ye-logo.v1.2

Операції на судинах частіше виконуються без розрізів

Здоров'я 18231
Завідуючий відділенням кардіоендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології Хмельницької обласної лікарні Андрій Кланца.
Завідуючий відділенням кардіоендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології Хмельницької обласної лікарні Андрій Кланца.. Фото: Євгенія Дорофєєва

Двадцять відсотків усіх операцій, які виконують у відділенні кардіоендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології обласної лікарні, стосуються судин

Ми вже розповідали про те, чим хворіють наші судини і як допомогти їм довше бути здоровими і еластичними. Сьогодні ми продовжуємо цю тему й розповімо про хірургічні методи лікування судин – ті, які застосовують у відділенні кардіоендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології обласної лікарні.

Малоінвазивно чи традиційно?

Операції на судинах можна виконати як інвазивним способом, так і традиційним. У першому випадку ніяких розрізів немає, операцію роблять через прокол судини у паховій ділянці. Таким чином вводять стент, який відновлює судину. Цей метод називають стентуванням. Перевага операції у тому, що не залишається ніяких рубців, а пацієнт вже через два-три дні повертається до звичного життя. Однак, за стент, у більшості випадків, пацієнту доведеться заплатити. А це — від п'яти до двадцяти тисяч гривень. Щоправда, не в усіх випадках показане саме інвазивне втручання, і доводиться погоджуватися на традиційну — через звичайний розріз. Така операція хоч і залишає рубці та подовжує період реабілітації, але не потребує додаткових грошових вкладень. Сьогодні у відділенні виконують операції на різних судинах. Про основні з них коротко розповімо.

Операції на сонних артеріях. Як і в інших артеріях, у сонних теж з'являються бляшки. Вони звужують просвіт сонної артерії, і кров погано надходить до головного мозку. Людина може втрачати пам'ять, у неї знижується увага, вона відчуває запаморочення, шум у вухах. Щоб допомогти пацієнту, у відділенні проводять стентування соннних артерій. Тобто, у звужене місце через судину вводиться стент. Відкриті оперативні втручання на сонних артеріях мають назву коронарні ендарторектомії. При цьому хірурги через розріз дістаються до сонної артерії, розрізають її та видаляють атеросклеротичну бляшку. Крім того, у відділенні володіють методикою виправлення патологічних ходів сонних артерій. Це стосується випадків, коли у пацієнта сонна артерія надто довга, вона може скручуватися — чи у петлю, чи у вузол. Це заважає нормальному надходженню крові у мозок. Операція теж виконується традиційним методом.

Операції при атеросклеротичних ураженнях артерій нижніх кінцівок. Перший метод — уже знайоме стентування. Інший — шунтування судин — обхід місця, ураженого атеросклеротичною бляшкою. Для цього беруть або підшкірну судину пацієнта, або використовують протез. Після операції кровотік відновлюється, нога перестає боліти, і людина живе повноцінним життям.

Операції при аневризмах аорти черевного відділу. Аорта — магістральна артерія людського організму. Аневризма трапляється у тих, хто тривалий час страждає від артеріальної гіпертензії, має виражену схильність до атеросклерозу. Стінка аорти потоншується, не може стримувати тиск крові, і розширяється. Це і є аневризма. Якщо аневризма не розривається, виконують планову операцію, при якій потовщена частина видаляється та замінюється на штучний протез. Але, на жаль, найчастіше пацієнти потрапляють у лікарню тоді, коли аневризма розривається. У таких випадках проводиться термінова операція. Цей стан — досить небезпечний. Тому потрібно не нехтувати профілактичними оглядами, адже аневризма ніяк себе не проявляє.

Операції на судинах нирок та кишківника. Атеросклероз може вражати і судини нирок, через що обмежується доступ крові до нирки. А нирка, крім того, що контролює сечовиділення, вона ще й тиск контролює. І якщо кров до неї надходить погано, вона виділяє речовини, які сприятимуть підвищенню тиску. Крім того, знижується і її основна функція — сечовиділення. При операції в артерію вставляють стент, вона розширюється, тиск стає добре контрольованим і відновлюється основна функція. Від порушення прохідності судин можуть страждати також судини кишківника. Людина відчуває при цьому сильний біль після прийому їжі. Для відновлення прохідності судин теж проводять стентування.

Консультант - завідуючий відділенням кардіоендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології Хмельницької обласної лікарні Андрій Кланца.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую