ye-logo.v1.2

Як гаджети впливають на дитячий зір та чому виникає короткозорість - розповідає лікар

Здоров'я 4739
Найбільший їхній негативний вплив гаджетів — на очі, зокрема дитячі
Найбільший їхній негативний вплив гаджетів — на очі, зокрема дитячі. Фото: ілюстративне pixabay.com

Тривале користування телефонами, планшетами та ноутбуками може призвести до стійкого порушення зору. Особливо якщо не берегти очі у дитинстві

Телефони, комп'ютери, планшети стали частиною нашого життя. Завдяки їм ми дізнаємося новини, отримуємо нові знання, переглядаємо фільми чи цікаві проєкти, спілкуємося, відпочиваємо. Разом з тим вони наносять значну шкоду здоров'ю, особливо якщо не дотримуватися культури користування усіма цими гаджетами. Найбільший їхній негативний вплив — на очі, зокрема дитячі. Про те, як вберегти зір дітей, розмовляємо з лікарем-офтальмологом Оксаною Добровольською.

— Оксано Андріївно, як сучасні технології впливають на зір у дітей?

— Фізіологічно наш зір налаштований так, що ми далекозорі — щоб максимально розгледіти далекі об'єкти. Проте останнім часом все змінюється, й основний потік інформації людина отримує через планшети, комп'ютери, телефони. Тому око змушене перебудовуватися, і з далекозорих ми стаємо короткозорими. Крім того, око людини налаштоване таким чином, що в нормальному стані воно постійно переключається з ближніх цілей на далекі. Але коли ми надто довго дивимося в екран або монітор, очі змушені працювати лише в режимі ближнього бачення, що і призводить як до короткозорості, так і до багатьох інших офтальмологічних захворювань. Раніше люди працювали з просторовими великими об'єктами, і зорове завантаження було мінімальне. У сучасному світі зорове навантаження зростає, і відбуваються еволюційні зміни в будові ока. Найбільша небезпека тут — для дітей, адже до 12 років якраз формується будова ока. І саме у цьому віці важливо створити усі умови, щоб око сформувалося правильно. А що зараз відбувається? Маленькі діти, які ще й розмовляти не вміють, вже «сидять» в телефонах: переглядають мультики, граються, хоча їхні очі зовсім не готові до коротких відстаней. Та й для розвитку і формування інших органів і систем телефони чи планшети, м'яко кажучи, не корисні.

— З якого віку дитина може користуватися телефоном чи планшетом?

— Діти мають починати знайомитися з навколишнім світом через об'єкти, які перебувають у полі зору: які рухаються, які можна помацати, взяти в руки. А на екрані планшета чи телефона вона бачить об'єкт, який відбивається. І це порушує різні фізіологічні процеси, які беруть участь у формування будови ока. Це найнеприємніший момент, який призводить до зміни будови ока в ранньому віці і за собою тягне ще низку патологій. Маленькі діти пізнавати світ мають через шум, звук, тактильні відчуття, тобто сенсорику. Діти повинні гратися з іграшками. Й тоді знайомство з навколишнім відбувається фізіологічно. Якщо ж дитина це робить через телефон, втрачається зв'язок між об'єктами: вони не чують їх, не відчувають. Можливо, батькам здається, що діти дуже розумні, бо вміють користуватися телефоном, знаходять мультики чи ігри. Проте насправді це не так. Діти, які змалку пізнають світ через телефон, здебільшого гіперзбудливі, погано сплять, адже розвиток нервової системи на 90 відсотків відбувається через зір. У таких дітей псується постава. В ідеалі дитина може починати користуватися телефоном з шести-семи років.

— Як правильно організувати режим дня, щоб зір дитини розвивався правильно?

— Діти мають перебувати на свіжому повітрі не менше чотирьох годин на день: рухатися, бігати, спілкуватися з іншими дітьми, гратися іграшками. Мультики краще дивитися у першій половині дня по телевізору на достатній відстані, в ідеалі — 6 метрів. Загалом, чим ближче об'єкт — тим гірше для зору. Слід змалку виховувати культуру користування телефоном й іншими приладами. Часто батьки, які приводять до нас дітей, просять: «Забороніть йому користуватися телефоном». Але лікар не повинен дитині щось забороняти, це має виходити з сім'ї. Батьки мають показувати приклад своїм дітям. Адже якщо будувати усе на забороні, то дитина боятиметься лікаря, ховатиметься від батьків і все одно не відкладе телефон. А страх — це додатковий стрес. У дітей з низьким рівнем стресостійкості короткозорість розвивається швидше.

— Схильність до короткозорості може бути спадковою?

— Якщо батьки чи інші рідні мали проблеми із зором, такі діти перебувають у зоні ризику і потребують особливої уваги. Й у дітей, які народилися без проблем із зором та не мають генетичної схильності, досить часто розвивається короткозорість. Основна причина — неправильне користування гаджетами. Наслідки короткозорості у кожної дитини різні.

— Короткозорість — це вже назавжди?

— Короткозорість — це зміна будови ока, її вилікувати неможливо. Скоригувати її можна лише у дорослому віці (після 20-25 років) з допомогою хірургічного втручання. А у дитячому віці можна лише зупинити прогресування і зменшити ризик ускладнень у майбутнього. Для цього використовують окуляри, контактні лінзи, нічні лінзи. Сьогодні контактні лінзи можна застосовувати у досить ранньому віці, у деяких випадках — навіть з року. Щоправда, існує категорія людей, у яких короткозорість хоч і сформувалася, але не прогресує. Але це стосується лише 1-2 відсотків людей з короткозорістю. У решти, якщо нічого не робити, короткозорість розвивається протягом життя. У наш час прогресування короткозорості дуже агресивне. Й дуже багато ускладнень, які раніше були одиничними. Короткозорість може призвести до значної втрати зору у майбутньому і навіть до інвалідизації у дорослому віці.

— Навчальний процес сьогодні неможливий без ноутбуків, планшетів і навіть телефонів. Тим паче, що навчання здебільшого дистанційне. Як при цьому зберегти гостроту зору?

— Потрібно ретельно підготувати робоче місце дитини. Воно має добре освітлюватися: природне світло плюс штучне освітлення. Бажано встановити великий екран. Для навчання не рекомендується використовувати телефон. Важливо, щоб дитина під час навчання сиділа за столом чи партою, а не лежала на дивані. Стілець і парту слід підібрати відповідно до віку та зросту дитини. Це ще й важливо для формування постави, адже в організмі все всаємопов'язане. Через викривлений хребет порушується кровопостачання мозку, що призводить до порушень функціонування різних органів та проблем із зором зокрема. Під час навчання потрібно обов'язково робити перерви: встати, подивитися у вікно на далекі предмети, походити, зробити невеличку зарядку, побігати, пограти в рухливі ігри. При роботі за комп'ютером діти мають робити перерву кожні пів години. А після уроків потрібно вийти на свіже повітря. Щодня три-чотири години на свіжому повітрі — має бути нормою для дитини. До 12 років око росте і розвивається. І цей період найважливіший, бо саме закладається основа того, який зір буде у дитини. Якщо у цей період починаються проблеми із зором, вони можуть залишитися на все життя.

— Що головне у цьому періоді?

— Прогулянки, свіже повітря, здорове харчування: достатня кількість кальцію й вітаміну D3 в організмі, контроль постави, достатній сон. Після 18-ої години не рекомендується робота з гаджетами, перегляд мультиків, ігри на телефоні чи планшеті. Хоча в наш час цю рекомендацію важко виконати, намагайтеся хоча б за дві години до сну виключити гаджети. Давайте дитині приклад у цьому.

— На що звертати увагу у харчуванні? Чи справді для зору корисні морква й чорниця?

— У меню мають бути овочі, фрукти, риба, м'ясо, молочна і кисломолочна продукція. Морква і чорниця багаті на вітаміни, але слід пам'ятати, що вони засвоюються з жирами. Тому слід поєднувати моркву чи чорницю, наприклад, з йогуртом, кефіром чи навіть морозивом.

— Який текст корисніший для очей — надрукований на папері чи з монітора?

— Читати звичайну книжку безпечніше для зору. Хоча дуже білий яскравий папір теж має негативний вплив на зір.

— І діти, і дорослі часто працюють за комп'ютером у темряві — мовляв, на екрані все видно. Чи слід вмикати штучне освітлення, коли природного недостатньо?

— Обов'язково потрібне додаткове освітлення. Робота у темній кімнаті — теж фактор, який може спровокувати розвиток короткозорості. Й особливо це стосується дітей до 12 років.

— Після того як око сформувалося, ризик отримати проблеми із зором залишається?

— Такий ризик існує протягом усього життя. Будь-яке порушення зорової гігієни може призвести до певних патологічних змін. Тому і дорослим при роботі за комп'ютером потрібно не забувати через кожні 40 хвилин робити перерви: встати, походити, подивитися на дальні предмети за вікном, вийти на свіже повітря. Давайте своїм очам відпочинок. Не забувайте про помірні фізичні навантаження, прогулянки, раціональне харчування, повноціний сон. Ці прості поради корисні для підтримання здоров'я усього організму.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую