ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Машкічірі по-ферганськи – молодший «братик» плову

25 Листопада 2017 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 3095
Основний шарм страві надає маш – дрібна, з сірникову головку, квасолинка зеленого кольору, яку ботаніки називають «золотистою».
Основний шарм страві надає маш – дрібна, з сірникову головку, квасолинка зеленого кольору, яку ботаніки називають «золотистою». Фото: автора

Незвичайне поєднання рису й квасолі маш та ніжна баранина, яка просто тане в роті. Дуже смачна страва узбецької кухні, яка нікого не залишить байдужим!

Здавалося б, в світі не знайти узбека, який би не вважав плов своєю національною кулінарною гордістю. Не скажу за всіх представників цієї національності, але серед тих, які живуть у Ферганській долині у пошані інша страва узбецької кухні – машкічірі. В принципі, це той самий плов, проте трішки відрізняється від нього технологічно, і за смаком. Машкічірі не вимагає такої відточеною кулінарної техніки. Основний шарм страві надає маш – дрібна, з сірникову головку, квасолинка зеленого кольору, яку ботаніки називають «золотистою».

Інгредієнти:

500 г баранини,

50-70 г сала (в оригіналі курдюк, але я у всіх рецептах завжди заміняю на свинячу підчеревину),

2 цибулина,

2 морквини,

1 склянка машу,

2 болгарські перці,

1,5 склянки довгозернистого рису,

5-6 зубків часнику,

зіра (мелена), куркума,

коріандр (мелений),

1 л м'ясного бульйону,

1 ч. л. цукру,

сіль.

Приготування:

М'якоть баранини нарізати кубиками.

Сало нарізати дрібними шматочками. Цибулю – півкільцями, часник – тонкими пластинками. Моркву нарізати соломкою. Перець - також напівкільцями.

До моркви, за бажанням, додати цукор і гарненько все перемішати. 

У добре розігрітий чавунний казан (гусятницю) спочатку покласти шматочки сала і витопити його до рум'яних шкварок. Потім їх видалити, влити трішки олії, обсмажити на цій суміші четвертинку цибулі до темно-коричневого кольору й видалити її шумівкою (цей прийом дозволяє ароматизувати сам жир).

Додати у підготовлений жир трохи солі та дрібку зіри, обсмажити м'ясо до зарум'янювання. Покласти в казан решту цибулі й готувати до її прозорості.

Потім слід додати моркву.

Наступним йде болгарський перець, все ретельно перемішати.

Через 5 хвилин додати часник, готувати щ декілька хвилин.

Влити гарячий бульйон. 

Після закипання зменшивши температуру й дати вмісту казана покипіти хвилин 20 на слабкому вогні, не накриваючи казан кришкою (виходить щось на кшталт зирвака для плову). Тільки потім всипати попередньо замочений у воді маш (я замочую на 2-3 години).

Перемішати трохи посолити, присмачити спеціями й варити при помірному кипінні (квасолинку в жодному разі не можна розварювати! Найкращий її стан - щось на зразок аль-денте, як при визначенні готовності спагеті. За часом це може зайняти і 15-20, а то й усі 30 хвилин. Усе залежить від сорту машу, його якості й навіть від води, в якій він замочувався).

Додати заздалегідь промитий рис.

Перемішати з усім вмістом казана й варити під кришкою на маленькому вогні. Коли складові вберуть у себе соус, скуштувати страву. Якщо рис приготувався не до кінця, влити трохи окропу й варити ще декілька хвилин. Якщо ж страва готова – щедро посипати її зірою, згорнути гіркою, зменшивши температуру до мінімуму, накрити вміст казана куполоподібною мискою або глибокою тарілкою, прикривши все ще й кришкою, щоб знизити тепловтрати. Так машкічірі повинен постояти мінімум 20-25 хвилин.

Як і більшість узбецьких страв, подається на великій округлій таці або ж у глибоких глиняних тарілках порційно.

рис, плов, узбецька кухня, м`ясо та субпродукти, крупи та страви з борошна, страви з рисом, баранина, машкічірі, маш, страви з машем

Коментарі:

  Так  Ні, дякую