ye-logo.v1.2

“Інсульт легше попередити, ніж лікувати”, -

Здоров'я 12656
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

запевняє лікар-невролог неврологічного відділення №1 Хмельницької міської лікарні Ольга Корсун.

Інсульт раніше нерідко називали ударом, маючи на увазі раптову й різку, немов удар ножа, силу захворювання. В одну мить людина в розквіті сил могла втратити пам'ять, мову, рухливість і перетворитися на інваліда. Тому лікарі закликають не залишати без уваги будь-які ознаки судинної катастрофи. Лікар-невролог неврологічного відділення №1 Хмельницької міської лікарні Ольга Корсун переконана, що чим раніше буде надана медична допомога - тим більше шансів у хворого повернутися до звичайного життя.

- Ольго Володимирівно, розкажіть, будь ласка, що ж таке інсульт і які його прояви? Чи існують якісь “сигнали небезпеки” цього захворювання?
- Інсульт — це важка хвороба, яка іноді навіть призводить до смерті. Він виникає тоді, коли припиняється або значно послаблюється надходження крові до частини мозку. Внаслідок цього він не отримує в достатній кількості кисень та необхідні поживні речовини. Через декілька хвилин клітини мозку починають помирати. Це стан, який потребує невідкладної медичної допомоги, оскільки своєчасне лікування може звести до мінімуму пошкодження головного мозку й можливі ускладнення. Інсульти бувають двох типів: ішемічні (коли кров не потрапляє до певної ділянки мозку) та геморагічні (крововилив у мозок). Гемарогічні, як правило, стаються на фоні високого тиску, а ішемічні - атеросклерозу судин головного мозку та кардіопатологій. Порушення мови, зору, перекошення обличчя, слабкість у ногах чи руках, оніміння кінцівок — це “перші дзвіночки” інсульту. Якщо ви помітили будь-яку із вказаних вище ознак, негайно викликайте “швидку”. При інсульті кожна хвилина на рахунку. Не чекайте, навіть якщо симптоми починають зникати. У нас були такі випадки, коли людина після інсульту звертається по допомогу на 3-5 день. А це втрачений дорогоцінний час, адже чим пізніше почати лікування, тим більша ймовірність пошкодження мозку та виникнення інвалідності.

- Які причини його виникнення? Хто у групі ризику?
- Зазвичай, організм до інсульту “готується” роками: це не день, не місяць, а дуже тривалий термін часу. Головна причина його виникнення — неуважність до свого здоров'я. Якби люди вчасно зверталися до лікарів, слідкували за своїм тиском чи рівнем цукру в крові, вели здоровий спосіб життя — інсультів у нас було б значно менше і їхні прояви були б не такими важкими. У групі ризику люди з цукровим діабетом, миготливою аритмією, ожирінням, гіпертонією. Є люди схильні до інсультів, а є ні. До того ж існують різні фактори, на які не завжди можна вплинути. Один із них — це вік (інсульт ще називають “хворобою віку”, адже розвивається він в основному після 60 років). Чим старшою стає людина, тим більшою є вірогідність виникнення у неї цієї недуги. Але куріння, наркотики, зловживання алкоголем та недотримання принципів здорового харчування, гіподинамія (малорухливий спосіб життя) призводять до того, що випадки інсультів у нашій країні зростають та “молодшають”. Є навіть така закономірність, що інсульти виникають навіть не в тих людей, які мають якісь фактори ризику, а в тих, хто не слідкує за своїм здоров'ям.

- Існує думка, що в інсульту “жіноче обличчя”...
- У зв'язку з тим, що ризик інсульту зростає з віком, і жінки, як правило, живуть довше, ніж чоловіки на інсульт частіше хворіють і вмирають від нього жінки. До того ж представниці прекрасної статі, зазвичай, менше рухаються і більше страждають від ожиріння.

- Чи можна якось попередити це захворювання? Що робити задля профілактики?
- Інсульт не має нічого спільного з тим, що люди називають долею. Як правило, ця важка хвороба пов'язана зі способом життя, а спосіб життя завжди можна змінити - якщо, звісно, саме життя вам дороге. Головне значення для попередження інсульту мають виявлення своїх факторів ризику та виконання рекомендацій лікаря. А це: контроль високого кров'яного тиску (гіпертонії), управління стресом, зниження рівня холестерину, відмова від куріння, контроль діабету, підтримка здорової ваги, фізична активність. Усього декілька хвилин активної діяльності - ходьба, біг, зарядка, плавання або їзда на велосипеді – дають хороший результат. Відпочинок повинен бути своєчасним, а сон - повноцінним. Менше нервуйте та вчасно звертайтеся до лікарів.

- Усім давно відомо, що майже всі хвороби пов'язані із нашим харчуванням. Які продукти корисні людям із порушеннями органів кровообігу і яких слід уникати чи виключити з меню?
- Передусім варто скоротити кількість солі у своєму раціоні (до 5 г на добу) та споживання жирів тваринного походження. До того ж не погано було б відмовитися від сучасних маргаринів та спредів. Їжте побільше продуктів, у складі яких є клітковина - це свіжі овочі та фрукти. Треба також регулярно споживати продукти, які містять поліненасичені жирні кислоти: рослинну олію, морську рибу та горіхи.

- Фітолікування може бути помічним при гіпертонії?
- Так. Можна заварювати та пити як чай глід, мелісу та валеріану.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую