавайте допомогу лише за умови, що це безпечно для вас. Власна безпека є пріоритетом. Тому спершу огляньте місце події та переконайтесь, що вам нічого не загрожує.

Порада №2. Якщо маєте можливість, перемістіть постраждалого у безпечніше місце.

Порада №3. Оцініть стан постраждалого. Перевірте, чи він у свідомості й чи дихає. Для цього людину можна щось запитати. Однак у жодному разі не натискайте на частини тіла пораненого для визначення його стану. Нормальне дихання — це не менше двох-трьох видихів за час, коли ви можете вголос порахувати від 501 до 510, тобто 10 секунд. Видихом вважається підйом та опускання живота. Якщо постраждалий у свідомості, то нагальної необхідності перевіряти пульс та дихання одразу немає.

Порада №4. Зверніться за номером «103» для виклику бригади екстреної медичної допомоги. Якщо необхідно, то зверніться до інших екстрених служб. Наприклад, поліції чи Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Порада №5. Зупиніть критичні (артеріальні чи венозні) кровотечі. Для цього використайте кровоспинний джгут, турнікет чи тугу пов’язку. Накладайте кровоспинний джгут/турнікет максимально вище за місцем кровотечі на кінцівки постраждалого. Правильно накладений кровоспинний джут/турнікет передбачає, що кровотеча зупинена. Також потрібно зафіксувати час його накладення. За відсутності засобів для зупинки кровотечі, тисніть на рану.

Важливо: не переставайте тиснути на рану до приїзду медиків чи накладення кровоспинного джгута/турнікета. Залежно від виду кровотечі — зупинка тиску на рану може стати смертельною для людини.

Порада №6. Забезпечте прохідність дихальних шляхів. Якщо у постраждалого в роті є сторонні предмети, блювотні маси, приберіть їх для відновлення прохідності дихальних шляхів.

Порада №7. Якщо навіть після зупинки кровотечі та забезпечення прохідності дихальних шляхів у пораненого не з’явились життєві ознаки, варто розпочинати серцево-легеневу реанімацію (СЛР).

Порада №8. Для СЛР покладіть постраждалого на спину, закиньте голову назад. Натискайте посеред грудної клітини двома руками: основу однієї долоні накрийте другою долонею. Глибина натискання має становити близько 5-6 сантиметрів. Частота натискань має складати близько 100-120 на хвилину.

Порада №9. Тримайте пораненого у стабільно боковому положенні до приїзду медиків.

Порада №10. Не залишайте постраждалого самого. Навіть якщо ви зупинили кровотечу, поранений у свідомості може захотіти зняти джгут чи турнікет, адже йому боляче.

До теми: Що робити під час обстрілів — поради Міністерства оборони України

До теми: Де в Хмельницькому та області захисні укриття (КАРТА)

До теми: Поради, як зібрати тривожну валізу: список найважливіших речей

До теми: Де в Хмельницькому набрати воду, якщо вона зникне з кранів

До теми: Поради, що робити, якщо зникне мобільного зв’язок під час надзвичайної ситуації

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую