ye-logo.v1.2

Молодість без молодості

Здоров'я 3138

У нинішніх юнаків і дівчат немає сформованого стійкого переконання щодо необхідності вести здоровий спосіб життя

Школярі втрачають здоров'я

В українському суспільстві здоровий спосіб життя, на жаль, не є пріоритетним серед молоді. Про це свідчать результати соціологічних досліджень і дані, оголошені представниками Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту на парламентських слуханнях. За час навчання в загальноосвітньому навчальному закладі діти втрачають, щонайменше, третину свого здоров'я: у школярів погіршується зір, слух, постава, збільшується кількість випадків захворювання нирок, органів травлення, нервової системи та ендокринних залоз. За даними Міністерства освіти і науки, під час проведення профілактичних оглядів у 2010 році серед учнів 9-11 класів було виявлено близько 12 відсотків підлітків зі зниженою гостротою слуху й зору, а також із дефектами мовлення, сколіозом. У порівнянні з 2005 роком підліткова захворюваність зросла на 19 відсотків. Як стверджують експерти, третина школярів (36 відсотків) мають низький рівень фізичного здоров'я. Функціональні відхилення в діяльності різних систем організму було виявлено у 50 відсотків дітей шкільного віку, проблеми з серцево-судинною системою - у 26,6 відсотка, нервово-психічні розлади - у 33 відсотків, захворювання органів травлення - у 17 відсотків. Особливе занепокоєння викликає поширення розладів психіки та поведінки. Причому, стан здоров'я дівчат гірший, ніж хлопців. Серед юнаків спостерігаються вищі показники загальної патологічної ураженості, тоді як у дівчат зареєстрована більша поширеність захворювань нервової системи.

Спорт не в моді

Соціологічне дослідження "Здоров'я та поведінкові орієнтації учнівської молоді", проведене Українським інститутом соціальних досліджень ім. О. Яременка в межах міжнародного проекту Health Behavior in School-Aged Children, показало, що серед молодих українців рухова активність не дуже поширена. Цікаво, що фізично активнішими виявилися учні шостих та восьмих класів. При цьому дівчата-восьмикласниці мали майже вдвічі нижчий рівень активності, ніж їхні однолітки-хлопці. Експерти зазначають, що найменш активними є студенти вузів. Більшість опитаних віддавали фізичній активності півгодини або годину на тиждень. Щоденно, у вільний від занять час, має фізичне навантаження кожен третій шестикласник і лише один із 6-8 студентів вишів незалежно від рівнів акредитації. З віком цей показник знижується, але хлопці залишаються активнішими за дівчат.

Що їмо?

Один з головних факторів здоров'я молоді - це, безумовно, харчування. Медики наголошують, що незбалансоване харчування призводить до зниження працездатності, погіршення зору та пам'яті, апатії, дисгармонії із зовнішнім світом і самим собою. За результатами соціологічного дослідження "Здоров'я та поведінкові орієнтації учнівської молоді", регулярно снідають приблизно дві третини молодих українців: 64 відсотки - у будні та 83 - у вихідні. Частіше у будні дні не снідають дівчата, і з віком ця тенденція зростає. Найбільша кількість представниць слабкої статі, які не снідають у будні, - серед студенток професійно-технічних навчальних закладів. Щодо правильного вибору й споживання найцінніших для здоров'я продуктів було отримано сумні результати. Так, достатню кількість фруктів (більше одного разу на день) споживають лише 17 відсотків опитаних учнів, а овочів — 22 відсотки. А ось солодкі газовані напої були присутні в щоденному раціоні майже у 28 відсотків усіх опитаних.

Чим хворіємо?

Сьогодні серед молоді практикуються дошлюбні та позашлюбні статеві стосунки, що створює додаткові ризики поширення соціально небезпечних хвороб. Щороку зростає кількість ВІЛ-інфікованих. Фахівці звертають увагу на те, що 80 відсотків наркоманів - молоді люди, в тому числі 40 відсотків - неповнолітні. Переважно захворюваність на ВІЛ фіксується у людей працездатного віку, 65 відсотків загальної кількості зареєстрованих ВІЛ-інфікованих складають люди у віці 25-49 років. Соціологи зазначають, що останніми роками епідемія ВІЛ все більше вражає дітей і жінок. Не менш сумно виглядають дані про кількість молоді, яка курить і вживає алкогольні напої. В Україні пристрасть до сигарет мають 45,7 відсотка хлопців підліткового віку й 35,5 відсотка дівчат. Вживають алкоголь 68 відсотків парубків та 64 відсотків дівчат. Найпоширенішою наркотичною речовиною, з якою експериментують учні, є марихуана або гашиш.

Що зміниться?

На основі результатів соціологічних досліджень та даних профільних міністерств стосовно стану здоров'я української молоді можна зробити висновок, що час бити на сполох. Адже стан здоров'я української молоді погіршується з кожним роком усе швидшими темпами. Багато у цьому залежить від виховання в родині - адже саме батьки повинні прищеплювати дітям духовні цінності. Важливими чинниками є також стан екології, доступність бюджетної освіти, спортивних залів тощо. Для покращення ситуації треба об'єднати зусилля держави й суспільства, щоб повернути моду на здоровий, активний спосіб життя. Проте, поки ці зміни будуть впроваджені в життя, кожен з нас має пам'ятати: за своє здоров'я і здоров'я своїх близьких кожен повинен дбати самостійно.

Ольга ЛИСА,
завідувач обласної дитячої консультативної поліклініки, керівник Клініки, дружньої до молоді.

 

Коментарі:

Адміністратор 12.12.2011 08:41

Оскільки Ольга Лиса є позаштатним кореспондентом, а Олена Щегельська поставила її матеріал на сайт, тому в колонці "автор" і значиться пані Олена. Однак вона ажніяк не претендує на авторство. Та й, здається, і так зрозуміло, що автор статті - Олена Лиса.

Віктор 11.12.2011 15:44

тенденція вводити в заголовок назви фільмів зберігається.  СТАРИМ тут не місце - коенів Молодість без молодості - копполи. Хто далі?

Віктор 11.12.2011 15:42

Якщо автор Ольга ЛИСА , то якого бена в колонці автор написано Олена ЩЕГЕЛЬСЬКА.        

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую