ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

“Сервелат” на різний лад

15 Червня 2013 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 9630


Останнім часом про ковбаси чуємо не так багато хорошого. Хіба що виробники нахвалюють свій товар, прагнучи реабілітуватися в очах покупців.

 Споживачі ж не вірять у м'ясне походження продукту й сумніваються в його якості та безпеці. Проте зовсім відмовитися від нього не можуть - то на бутерброди потрібно порізати, то в салати, а то й просто розкласти на тарілку як закуску. За статистикою, найуживаніша копчена ковбаса — це “Сервелат”. Тож кореспонденти “Проскурівського телеграфу” вирішили з'ясувати, який саме “Сервелат” продають у наших магазинах?

Чи є м'ясо у ковбасах?
У ковбасному відділі або на ринку знайти смачну та якісну копчену ковбасу можна не одразу. На оболонці повинна бути така інформація: назва ковбасного виробу, назва виробника, товарний знак, дата виготовлення та дата запакування, термін і умови зберігання, склад, харчова та енергетична цінність. Окрім названого, потрібно звернути увагу на те, де зберігається ковбаса, яку ви купуєте. Адже для зберігання рекомендується температура від 0 до 6 градусів, тому вуличні прилавки на базарі одразу обходьте стороною. На ковбасному зрізі неповинно бути пустот, зайвої вологи й темних включень, які бувають через погано розмелені приправи. Що стосується консистенції, то занадто м'яка ковбаса здається споживачам неякісною, а надто пружна наводить на думку про застосування домішок, які утримують вологу для збільшення ваги. Якщо на ковбасі вказано “ТУ”, то ці технічні умови дають можливість підприємствам виготовляти свою ковбасну продукцію і реалізовувати її під виглядом дорогої. Деякі ковбасні вироби передбачають використання м’ясної сировини до 20%, решта – наповнювачі рослинного, тваринного та штучного походження. Тому уважно читайте склад ковбаси, аби переконатися, що в ній є м’ясо, а не різні суміші.

Без сиру і льоду
“Сервелат” почали виготовляти в Швейцарії, і рецептом його швейцарці пишаються, називаючи своїм “надбанням і символом». У XVI столітті до складу цієї ковбаси входили свинина, сало і сир, оригінальний смак формували приправи: гвоздика, мускатний горіх, кориця, імбир. Нині швейцарці готують цю ковбасу з яловичини, бекону, шкварок із додаванням приправ і льоду. Форма її повинна бути злегка вигнутою, а шкірка - натуральною. Фіни ж виготовляють “Сервелат” за власною рецептурою, і називають його фінським. Український сервелат виглядає інакше. Палиці рівні, оболонка штучна. З приправ, судячи зі складу, від стародавнього рецепту нам дістався лише мускатний горіх та перець. На території Хмельниччини копчені ковбаси виробляють понад півсотні підприємств. Це як великі м'ясопереробні комбінати, так і дрібні приватні підприємства, які активно розвиваються на ринку. Серед найвідоміших: ТОВ “Верест” (с. Гірчична, Дунаєвецький р-н.), ПП Боднар (с. Зіньків, Віньковецький р-н.), ПП “Агропродукт” (с. Грузевиця, Хмельницький р-н.), ТзОВ “Кам'янець-Подільський птахокомбінат” та ПП “Полуботкін” (м. Кам'янець-Подільський), ТОВ “Шепетівський м'ясокомбінат” (м. Шепетівка), ПП “Макогон” та ПП “Співак” (с. Маків, Дунаєвецький р-н.), ТОВ “Проскурів-Агро”, ТОВ “Анаїда”, ПМП “Адакс” та ПП “Рикун Продукт” (м. Хмельницький) тощо.

“Під прицілом” дієтолога
«Раніше, за радянських часів, лише варену “Лікарську” ковбасу можна було розглядати як дієтичний продукт. Спеціально для членів політбюро виготовляли продукт, строк придатності якого був лише шість годин, - розповідає лікар гінеколог-ендокринолог вищої категорії, дієтолог Дмитро Кушніренко. - Звісно, така ковбаса містила у своєму складі лише відбірне м'ясо й жодних консервантів чи ароматизаторів. Нині ж якість цього продукту залишає бажати кращого і його споживання взагалі погана ідея. Ще не народився той дієтолог, який би назвав ковбасні вироби здоровою їжею. В процесі копчення утворюється багато канцерогенів, а у ковбасних виробах (всіх без винятку) є нітрити, які з одного боку, зберігають м’ясо від псування, а з іншого – в організмі перетворюються на нітрозаміни та канцерогени. Ковбаси також містять надмір солі, тугоплавкі жири й багато інших “рогів та копит”, які виробники ніжно називають “підсилювачами смаку” та “ароматизаторами”. Практично всі вітаміни, які містяться в м’ясі, в процесі виробництва ковбаси руйнуються. Цей продукт взагалі не притаманний українській кухні й має іноземне походження. Лишень подивіться на назви: “Краківська”, “Московська”, “Віденська” тощо. Замість ковбасних виробів краще вживати м'ясо, рибу і сир, які також є постачальниками білка в організм. Прекрасна альтернатива ранковому шматку ковбаси – каша”.

Тест: “сліпе” куштування
Цього разу ми протестували сім популярних марок копченої ковбаси “Сервелат”. Слід зауважити, що до дегустації любителі цієї делікатесної закуски підійшли вдумливо. Тобто, не лише оцінювали смак, вигляд, колір і запах ковбасної нарізки, а й міркували про корисність і якість, залишивши приємне враження грамотних споживачів. Практично всі, хто підходив до дегустаційного столика, відзначали, що воліють бачити ковбасу неяскравого забарвлення, з дрібними й світлими включеннями жиру на зрізі. Причому жир повинен бути майже білим, але ніяк не жовтуватим або сіруватим. До честі виробників, перенасичений червоний колір споживачі відзначили лише в одного зразка.

порадник, дегустація, ковбаса, сервелат, харчування, тест

Коментарі:

  Так  Ні, дякую