ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Тетяна Тетерук: “Чай заливати окропом не можна!”

9 Березня 2014 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 6046


Листовий та гранульований, чорний та ароматизований...

 Чай — найпоширеніший напій у світі. Його п'ють бідні та багаті, у великих індустріальних містах, і в глухих малесеньких селищах. Як розібратися у величезному виборі сортів та стати справжнім асом чайного мистецтва,
розповідає менеджер мережі магазинів торгової марки “Твоя КАВА”, ексклюзивного представника “Світ чаю” в Хмельницькій області, Тетяна Тетерук.

- Чорний, зелений, білий... Які ще існують види та сорти чаю? Які з них вважаються найелітнішими та найекзотичнішими?
- Кожен вид чаю виготовляють за оригінальною технологією, він має свій склад, структуру, неповторний аромат та смак. Найпоширеніші чаї в нашій країні — це чорний та зелений. Ці напої походять із одного й того ж витоку — чайного листя. Проте технологія їх обробки відрізняється. Чорний чай — продукт ферментації чайного листя, зелений менш ферментований. Білі чаї — особливий елітний різновид зеленого чаю, для виробництва якого використовуються наймолодші листочки. Їх певний час тримають на сонці, потім сушать й одразу запаковують. Ще є спеціальні чаї. До прикладу, “Пу Ер”, який відносять до окремого виду чорного чаю. Він має своєрідний “земляний” запах та смак, до якого слід звикнути. Нагородою вам будуть унікальні цілющі властивості цього напою. Є ще “Генмайча” — суміш зеленого чаю і смаженого повітряного рису, “Кокейча” — японський чай, спресований у вигляді голочок, “Лапсанг” — чорний китайський чай, листя якого підкопчують над вогнищем. А ось шедеврами китайського чайного мистецтва вважаються напівферментовані чаї “Оолонги”, які займають проміжне місце між неферментованим зеленим чаєм і повністю ферментованим чорним чаєм. Ці напої мають виражений сильний квітковий аромат та чудовий персиковий присмак. Їх ще називають “імператорами чайного світу”. Особливе місце в “чайній ієрархії” посідають південноафриканські етнічні напої, які не є чаями в класичному розумінні цього значення. Це ройбуш (напій з листя червоного чагарнику), ханібуш (напій з кори медового дерева), мате (національний напій населення Бразилії, Аргентини та Парагваю) та лапачо (напій із сировини велетенського вічнозеленого дерева тропічних лісів Аргентини та Мексики). Також до чайних напоїв можна віднести трав'яні та фруктові суміші. Що ж стосується елітних напоїв, то всі чайні гурмани знають, що чим більше у чаї тіпс, тим вишуканіший букет і міцніший смак він має. Тіпси — це пухнасті бруньки чайного куща, які ще не розкрилися або тільки почали розпускатися. Збирають їх вручну. Розпізнати в сухій чайній заварці тіпси досить легко: ці чаїнки мають світло-сірий колір.

- Листовий, гранульований, в пакетиках, пресований. Який напій обирають справжні “чаємани”?
- Чай у пакетику — найдрібніший. Він вважається універсальним варіантом, який зручно брати в дорогу або заварювати на роботі. Додому ж купують гранульований, крупно- чи середньолистовий чай, сенчу (пропарені та скручені у тонкі смужки чаїнки). Особливої естетики чаюванню надають в'язані чаї. Увесь процес їхнього виробництва — від збору до скручування — проводиться ручним способом. Виглядає такий чай як невеличкий клубочок, а під дією гарячої води він розкривається у прекрасну екзотичну квітку.

- Чи існує мода на чаї? Які напої нині в тренді?
- Так, у нас щороку з'являються якісь новинки. Останнім часом на пікові популярності чаї та фруктові суміші з додаванням імбиру. Цей унікальний корінь на кожен організм впливає по-своєму: тонізує, допомагає швидше прокинутися, проганяє втому, прискорює обмін речовин. Велике значення має й упаковка чаю. Споживачі все частіше купують цей напій для подарунка, тому оригінальна “обгортка” посідає не останнє місце при його виборі. Крім різноманітних баночок-скляночок, у нас є чай у вигляді музичної скриньки чи невеличкої книжки.

- А чи буває розмежування на зимові й літні напої?
- Чай — напій універсальний. Проте влітку, зазвичай, надають перевагу фруктовим сумішам у холодному вигляді. Вони ароматні, мають приємну кислинку й чудово тамують спрагу. Але різноманітні поєднання ягід, квітів та шматочків фруктів створюють смачні й корисні композиції, котрі чудово смакують і взимку в гарячому вигляді. Мате також вважається літнім напоєм, оскільки має неабиякі тонізуючі властивості. Загалом, все залежить від смакових вподобань людини. Чай доречний у будь-яку пору року: в теплу він тамує спрагу, в холодну — зігріває.

- На що звертати увагу при купівлі?
- Дивіться, щоб у складі напоїв були присутні лише натуральні ароматичні олії, шматочки фруктів, пелюстки квітів, горішки тощо. Запах має бути не нав'язливим, притаманним заявленим у складі продуктам. Хороший чай сухий, розсипчастий, без плісняви та тм'яного нальоту. Всі інгредієнти у ньому можна чітко розгледіти та розпізнати.

- В цього продукту існує строк придатності?
- Звісно, як і в будь-якого іншого продукту. Проте є види чаю, які “з віком” цінуються ще більше. До прикладу, якісний “Пу Ер” має мати “витримки” не менше трьох років. Тобто, чим він старіший, тим дорожче коштує.

- А як правильно заварювати: всі сорти однаково чи є якісь особливості?
- Чай — надзвичайно ніжний та тендітний продукт. Його не можна ані кип'ятити, ані заливати окропом. Спосіб заварювання залежить від типу та ґатунку напою. До прикладу, зелені чаї слід заварювати водою, яка має температуру +85ºС, чорний, ханібуш, ройбуш, фруктові та трав'яні суміші — +95ºС, напівферментований — +90ºС, мате — +70ºС, елітні білі та в'язані чаї — +70-95ºС, Пу Ер — +80-95ºС. Час заварювання та пропорції також мають значення. Чорний та напівферментований чаї слід настоювати протягом 3-4 хвилин, зелений, білий та в'язаний — 2-3 хвилини, трав'яні та фруктові суміші — 5-10 хвилин, ханібуш та ройбуш — 5-7 хвилин, а мате — 3-5 хвилин. Якщо зелених, чорних, спеціальних, напівферментованих чаїв рекомендується брати по 3 г на 250 мл води, то ханібуша і ройбуша слід взяти 5 г, трав'яні та фруктові суміші — 6 г, а мате — 10 г. Найбільше для чаювання підходить порцеляновий, керамічний, скляний та глиняний посуд. Традиційним способом вживання мате, до прикладу, є заварювання у калабасі (етнічна ємність, як правило, виготовляється з висушеного гарбуза). П'ють мате через бомбілью (металева або бамбукова трубочка).

чай, порадник, споживач, Тетерук Тетяна, Хмельницький

Коментарі:

  Так  Ні, дякую