ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Купуйте сметану без обману

15 Травня 2013 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 8773


У розпал свіжого, нового “овочевого сезону” сметана стає одним із найпопулярніших кисломолочних продуктів. Але не всі здогадуються про те, що вона давно перестала бути справжньою сметаною.

 Ми купуємо речовину, схожу на неї і зовні, і за смаком. Що ж ми їмо насправді, з'ясовували кореспонденти “Проскурівського телеграфу”.

Остерігайтеся “двійників”!
Її називають і «російськими вершками», і «головним змащуванням на кухні». Втім, це не дивно: в Європі та Америці правильну сметану робити не вміють. Найжахливіше те, що й у нашій країні теж починають поступово забувати класичну рецептуру. Адже натуральна сметана - не просто кисломолочний продукт, отриманий заквашуванням вершків закваскою зі спеціальних мікроорганізмів. Після цієї стадії виробництва вона ще повинна не менше доби дозріти в особливих умовах, набуваючи свою знамениту консистенцію і унікальний смак. Щоправда, натуральний продукт дуже примхливий, до того ж, він «живий» і швидко псується. Саме тому виробники всіляко хочуть спростити і прискорити технологічний процес, здешевити інгредієнти й домогтися того, щоб сметана місяцями лежала «свіженькою» на полицях магазинів. Що вони роблять для цього? Замість вершків і закваски додають сухе молоко, пальмову олію або соєвий білок. Для ущільнення сквашеного продукту використовують крохмаль, карагінан та інші загусники, для збереження - консерванти. В підсумку, в магазинах серед баночок із натуральною сметаною можна знайти і її “двійників”.

“Сметанка” - це не сметана!
Перш ніж придбати товар, привчіть себе читати інформацію, яка написана на його упаковці. Тільки так ви зможете відрізнити натуральний продукт від його сурогату. Отже, якісна вершкова сметана так і називається - «сметана». Добре, якщо продукт має ще й ДСТУ. Ідеальний варіант, якщо в її складі зазначаються лише вершки й закваска. Наявність будь-яких інших компонентів, навіть просто молока, а тим більше сухого, робить сметану менш якісною. Завжди звертайте увагу на термін придатності. Добре, якщо вона може зберігатися не більше 14 днів, адже такий продукт - «живий» і класичний. Якщо на етикетці вказано не «сметана», а «сметанний продукт», значить, у банці знаходиться ненатуральний товар. Щоправда, це словосполучення, зазвичай, пишуть дрібним шрифтом й у найнепримітнішому місці. Крупнішими літерами на упаковці вказують щось зменшувально-пестливе на кшталт «Сметанка смачна» або «Сметан-Сметанич».
Як ви розумієте, корисність подібного продукту за великої кількості хімічних домішок перебуває під великим питанням.

Ложка стоїть? Це не головне!
Хороша сметана - та, в якій стоїть ложка - вважають багато господинь. І... помиляються. Адже нині цей показник якості сильно застарів. Загусники і стабілізатори, які сучасні виробники активно додають у продукт, зв'язують воду, тому ложка в ньому не тоне. Про якість сметани може розповісти її зовнішній вигляд. Поверхня хорошого продукту має бути абсолютно гладкою, глянсовою і блискучою. Якщо ви відкрили баночку і побачили, що сметана блякла, матова, швидше за все, в ній багато загусників. Не допускається й наявність грудочок. Смак у натурального продукту чистий кисломолочний. Різка кислинка свідчить про те, що сметана починає псуватися, а якщо її зробили з сухого молока, може з'явитися присмак топленого масла.

Сметана — на Поділлі продукт традиційний
Сметану можна вважати традиційним українським молочним продуктом і на теренах Хмельниччини її виробляють багато заводів. Серед них: ТОВ “Агропрогрес В” (смт Віньківці), ПрАт “Хмельницька маслосирбаза”, ПрАт “Деражнянський молочний завод”, ТДВ “Дунаєвецький маслозавод”, ПП
“Дживальдіс” (смт Нова Ушиця), ДП “Мінімолокозавод “Проскурів” (с. Розсоша, Хмельницький район) та ПАТ “Кам’янець-Подільський хлібокомбінат”.

“Під прицілом” дієтолога
“Якщо вживати сметану в розумних кількостях, вона принесе лише користь організму, адже в ній міститься чимало цінних для здоров'я компонентів: вітаміни В2, В12, А, Е, РР, С, залізо, мідь, кобальт, марганець, кальцій, фосфор,
молочний білок, - каже лікар гінеколог-ендокринолог вищої категорії, дієтолог
Дмитро Кушніренко. - Необхідно відзначити продукти, які абсолютно не рекомендується застосовувати разом зі сметаною. Вона погано поєднується з хлібом, крупами, картоплею. При подібному тандемі відбувається порушення жирового обміну, й значно збільшується навантаження на печінку та жовчний міхур. Якщо мова заходить про користь і шкоду сметани, то саме жирний висококалорійний продукт протипоказаний при атеросклерозі та ожирінні, цукровому діабеті й серцево-судинних захворюваннях. Взагалі, необхідно врахувати, що сметана значно посилює апетит, тому людям, які стежать за своєю фігурою, слід практично виключити її зі свого раціону або ж замінити на нежирну. Звісно, дієтична сметана не така смачна, але вона цілком підійде особам, які бажають позбутися зайвих кілограмів і мають певні хронічні захворювання (лише 10% сметана вважається по-справжньому дієтичним продуктом). У порівнянні з вершками, сметана краще засвоюється, вона набагато корисніша, ніж молоко, й містить набагато менше холестерину, ніж вершкове масло. Дуже позитивно сметана впливає на репродуктивні функції і гормональний фон організму. Якщо з'їсти ложку сметани з медом, можна швидко зняти депресію та поліпшити настрій. Їжте моркву зі сметаною - це зміцнить ваш зір. У натуральному продукті немає домішок, і якщо розмішати ложку сметани в склянці гарячої води, то якісна повинна повністю розчинитися. Якщо ж вона не свіжа, або з домішками, то з'являються пластівці та осад. Іноді в сметану додають крохмаль. Якщо крапнути в такий продукт йод, він посиніє. Дуже корисно проводити розвантажувальні дні зі сметаною. Для цього використовуйте продукт із середньою або малою жирністю. Таке розвантажування позбавить організм від зайвої рідини, нормалізує обмінні процеси, звільнить від декількох зайвих кілограмів. Така дієта рекомендується також людям, які мають цукровий діабет II типу, якщо у них є проблеми з надлишковою вагою. Нормою вважається 400 г сметани 20% жирності: її слід їсти по 80 г через кожних 3 години (5 прийомів). Протягом всього розвантажувального дня, дозволяється випити не більше 2-3 склянок настою з шипшини. Їсти сметану треба дуже повільно, невеликими порціями, найкраще - чайною ложечкою”.

Тест: “сліпе” куштування
Ми, як і завжди, пройшлися магазинами й провели невеличке “сметанно-маркетингове дослідження”. Згідно з нашими спостереженнями, будь-який супермаркет пропонує покупцям, як мінімум, 5-6 видів сметани від різних виробників. Для об'єктивності ми обирали сметану однієї жирності. Зорієнтувалися не одразу, адже залежно від масової частки жиру сметана буває нежирна (10-15%), маложирна (20-22%), класична (до 34%), жирна (від 35 до 50%). Трохи порадившись, обрали 20%. Її асортимент на прилавках був найширшим. Мабуть, це найпопулярніший у покупців продукт - вже нежирний, проте ще смачний. Таким чином працівники редакції продегустували 9 видів найпопулярніших у торговельній мережі Хмельницького видів сметани й зробили наступні висновки:

 

порадник, сметана, тест, дегустація, харчування, Хмельницький

Коментарі:

  Так  Ні, дякую