ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Артем Блаута: “Українці “марнотрати”, вони переводять дуже багато продуктів”

25 Травня 2014 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 3214

Фото: Дмитра Скрипника

Майже половина сімейного бюджету середньостатистичної української сім'ї залишається в супермаркетах, на ринках і в продуктових магазинах.

 Здавалося б, вийти з супермаркету з грошима в гаманці неможливо, але все-таки є декілька способів економії на їжі. Як навчитися заощаджувати на продуктах, не відмовляючи собі у повноцінному здоровому харчуванні, розповідає директор та шеф-кухар ресторанів “Південна брама” та “Ресторація Шпігеля” Артем Блаута.

- Артем Вікторович, які страви можна вважати економними?
- Найекономніші — це овочеві страви. Більше того, вони ще й дуже корисні. Із овочів можна приготувати безліч кулінарних шедеврів: запіканки, оладки, деруни, салати, супи. Але слід надавати перевагу нашим, місцевим продуктам.

- Де порадите купувати продукти: в супермаркеті, де часто бувають акції та знижки, чи на ринку, де можна поторгуватися?
- За продуктами краще йти на базар. Там можна не лише поспілкуватися та прицінитися, але й обрати якісніший та свіжіший товар, ніж у супермаркеті чи магазині. Ще бюджетніше купувати продукти не у перекупників, а в дідусів та бабусь, які щодня привозять плоди своєї праці на продаж до міста. Їх багато стоїть на Ранковому та Центральному овочевому ринках. Така продукція і дешева, і екологічно чиста.

- Чи можна реально заощаджувати на продуктах?
- Перше правило економії на продуктах — це не купувати зайвого. Якщо йдете на ринок чи в магазин, обов'язково складайте список і чітко його дотримуйтесь. Бажано у ньому зазначати не лише назву продукту, який вам потрібно купити, але і його вагу. Привчіться продумувати меню на декілька днів наперед і вже відповідно до нього закуповуйте інгредієнти. За статистикою, українці викидають 30-35% продуктів на смітник. Тобто, у цьому плані ми “марнотрати”. Європейці ж економніші, вони практично ніколи не купують зайвого.

- В рецептах багатьох сучасних “модних” страв використовуються дорогі сири: “Маскарпоне”, “Філадельфія”, “Рікота”, “Фета” тощо. Чи можна їх приготувати в домашніх умовах?
- Так, у своїх ресторанах ми регулярно робимо “Філадельфію” та козячий сир. Це не важко й абсолютно не дорого. Для цього потрібно придбати в аптеці “живі” бактерії для заквасок та молоко, і вже через добу ви отримаєте натуральний смачний продукт, собівартість якого в супермаркетах подекуди просто “зашкалює”. До прикладу, щоб приготувати домашню “Філадельфію”, потрібно взяти молоко (можна навпіл із жирними вершками), додати до нього закваску й поставити усе в тепле місце на ніч. Суміш можна підсолити, підперчити й додати трішки цукру. Наступного дня вилити на друшляк, застелений марлею, зверху — вантаж. Через 5-6 годин сироватка стече, а у вас залишиться чудовий сир “Філадельфія” - свіжий, смачний, поживний і не дорогий. Що ж до бактерій для заквашування, то вони бувають різні: для йогурту, м'яких сирів, зернистого сиру. Назву не пам'ятаю, адже їх існує дуже багато. За бажанням можна поцікавитися в аптеці.

- Але ж без м'яса не обійтися. На цьому продукті можна якось заощадити?
- Гадаю, якщо купувати м'ясо, то краще надавати перевагу корисному. Телятині, до прикладу. Заощадити тут вийде, хіба-що, якщо купити якісь не дуже презентабельні шматочки, а не відбірну філейну частину. Їх завжди можна смачно приготувати, зробивши оригінальний маринад чи соус. Якщо ви купуєте свіжу яловичину, то її не варто одразу ж починати готувати. Потримайте таке м'ясо добу в холодильнику, адже воно має трохи відлежатися. В кулінарному світі побутує таке поняття як “трупне задубіння”. Тобто свіжа яловичина жорстка. Після “дозрівання” у холодильнику вона лише виграє у смаку — волокна стають м'якшими, смачнішими та ніжнішими.

- Якщо, до прикладу, ви придбали курку. Як можна її раціонально використати? Скільки страв із неї можна приготувати?
- Гадаю, не варто зайвий раз нагадувати, що птицю краще купувати домашню. Що ж до варіацій, то з однієї курки можна зробити багато страв, головне — правильно її обробити. Потрібно обережно відділити філейну частину — це потім можуть бути стейки, відбивні, основа для салатів. Ще дві страви можна приготувати зі стегенець та крилець. Способів кулінарної обробки безліч — тушкування, варіння, смаження, запікання в духовці та на грилі... З кісток та хребта готується смачний насичений бульйон, на основі якого потім можна варити перші страви та готувати різні соуси.

- Дехто робить млинці не на молоці, а на мінеральній воді. Які ще інгредієнти можна замінити дешевшими аналогами-замінниками?
- Дуже смачними та не витратними у домашніх умовах виходять йогурти, морозиво. З простого кефіру досить просто зробити домашній сир. Це у рази дешевше, ніж купувати готовий на базарі, адже різниця у собівартості сиру та кефіру величезна. Вигідно самим готувати слабосолену сьомгу, ніж купувати вже готову. Достатньо її лише поперчити, посолити і через добу риба буде готовою. Це ж стосується і оселедця. Його також дешевше зробити власноруч. Якщо ж морська риба для вас розкіш, то зверніть свою увагу на річкову — окуня, коропа, товстолоба, карасів тощо.

- А як щодо десертів? Вони можуть бути бюджетними?
- Незабаром розпочинається ягідний сезон, а це смачні ягідні супи, смузі, морозиво, киселі та фруктові салати. Спробуйте приготувати своїм рідним полуничний суп із морозивом: ягоди полуниці збийте в блендері, перетріть через сито, щоб видалити насінинки. На тарілочку покладіть кульку морозива, полийте полуничним соусом та прикрасьте листочком м'яти. Такий солодкий корисний літній суп можна готувати з будь-яких ягід.

 

Коментарі:

  Так  Ні, дякую