ye-logo.v1.2

Діабет — не хвороба, а спосіб життя

Здоров'я 7380
Обласний ендокринолог Людмила Мукомела.
Обласний ендокринолог Людмила Мукомела.. Фото: Євгенія Дорофєєва

За підрахункам вчених, кожні 10-15 років кількість хворих на діабет у світі подвоюється

«Цукровий діабет — це захворювання, яке вражає практично всі органи та системи людського організму, - розповідає обласний ендокринолог Людмила Мукомела. - В його основі лежить дефіцит інсуліну, який виробляється в підшлунковій залозі. Нині діабет дуже поширений і має соціальний статус, оскільки характеризується високим рівнем розвитку ускладнень, що призводить до інвалідності та ранньої смерті. Тому варто пам'ятати, що цукровоого діабету набагато простіше запобігти, ніж вилікувати».

Ризик захворіти на діабет - великий

За підрахункам вчених, кожні 10-15 років, кількість хворих на діабет у світі подвоюється. Близько 90 відсотків усіх хворих мають діабет першого типу. Як розповідає Людмила Мукомела, це генетично обумовлене захворювання, котре має абсолютну інсулінову недостатність. А от підвищення рівня цукру в крові при діабеті другого типу пов’язане з ослабленням дії інсуліну, його або недостатньо в організмі, або ж організм не чутливий до нього.

«На жаль, цукровий діабет нині діагнозтується не в ранніх періодах, а вже тоді, коли є ускладнення, - каже Людмила Мукомела. - Саме через це, починаючи з 2009 року, в Україні працює державна цільова програма «Цукровий діабет». Головна ціль цієї програми — рання діагностика та профілактика цукрового діабету, своєчасне лікування, зменшення кількості випадків інвалідності та ускладнень від цукрового діабету, допомога жінкам, які хворіють на діабет, виношувати на народжувати дітей».

За словами лікаря, ризик захворіти на цукровий діабет в кожного з нас нині дуже великий. І причини цього захворювання в тому, що багато з нас мало звертає увагу на своє здоров’я, харчування, веде малорухливий спосіб життя. Наприклад, ожиріння та зайва вага — одні з чинників розвитку діабету.

«Також людям групи ризику слід уникати нервового й емоційного перенапруження, - пояснює Людмила Іванівна. - Будь-який стрес — це завжди ризик розвитку діабету. Під час стресової ситуації в людини підвищуються адреналін, котрий подавляє вироблення інсуліну. Тому хронічні стреси, лайки, нервові зриви — один з факторів ризику захворіти на цукровий діабет».

Рівень цукру в крові перевіряйте двічі на рік

На жаль, статистика свідчить про те, що діабет в більшості випадків діагностують, коли вже є ускладнення. Навіть за появи симптомів люди не звертають уваги на своє самопочуття.

Тим часом, у людини, котра живе своїм звичним життям, запідозрити цукровий діабет можна. Наприклад, при підозрі на діабет першого типу людина помічає, що почала пити набагато більше рідини, ніж це було раніше. При цьому, природно, почастішали візити до туалету, і вони не припиняються навіть вночі. Ці симптоми розвиваються дуже швидко — протягом місяця, і без лікування людина може впасти в кому. Разом з тим, у хворих на цукровий діабет другого типу захворювання протікає, найчастіше ,безсимптомно. Однак, може з'являтися зуд шкіри, погіршення зору, у жінок — викидні, у старших людей — терпнуть ноги, підвищується мерзлякуватість. Тому дуже важливо вчасно діагностувати хворобу. За словами лікаря, кожен двічі на рік має здавати аналіз крові на визначення рівня глюкози у крові. Її норма — від 3,3 до 5,5 мілімоля на літр. Якщо показники вищі, то потрібно звернутися до ендокринолога і пройти тест «на толерантність до вуглеводів».

«Кожен хворий на цукровий діабет, має зрозуміти, що діабет — це спосіб життя. , - каже Людмила Мукомела. - Це не вирок — з ним людина може прожити усе життя. Я знаю людей, в яких діабет діагностували ще 40-45 років тому, і вони живуть з мінімальними ускладненнями. Головне — вчасно звернутися до лікаря та не займатися самолікуванням».

Для того, щоб допомогти людям з діабетом мати якісне життя, нині в області працюють «школи діабету». Тут хворі навчаються профілактики, дізнаються про методи лікування, правильне харчування, як вводити інсулін та надавати першу допомогу. Для хворих, які мають ускладнення, є спеціальні офтальмологічні кабінети, де можна обстеження. Відділення судинної хірургії лікує такі ускладнення, як діабетична стопа та трофічні виразки. Для хворих з нефропатіями в області працює гемодіаліз, який може приймати близько 50 хворих на цукровий діабет.

Симптоми цукрового діабету

- часте сечовипускання і відчуття спраги;
- швидка втрата ваги;
- відчуття слабкості або втоми;
- швидка стомлюваність;
- неясність зору ("біла пелена" перед очима);
- оніміння і поколювання в кінцівках;
- відчуття тяжкості в ногах;
- запаморочення;
- затяжний перебіг інфекційних захворювань;
- повільне загоєння ран;
- судоми литкових м'язів.
 

Не просто цифри:

На Хмельниччині на цукровий діабет різного ступеня важкості нині хворіє близько 48 тисяч людей. З них — 225 дітей та підлітків. Більше 6 тисях хворих знаходиться на інсуліні. Хмельниччина належить до тих областей, де виявлення діабету — одне з кращих в країні. Щорічно лікарі діагностують цукровий діабет приблизно у 4200 хворих.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую