ye-logo.v1.2

“Під час операції пацієнт не повинен відчувати болю”

Здоров'я 8326
Фото: Євгеній Дорофєєв

За таким принципом працюють у відділенні малоінвазивної хірургії Хмельницької міської лікарні

Навесні відділення святкуватиме свій перший ювілей – десятиріччя. За цей час з маленького відділення, куди звезли усю лапароскопічну апаратуру, яку мала тоді лікарня, воно виросло до потужного структурного підрозділу, куди приїжджають лікуватися не лише з Хмельниччини, а й з Вінницької, Тернопільської, Івано-Франківської областей. А нещодавно тут освоїли нову сучасну методику лазерних операцій на щитовидній залозі. Про можливості малоінвазивної хірургії та її переваги розмовляємо із завідуючим відділенням малоінвазивної хірургії Хмельницької міської лікарні Леонідом Щербою.

- Леоніде Олександровичу, розкажіть, будь ласка, про нову операцію на щитовидці.

- Цим ще поки зарано хвалитися, бо нову методику ми лише освоюємо. Для цього їздили до колег у Тернопіль та Київ. Також купили потрібну апаратуру. Цього року маємо запровадити нову методику. Операція має назву інтерстиціальна лазерна термотерапія вузлів щитовидної залози. Якщо говорити простіше, це – прогрівання доброякісного вузла до температури 45-47 градусів. Підвищення температури спостерігається лише у вузлі. Згодом ця тканина поступово зменшується та заміщається внутрішнім рубцем, який не несе загрози ні для щитовидної залози, ні для організму. Операція проводиться під контролем УЗД. Як наслідок - немає специфічних післяопераційних ускладнень, рубців, а головне — зберігається щитоподібна залоза, а також її функція. І вже наступного дня хворий іде додому. Виконують таку операцію при вузловому зобі.

- Десять років тому, коли відкривали відділення, про такі операції навіть не мріяли?

-За ініціативи головного лікаря міської лікарні  Володимира Розгонюка ми відкривалися  наказом Міністерства охорони здоров'я України – як експериментальне на десять ліжок. Тоді таких відділень ще не було, малоінвазивні технології лише почали потихеньку впроваджуватися. А зараз вже подібних структур багато. Тоді місто мало одну лапароскопічну стійку, а оперувати потрібно було травматологам, урологам, хірургам загальної практики, гінекологам, отоларингологам. І у новому відділенні сконцентрували обладнання для малоінвазивних втручань та дали можливість працювати усім. Сьогодні ж обладнання, яке у нас було, передали у загальний операційний блок. Він поповнився новою апаратурою, якою й користуються хірурги різних профілів. Деякі відділення мають власні сучасні оперблоки. У нас лише травматологи виконують артроскопії.

- Що Ви можете сказати про ефективність такого відділення і малоінвазивної хірургії взагалі?

- Зараз ми якраз проводимо аналіз роботи за останні три роки. В області таких відділень більше немає, тому ми порівнюємо себе з відділенням загальної хірургії. Якби хворі, яких ми прооперували за три роки, оперувалися у загальній хірургії, потрібно було витратити ще 1,5 мільйона гривень. Тобто, економічний ефект нашого відділення на десять ліжок за три роки – півтора мільйона гривень. Щороку збільшуємо обсяги роботи: протягом 2009 року ми виконали 555 операцій, 2010 – 617, 2011 – 666. Досвід показує, що ми можемо довести цю цифру до 900 на рік, не збільшуючи при цьому кількість ліжок. Таким чином економія складе за рік мільйон гривень.

- Але ж, крім цього, економить ще пацієнт – зменшуються витрати на ліки, значно скорочується термін реабілітації.

- Ми цього не рахували, але вигоди очевидні. Ми порахували, що у загальній хірургії хворий лежить, в середньому, 9,7 дня. А у нас з такою ж патологією – 4,86. За результатами минулого року лікування хворого у відділенні загальної хірургії склало 1 451 гривню, а у нас – 911. Крім того, наш пацієнт з того дня, як виписався, може виконувати домашню роботу, а після традиційної операції, навпаки, потребує домашнього догляду. І близько року він не може виконувати багато робіт, не може піднімати нічого важчого. І це ще далеко не всі вигоди малоінвазивної хірургії.

- Які операції можна виконувати малоінвазивним способом?

- Практично, всі. Зрозуміло, що в кожному випадку вивчаємо усі “за” і “проти”. Це, як ви вже зрозуміли, дешевше і значно менш травматично. З самого початку своєї роботи ми працюємо за принципом: “Хворий не повинен відчувати біль” - ні під час операції, ні після неї. До нас звертаються хворі не тільки з міста, приїжджають з сіл і навіть інших областей. Були хворі і з Москви. Ми не відмовляємо нікому, адже наше зеконодавство дозволяє людині обирати лікувальний заклад і лікаря. Єдине, що хвилює – це те, що зменшилася кількість хворих з приводу гриж. А от із защемленими грижами – навпаки, зросли. А защемлена грижа – це досить серйозно, і часто малоінвазивний метод вже не допоможе.

Технології малоінвазивних втручань постійно оновлюються, вдосконалюються. І нам є куди “зростати”. У цьому році плануємо повністю освоїти лазерні операції на щитовидці. Маємо значні напрацювання в пластичній хірургії, маємо хороший апарат для ліпосакції.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую