ye-logo.v1.2

Хмельницька нерухомість падати в ціні «не хоче»

Економіка 8437

Навіть незважаючи на прогнозовані київськими чинами ціни за квадратний метр первинного житла у 2011 році в розмірі трохи більше 4 500 гривень, середня ціна на таке житло в обласному центрі коливається у межах 5 200 гривень.

Навіть в українську економічну кризу та з відмовою більшості банківських ус­танов кредитувати цей сегмент.
«Доступний» квадратний метр
Ще у жовтні 2010 року Міністерство регіонального розвитку та будівництва України порахувало прогнозовані середньорічні показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України на 2011 рік. Згідно з цим документом, вартість квадратного метра для Хмельниччини встановлена у розмірі 4 652 гривні. Якщо порівнювати цю цифру з іншими регіонами України, то хмельницька «опосередкована вартість» первинного житла навіть вища за Одеську (4 617 гривень за квадрат), Дніпропетровську (4 564 гривні) та Донецьку
(4 591 гривня). Змагатися з нами може хіба що Львівський регіон (4 664 гривні), Черкащина
(4 712 гривень), міста Севастополь (4985 гривень) та Київ
(5 207 гривень).  Проте, реальна ціна за квадратний метр у новобудовах, незважаючи на усі минулорічні заяви чиновників та деяких експертів ринку, не те що не опустилася до цієї середньої відмітки, вона зросла на сотні гривень. І, здається, знижувати її ніхто не планує. Навіть коли на п’яти забудовників наступає вторинний ринок житла. Сьогоднішні «хрущовки» та «панельки» за ціною не поступаються новобудовам. Хоча, краще синиця в руках, ніж…
Копійка до копійки
«Мені здається, що ціни на вторинному ринку житла в Хмельницькому стали невиправдано завищеними завдяки неправильній «роботі» місцевих ріелторських кампаній, – ділиться своєю думкою генеральний директор однієї із великих будівельних компаній Хмельниччини. – Свого часу ріелтори самі накручували ціни заради вигоди, а люди, маючи певні активи, терміново вкладали їх у, як-ні-як, стабільну нерухомість. А тепер знижувати ціну на придбану декілька років тому квартиру просто не хочуть. Зазвичай, очікуючи кращих часів чи виставляючи на продаж квартири за ціною, за яку свого часу її придбали. Не відкидаю і той факт, що привабливими серед населення «хрущовки» стали й завдяки нечесним на руку забудовникам. Ми ж пам’ятаємо, як по телевізору розповідали про випадки обманутих пайщиків. Як будинки не здавалися, і як людям доводилося силоміць «вибивати» гроші з забудовників. Більшості це так і не вдавалося зробити». Та, як би там не було, на думку нашого експерта, первинне житло в Україні та, зокрема, в обласному центрі в ціні падати не буде. «А з чого це відбуватиметься? – дивується наш співрозмовник. –  Будівельні матеріали та енергоносії ростуть в ціні та  й роботу також необхідно оплачувати. Взагалі, сьогоднішня ціна квадратного метра залежить від багатьох факторів. Окрему статтю складають витрати на будівельні матеріали, оплату роботи людей, котрі задіяні у будівництві. Далі, відповідно до розпорядження хмельницької влади,  необхідно сплатити 3% від вартості збудованої площі у міську казну. Наступна стаття, яка передує двом першим, це – участь у земельному аукціоні. Крім цього, необхідно прорахувати усі форс-мажори та, звісно, вкласти у вартість квадратури й свою вигоду, тобто, гроші, які заробляють на цьому будівництві. Ось і виходить цілком виважена ціна за квадратний метр. Котрий, ще необхідно продати».
Нове житло «економ-класу»
Між іншим, ми підрахували, скільки в Хмельницькому, в середньому, коштує квадратний метр у житлових новобудовах. Для цього проаналізували, за якою ціною продають квадратний метр житла десять компаній, котрі нині будують багатоповерхівки в обласному центрі. Отож, в середньому, ціна коливається від 5 000 до 5 500-6 000 тисяч гривень. Хоча, знайшли квадратний метр і за 4 500, і навіть, 4 200 гривень. Та забудовники твердять, що все має своє логічне пояснення. Хтось будує будинки не в самому Хмельницькому, а поруч – за межею міста, і звільняється від сплати 3% збору. Хтось використовує дешеві матеріали. Та й місце розташування будівництва майбутнього житла та використані матеріали при його оздобленні також суттєво впливають на ціну. Але, готуючись сплатити певну суму за квадратні метри, краще відвідати вже збудовані інші об’єкти цієї компанії та переконатися у якості попередньої роботи.    
До речі, за словами представників будівельних компаній, останнім часом забудовники надають перевагу будівництву так званого «економного класу». Тобто, будують квартири, які мають відносно невелику площу. Скажімо, двокімнатні на рівні 60-70 квадратів. Таку тенденцію нині диктує ринок. «За своєю ціною вони нічим не поступаються квартирам на вторинному ринку, а інколи мають ціну нижчу, – пояснює Олексій, представник однієї з компаній забудовника. – Рахуйте самі, площа, як не крути, у вас буде більша. Також матимете нову сантехніку, вікна, двері, сухі підвали, автономні котельні (уявіть, лише скільки сил це коштуватиме зробити у «панельці») та ще багато інших переваг. У придбаній «хрущовці», зазвичай, вам доведеться вкласти чимало коштів на демонтаж старих комунікацій та оновлення інтер’єру. Інша справа у новобудові – усі оздоблювальні роботи починаються з чистого аркуша». Звісно, придбати вторинне житло можна й з «повним» фаршем та, експерти твердять, що зношені будинкові комунікації рано чи пізно дадуть про себе знати. Тому спеціалісти радять, якщо і купувати житло на вторинному ринку, то за умови, що воно було збудоване не більше, ніж 5-7 років тому. 
Як себе вберегти від довгобуду?
А й справді, як не придбати замість житла «довгобуд»? Універсального рецепту, на жаль, в нашій країні поки немає. Але фахівці дають декілька порад стосовно того, як хоча б трохи підстрахувати себе при купівлі «первинки». По-перше, необхідно ретельно підібрати будівельну компанію. Експерти акцентують увагу на тому, що необхідно вивчити авторитет фірми підрядника. З’ясувати, чи траплялися у неї незавершені об’єкти будівництва. Чи якісно були виконані роботи та чи з дотриманням встановлених термінів. По-друге, поспілкуйтеся з людьми, які вже стикалися з роботою забудовника. Саме жильці уже зданих будинків можуть виявитися найкращими експертами. Природно, що найбільшими попитом у споживача користуються квартири саме у завершених на 80-90%  будинках. Щоправда, у таких новобудовах вибір, як правило, вже невеликий. Також, підписуючи, будь-які угоди обов’язково зверніться до юриста. 

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую