ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Гіркий, чорний, натуральний. Та чи смачний?

17 Лютого 2014 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 8420


Для когось шоколад є незмінним другом, для когось – антидепресантом.

 А ще його вважають найкращим подарунком коханій людині, адже цей продукт є відомим афродизіаком. Напередодні Дня святого Валентина “Проскурівський телеграф” під час чергової дегустації з'ясовував, який чорний шоколад краще купувати, а який — залишити лежати на полицях магазинів.

Якісний шоколад тане у роті, а не в руках
Еталонний шоколад — це насамперед терті плоди какао й обов'язково какао-масло, яке отримують із розтертих какао-бобів. Саме цей рослинний компонент забезпечує справжньому шоколаду ефект танення. Адже справжній якісний шоколад тане в роті, а не в руках! Продукт на основі рослинних олій (пальмової та кокосової) не є справжнім шоколадом. І якщо до нього додали окрім какао-масла, до прикладу, молочного жиру, то виробник повинен про це повідомити на етикетці. Інколи на упакуванні написано: “какао-маса”. Це також правильно, адже означає, що продукт містить терті какао-боби, себто суміш порошку та жиру. Еталоном вважають саме чорний шоколад, який трішки гірчить, а не молочний чи білий. У такому шоколаді міститься від 30 до 99% тертих какао-бобів (а не порошку), які, власне, й забезпечують гіркуватий смак і характерний колір шоколаду. Чим більше сухого молока, тим м'якший продукт. Крім того, до шоколаду додають цукор (або фруктозу), натуральний емульгатор (як правило, лецитин, який міститься в яйцях та соєвих бобах) — речовину, яка забезпечує консистенцію, ароматизатори (ванілін) тощо.

Чорний повинен стати... білим
Гірким, згідно з ДСТУ, може називатися шоколад, в якому вміст какао буде не менше 55%. Решта 45% складу цього продукту - це цукор, масло і консерванти. В Європі рослинні олії в шоколад не додають взагалі. В Бельгії — столиці шоколаду — кажуть, що пальмова олія, яку для здешевлення продукту використовують деякі виробники, є зброєю масового ураження. Буває, що натуральний шоколад із часом починає вкриватися білим нальотом. Ви напевно таке зустрічали, проте не знали, з чим це пов'язано. Білий наліт - це виділення какао-масла, що свідчить про хорошу якість продукту. Плитка така виглядає непрезентабельно — у неї немає блиску, вона матова й білувата. Проте це і є натуральний шоколад. Ненатуральний же буде красивим, блискучим і... шкідливим для здоров'я. Занадто явний кислий смак може бути ознакою того, що какао погано ферментоване чи погано просушене. Але не треба плутати кислий присмак із характерною сортовою кислинкою шоколаду з плантацій. А ось гірчинка — показник процентного вмісту в шоколаді какао і ступеня обсмаження какао-бобів.

Думка експерта

 Альона Брянцева, головний дієтолог області: “Шоколад знижує ризик утворення тромбів, отже є профілактикою інфарктів та інсультів”

“Останні дослідження довели, що якісний шоколад дуже корисний для здоров'я. Цей продукт багатий на рослинні жири, моно- і поліненасичені жирні кислоти, які сприятливо впливають на серцево-судинну систему, холестерин, триглецириди, знижують тиск. Крім того в шоколаді міститься велика кількість біофлавоноїдів. Саме вони чинять антиоксидантну дію на організм та зміцнюють судини. Одне з наймасштабніших досліджень, яке в 2004 році провели американські кардіологи, довело, що регулярне споживання шоколаду зменшує згортання крові, а отже знижує ризик утворення тромбів. А це в свою чергу профілактика інфарктів та інсультів. Більше того, з шоколаду зняті всі обвинувачення щодо виникнення карієсу. Навпаки, в ньому виявили таку антисептичну речовину, яка знищує бактеріальну хворобливу мікрофлору на зубних каменях. Проте все має бути в міру, тому зловживати шоколадом не варто. Тим паче, що це досить енергоємний продукт, в якому міститься велика кількість жиру та вуглеводів. На добу можна споживати не більше 30-50 г і за умови, що ви зменшите кількість цукру в своєму раціоні. Шоколад багатий на калій, фосфор, залізо, вітаміни Е, В1 та В2. Крім цього в ньому є кофеїн та амінокислота, яка сприяє виробленню серотоніну — гормону щастя. Завдяки цьому ці ласощі сприяють підвищенню працездатності, покращенню настрою, активізації розумової діяльності. Але ще раз наголошую: це не означає, що потрібно їсти кілограмами шоколадні цукерки! Обмежити або взагалі виключити споживання шоколаду потрібно при захворюваннях підшлункової залози та жовчного міхура, подагрі, сечокам'яній хворобі, каменях у нирках, діабеті та ожирінні.
Чим вищий відсоток какао в шоколаді, тим він корисніший. Більшість вчених рекомендують надавати перевагу темному шоколаду, в якому міститься більше біофлавоноїдів. Але якісний білий шоколад відрізняється від чорного лише тим, що в ньому міститься тільки какао-масло, а какао-порошок відсутній. Саме останній надає чорному шоколаду темний колір”.
 

Тест “сліпе куштування”
Кажуть, що білий шоколад люблять романтики, а чорний — авантюристи. Не знаємо, так це чи ні, проте достеменно відомо, що справжні поціновувачі та знавці цього продукту надають перевагу чорному гіркому шоколаду з високим вмістом какао-продуктів (від 70% до 80%). Саме тому цього разу ми вирішили перевірити якість саме “чорної” категорії. Зупинили свій вибір на 6 марках шоколаду із 70-76% какао, які тільки змогли знайти на прилавках супермаркетів нашого міста.

порадник, шоколад, Брянцева Альона, тест, дегустація, споживач, поради, Хмельницький

Коментарі:

  Так  Ні, дякую