ye-logo.v1.2

Тиск, стенокардія, надмірна вага: як пережити спеку без проблем зі здоров’ям

Здоров'я 4571
Літня спека погіршує самопочуття навіть здорових людей. Також у спеку загострюється багато хронічних хвороб
Літня спека погіршує самопочуття навіть здорових людей. Також у спеку загострюється багато хронічних хвороб. Фото: ілюстративне pixabay.com

Вкрай небезпечно перебувати на спеці літнім людям, малим дітям, а також хворим на гіпертонію, ішемічну хворобу серця, цукровий діабет, хвороби нирок та дихальної системи, людям з надмірною вагою.

Літня спека погіршує самопочуття навіть здорових людей. Також у спеку загострюється багато хронічних хвороб. І важливо знати, як не допустити погіршення здоров'я і пережити спеку без будь-яких проблем. Про це розмовляємо з лікарем-терапевтом з Хмельницького Дар'єю Носатовою.

— Дар'є Олександрівно, чому спеку важко переносять люди із серцево-судинними захворюваннями та цукровим діабетом?

— Під час спеки відбувається перенавантаження судинної системи, оскільки розширюються судини. Внаслідок цього людина відчуває прискорене серцебиття, підвищення тиску. Як наслідок — можливий напад стенокардії (загрудинного болю) і навіть інсульту чи інфаркту. Крім того, у спеку через активне потовиділення згущується кров, що також сприяє загостренню серцево-судинних захворювань і навіть утворенню тромбів. Також у спеку порушуються обмінні процеси, сповільнюється метаболізм, так само сповільнюється розщеплення глюкози, жирів, і можливе підвищення рівня цукру у крові.

— Як запобігти негативному впливу високої температури повітря?

— Головне правило: не перегріватися. Намагайтеся не перебувати під прямим сонячним промінням. Якщо вам доводиться проводити весь день надворі, ховайтеся в тінь, не забувайте про головний убір. Важливо дотримуватися правильного питного режиму. Найкраще пити несолодку негазовану воду, також корисні компоти, морси. А ось вживання кави та чаю слід зменшити, оскільки кофеїн сприяє підвищенню тиску та прискорює серцебиття. Рекомендується за добу вживати до трьох літрів рідини — з урахуванням рідкої їжі. Приділіть увагу й літньому одягу. Він має бути світлим, просторим, бажано з натуральних тканин. Взуття теж обирайте зручне, від високих підборів влітку краще відмовитися. Щодо харчування, то слід віддавати перевагу легкозасвоюваній іжі, відмовитися від жирного, копченого, смаженого, солоного, їсти більше фруктів та овочів.

— Чи можуть влітку бути небезпечними окремі медикаменти?

— Оскільки у спеку людині загрожує зневоднення, то деяку небезпеку можуть становити сечогінні препарати. Також обережно потрібно вживати препарати, які містять кофеїн. Загалом, якщо ви постійно приймаєте якісь ліки, проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо того, як їх приймати у спекотні дні.

— У приміщенні ми часто вмикаємо кондиціонери. Чи не шкодять вони здоров'ю?

— Кондиціонери допомагають нам створювати в офісі, вдома чи в автівці комфортні умови. Проте використовувати їх потрібно розумно. Насамперед необхідно стежити, щоб різниця між температурою надворі та у приміщенні становила не більше 10 градусів. Тобто коли на вулиці 35 градусів, то в машині чи кімнаті не повинно бути менше 25. Інакше різкий перепад температури може призвести до різкого охолодження організму і загострення хронічного тонзиліту чи бронхіту, до прикладу. Обережним слід бути і при вживанні холодних напоїв, морозива. Також потрібно обов'язково періодично чистити фільтри кондиціонера. Якщо він активно використовується, то це слід робити кожні два-три тижні. На фільтрах накопичуються шкідливі мікроорганізми, в результаті чого можна захворіти на респіраторні вірусні інфекції і навіть на пневмонію, яка важко піддається лікуванню антибіотиками.

— А що скажете про протяги?

— Коли ми провітрюємо приміщення, то протяг необхідний. Але тривалий час бути на протязі не варто, бо це може спричинити різні проблеми — зокрема неврит, невралгію, м'язові болі. Й влітку ми досить часто діагностуємо такі захворювання. Щоправда, тут багато залежить від імунітету людини, генетичної схильності: одним протяги не наносять шкоди, інші ж отримують проблеми після кількох хвилин, проведених на протязі. Та все краще не випробовувати свій імунітет і поберегтися.

— Чи можна перебувати на сонці людям, які перенесли онкологічні захворювання?

— Сонячна інсоляція провокує прогресування онкології. Тому людям, які перенесли онкологічні захворювання і мають стійку ремісію, потрібно остерігатися прямих сонячних променів — не виходити на сонце з 11-ої до 17-ої години. Якщо все ж доводиться бути у цю пору на вулиці, намагайтеся перебувати у тіні, вдягайте одяг, який захищає шкіру від сонця, обов'язково майте головний убір. Таким людям не рекомендується засмагати.

— Якщо людині стало зле на вулиці, яка перша допомога?

— Потрібно перемістити людину у тінь, забезпечити доступ прохолодного повітря. Потерпілого слід покласти так, щоб стопи були вище голови. Також потрібно вмити прохолодною водою або покласти холодний компрес на магістральні артерії (лоб, шия, пахви). Якщо ж стан людини не покращується, за хвилину-дві вона не приходить до тями, слід викликати «швидку».

Коментарі:

Steven Leavitt 13.11.2022 11:09

Так тиск це дуже важливо, тримати йогу у нормі, та краще запобігати його появі, можно проконсультуватися з доктором, а потім обрати собі препарат для підтримання серцевої системи.

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую