ye-logo.v1.2

Поради, як врятуватися під час хімічної атаки

Здоров'я 3842
Під час евакуації зі зони хімічного ураження вдягайте чистий щільний одяг, який максимально закриває усі ділянки тіла
Під час евакуації зі зони хімічного ураження вдягайте чистий щільний одяг, який максимально закриває усі ділянки тіла. Фото: ілюстративне pixabay.com

Якщо хімічна атака застала вас на дворі, негайно залиште зону ураження та перейдіть до найближчого укриття.

Вчора, 11 квітня, російські окупанти у Маріуполі провели хімічну атаку проти воїнів з полку «Азов». Його лідер Андрій Білецький повідомив, що від невідомої речовини постраждали троє бійців. Усі перебувають у задовільному стані. Цей випадок вкотре підтверджує загрозу використання загарбниками забороненої хімічної зброї навіть проти цивільного населення. Тому кожному громадянину нині варто знати, як діяти у таких випадках.

За інформацією Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, під час хімічної атаки чи аварії на хімічному підприємстві спершу необхідно щільно зачинити вікна та двері, вентиляційні отвори й димоходи. Тобто потрібно зробити все можливе, щоб запобігти потраплянню повітря ззовні. Не можна нічого їсти та пити, що могло зазнати впливу отруйних речовин.

Якщо ж хімічна атака застала вас на дворі, найперше необхідно залишити зону ураження. Варто знайти найближче укриття. За можливості — повернутися у власне помешкання. Намагайтеся рухатися швидко, але не бігти. Краще йти поперек потоку вітру. Дихати потрібно повільно, щоб якомога менше вдихнути отрути. У разі викиду хлору потрібно намагатися пересуватися підвищеннями, у разі аміаку — низинами.

Якщо ж хімічна атака застала вас в автомобілі, потрібно з’їхати на узбіччя, щоб не заважати руху аварійного транспорту. Далі вимкніть двигун і закрийте усі вентиляційні отвори, які втягують зовнішнє повітря. Зокрема, отвори кондиціонера. Прикрийте рот і ніс тканиною: хустинкою, шарфом чи захисною маскою.

«Під час евакуації зі зони хімічного ураження вдягайте чистий щільний одяг, який максимально закриває усі ділянки тіла. Якщо є можливість, вдягніть окуляри, маски, шкарпетки та рукавички, а також дощовик. Якщо ви маєте перебувати в укритті, зробіть запас води, їжі та предметів першої необхідності. Не повертайтеся в зону ураження без відповідних розпоряджень Державної служби з надзвичайних ситуацій та інших екстрених служб», — наголосили представники Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Симптоми ураження хімічною зброєю

До основних симптомів хімічного ураження можна віднести:

  • міоз, тобто надмірне звуження зіниць;
  • дезорієнтацію та пітливість;
  • посмикування та судоми;
  • подразнення дихальних шляхів і ускладнення дихання;
  • подразнення очей і шкіри;
  • нудота та блювота;
  • втрата свідомості.

Якщо ви відчули такі симптоми, негайно замініть верхній шар одягу. За можливості покладіть його у пакеті і герметично заклейте його, щоб пізніше передати забруднені речі на утилізацію чи очищення. Якщо у вас є почервоніння, свербіж і печіння очей або шкіри, промийте їх водою. Для промивання очей не використовуйте мило. Крім того, не торкайтеся інших людей, щоб уникнути можливого поширення хімікату.

Далі наведемо поради Міністерства охорони здоров’я щодо надання першої допомоги під час отруєння різними хімічними речовинами.

Перша допомога у разі отруєння хлором

Постраждалого необхідно негайно вивести на свіже повітря, щільніше вкрити і дати подихати парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин. Не дозволяйте потерпілому пересуватися самостійно. Його можна транспортувати лише у положенні лежачи. У разі необхідності — зробіть йому штучне дихання способом «рот в рот». Основним засобом боротьби з хлором є вода.

Перша допомога у разі отруєння аміаком

Постраждалого слід негайно винести на свіже повітря. Його можна транспортувати лише у положенні лежачи. Забезпечте йому тепло та спокій, дайте зволожений кисень. За можливості, змийте осілий забрудник з тіла й змініть одяг.

Перша допомога у разі отруєння фосгеном

Постраждалого слід негайно винести на свіже повітря. За необхідності дайте кисень, промийте очі теплою водою. За людиною, яка потрапила під дію фосгену, слід спостерігати 48 годин. Саме впродовж такого проміжку часу може розвинутися набряк легень.

Перша допомога у разі отруєння фосфіном

Постраждалого слід негайно винести на свіже повітря. Слід змити з нього можливе забруднення та змінити одяг. За необхідності дайте кисень, активоване вугілля з розрахунку 1 грам на кілограм ваги постраждалого.

Перша допомога у разі отруєння хлоридом водню

Постраждалого слід негайно винести на свіже повітря. Слід змивати з нього можливе забруднення щонайменше впродовж трьох хвилин і змінити одяг. За необхідності промийте його очі простою водою чи сольовим розчином протягом 15 хвилин. Дайте постраждалому випити якомога більше води.

Перша допомога у разі отруєння оксидами азоту

Постраждалого слід негайно винести на свіже повітря. Слід змивати з нього можливе забруднення щонайменше впродовж 15 хвилин та змінити одяг. Промивайте очі постраждалого щонайменше 15 хвилин. Дайте йому випити якомога більше води.

До теми: Що робити при фосфорному бомбардуванні — інструкція Міндовкілля

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую