ye-logo.v1.2

Серце людини — це її життя!

Здоров'я 4444
Головний лікар Хмельницького обласного кардіологічного диспансеру, лікар віщої категорії Ігор Салабай
Головний лікар Хмельницького обласного кардіологічного диспансеру, лікар віщої категорії Ігор Салабай. Фото: Євгеній Дорофєєв

Серцево-судинні захворювання щороку вкорочують вік сотням тисяч наших співвітчизників.

Вони є найпоширенішою медико-біологічною та соціальною проблемою в Україні: за цими показники ми посідаємо перше місце в Європі. За офіційною інформацією, саме від серцевих недуг помирають майже 500 тисяч українців щороку. Це більше, аніж від раку, туберкульозу й СНІДу разом узятих. Зважаючи на гостроту проблеми, кореспонденти “Сімейної газети” попросили розповісти про те, як звести до мінімуму ризик «підхопити» серцево-судинні захворювання, головного лікаря Хмельницького обласного кардіологічного диспансеру, лікаря віщої категорії Ігоря Салабая.

- Ігоре Олеговичу, чому захворювання серця досі лідирують? Що заважає нам з ними впоратися?
- Прискорення темпу в роботі мешканців міст та малорухливий спосіб життя (в поєднанні із впливом перегляду телепередач та використанні комп’ютера як на роботі, так і вдома), шкідливі звички та погіршення екології погіршують ситуацію. Пошуки нових методів лікування дають результати. Створення палат інтенсивної терапії для пацієнтів із підозрою на гострий інфаркт міокарда дозволило знизити смертність на 30%. Запровадження тромболітичної терапії скоротило смертність ще на 25%. Все це добре, але тільки звернення з профілактичною метою до кардіолога або лікаря сімейної медицини може гарантувати виявлення хвороби на ранніх стадіях. А також повноцінну профілактику та знання пацієнтом можливих факторів ризику та шляхів їх усунення. Тому зусиль лікарів мало, першочергове значення має ставлення пацієнтів та їхніх родичів до свого здоров’я.

- Серцево-судинних захворювань, як відомо, багато. Які з них найбільше дошкуляють українцям?
- Найпоширенішими є гіпертонічна хвороба та ішемічна хвороба серця, у тому числі інфаркт міокарда.

- Розкажіть, що потрібно робити, щоб уникнути розвитку хвороб серця?
- Попередити розвиток хвороб серця можливо, але не в усьому. Ми не можемо вплинути на наш вік, стать та спадковість. Частково ми можемо контролювати рівень цукру й холестерину в крові та артеріальний тиск. Поки що немає «йоржика», яким можна як посуд почистити судини зсередини. Але ми можемо більше рухатися, проявляти адекватну фізичну активність, намагатися менш емоційно реагувати на усілякі проблеми, кинути палити та вживати алкогольні напої. Боротися з надмірною масою тіла також потрібно, але тут усе не настільки гарантовано, як у вище означених факторах ризику. Все це просто, але потрібно мати силу волі та внутрішній самоконтроль і дисципліну.

- У яких випадках може виникнути стенокардія? Які її симптоми?
- «Поганий жир» або по-науковому бляшка, зменшує просвіт судини, внаслідок чого серцевий м’яз не отримує достатньо кисню та інших речовин. Одним із проявів цього є стенокардія (раніше казали «грудна жаба»), яка проявляється відчуттям стискання або болю за грудиною, що може віддавати у ліву руку, шию, нижню щелепу та іноді в ділянку шлунка. Зазвичай, такі симптоми виникають після фізичного навантаження та емоційного стресу. У нас є пацієнти, у яких розвивався інфаркт міокарда після перегляду футбольних матчів, боксерських боїв та політичних ток-шоу.

- А що скажете про інфаркт міокарда, який підкошує багатьох наших громадян?
- Якщо вчасно не вжити заходів, то напад стенокардії може призвести до інфаркту міокарда. А якщо протягом 6-9 годин після інфаркту не звернутися до кардіохірургії, то він буде протікати складніше і з більш не прогнозованими наслідками. В 15-20% випадків інфаркт перебігає без болю у серці (особливо у пацієнтів з цукровим діабетом). До прикладу, більшість жінок часто не відчувають болю – типовими жіночими симптомами є задишка, перевтома, а також біль у шлунку, нудота й блювання.

- Що робити при нападі стенокардії?
- Передусім, слід усунути провокуючі чинники – припинити фізичне навантаження та заспокоїтися. Забезпечити приток свіжого повітря й негайно прийняти пігулку нітрогліцерину під язик. Після цього біль, як правило, минає. Якщо ж через 5 хвилин покращення не спостерігається, прийміть ще одну пігулку повторно та викличте “швидку”. Додатково можна розжувати таблетку ацетилсаліцилової кислоти (аспірин 0,5 г). Жодних інших додаткових ліків до приїзду “швидкої” приймати не варто: їх використовують лише фахівці з медичною освітою та суворо за показами й з урахуванням протипоказань.

- Назвіть, будь ласка, декілька “золотих правил” для хворого серця.
- Лікування хворим із патологіями серця призначає лише лікар. Не сусід, не знайомі, яким допомогла «оця рожева або біла пігулка» за два дні. Кожна людина унікальна й перебіг захворювання, супутні хвороби та особливості реакції на ліки у кожного свої. Що для одного може бути ліками, для іншого - отрута. Препарати призначаються довготривало, але змінюється режим та дозування ліків після обстежень та відвідування кардіолога. Не призначайте собі додатково інші препарати, навіть ті, що відпускаються в аптеках без рецепта. Якщо ви ще не знаєте стану свого серця та судин, знайдіть час та зверніться до кардіолога.
- Давно відомо, що саме харчування відіграє неабияку роль у зміцненні здоров’я. Які продукти чи лікарські трави допомагають серцю жити довше?
• Зменшіть вживання солі та не додавайте її до приготовлених страв.
• Більше вживайте овочів та фруктів, риби та оливкової олії. Також їжте продукти, збагачені калієм та магнієм – абрикоси, курагу та родзинки. Корисні для серця й молочні продукти зі зниженим вмістом жиру.
• Максимально виключіть каву, копчені продукти, консерви, жирні сорти м’яса, здобу та субпродукти (нирки, печінка, мозок), майонези (навіть із написами «легкий», «супер-легкий» та «пісний»), сири з жирністю більше 30%.
• Можна пити неміцний чорний чай та 1-2 чашки кави на день (бажано фільтрованої). А ось речовини, які містяться у зеленому чаї, позитивно впливають на обмін жирів.
• Сирий часник знижує рівень жирів у крові, а мед багатий на мікроелементи, вітаміни та ферменти. У ньому також є калій, тому “сердечникам” доцільно вживати його щоденно. Риб’ячий жир – джерело корисних жирних кислот, які покращують баланс корисних та шкідливих компонентів холестерину. Його можна вживати профілактично навіть здоровим людям.
• Глід – плоди, квіти та листя мають в своєму складі мідь, цинк, магній та вітамін С. Він покращує серцеву діяльність, знижує артеріальний тиск та зменшує серцебиття. Не забувайте і про шипшину.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую