Гаряча тема:
- Війна
Ці консерви зі своєрідним копченим смаком і запахом уже давно увійшли в наше життя. Традиційне «місце проживання» шпротів — бутерброди й грінки, без яких не обходиться практично жоден новорічний стіл. Але кулінари-аматори за багаторічну історію існування цього продукту встигли вигадати і салат «Шпроти під шубою», і листкові печені пироги з начинкою зі шпротів, і заливне... Цією рибкою фарширують варені яйця та додають у суп. Але навіть такий простий продукт має деякі секрети.
Під шпроти «маскуються» кілька й салака
Далеко не всі знають, що консерви під назвою «Шпроти в олії» готують не з однойменної риби, а з кільки чи салаки. «Істинний» шпрот Sprattus sprattus належить до сімейства оселедцевих. Мешкає він від Норвегії до Гібралтара, в Північному, Балтійському й Середземному морях. Трапляється і в рідному Чорному морі. Проте для виготовлення консервів його не застосовують.
Склад має бути максимально лаконічним
Правильні шпроти — це складені рівними рядами рибки приблизно однакового розміру (не менше 5 см і до 11 см), колір яких коливається від золотаво-жовтого до темно-золотого. Білі плями є свідченням того, що рибку явно недокоптили. Якщо в тушок здулася шкіра, швидше за все їх готували при дуже високих температурах. Такі шпроти будуть сухими й ламкими. До речі гіркий смак — це результат копчення риби зі зволоженою поверхнею. Склад консерви має бути максимально лаконічним: кілька чи салака, рослинна олія і сіль. Якщо при викладанні з банки всі рибки ламаються, а більшість тушок із явним пошкодженням, продукт явно не екстра-класу.
Маркування та упаковка
У нашій дегустації взяли участь п’ять марок шпротів: одна з них — «Ризьке золото» — привезена з Латвії, інші — українського виробництва. До маркування у нас виявилося мало зауважень. Єдине й головне — виробник ТОВ «Одеський консервний завод» чомусь забув у назві продукту дописати «консерви». В складі лише є уточнення, що риба копчена. «Амнезія» скінчилася лише під кінець переліку адреси виробника та потужностей: наприкінці етикетки дрібнесенькими літерами зазначено, що це консерви рибні стерилізовані. Всі інші виробники виклали інформацію чітко й послідовно. Всі п’ять придбаних нами зразків містять у своєму складі, як і годиться, кільку чи салаку балтійську, рафіновану олію та сіль. Жодних відхилень від норми ми не виявили. Щоправда, ТМ «De Luxe» замість соняшникової олії, використовує рапсову. А в консерві ТМ «Господарочка» найменше співвідношення риби до олії — лише 68%. Тоді як стандартами чітко передбачено, що масова частка тушок «псевдошпротів» у готовій продукції має бути не менше 70%.
Результати тестування:
ТМ «De Luxe», АО «Brivais Vilnis», Латвія. Вага: 190 г. Ціна — 27,50 грн. Масова частка риби в готовій продукції — 70%. Держстандарт не вказано, оскільки це допускається стандартами країни-походження продукту. Запах в консерви приємний, проте більше нагадує печінку тріски, олія світлого кольору та прозора. Смак також мало нагадує традиційні шпроти, хоча від цього рибка не стає несмачною. Консистенція — дуже ніжна, але тушки чудово тримають форму й не мають жодних пошкоджень на шкірочці. Колір цих шпротів найсвітліший зі всіх зразків, а розмір однаковий, один в один 7 см. Оцінка: 4,5 бала.
«Господарочка», ПРАТ «Виробниче об’єднання «Одеський консервний завод», м. Одеса. Вага: 150 г. Ціна — 20,25 грн. Масова частка риби — 68%. Виготовлено згідно з ТУ. При відкритті бляшанки відчувається приємний запах, властивий шпротам із кільки, з вираженим ароматом диму. Смак — приємний, без гіркоти, притаманний продукту. І хоча в цій бляшанці було найбільше олії і найменше шпротів, і вони при цьому ще й мали темно-коричневий неапетитний колір, більшість пробантів зазначила, що цей зразок найбільше нагадує дефіцитні шпроти з їхнього дитинства. Розмір рибок однаковий — 8 см. Крім того майже у кожній була ікра! Оцінка: 3,4 бала.
«Морской пролив», ТОВ «Бердянський комбінат продуктів харчування» на замовлення «Максвуд Плюс» м. Дніпро. Вага: 150 г. Ціна — 19,50 грн. Масова частка риби — 70%. Виготовлено згідно з ДСТУ. Запах — приємний, властивий шпротам із кільки, з вираженим запахом диму. Присмаку гіркоти немає, проте консистенція надто жорстка та суха. Рибки в банці пошкоджені й розламуються. Проте ці консерви — з найкрупнішими тушками — 9-9,5 см. Оцінка: 2,9 бала.
«Аквамарин», ТОВ «РКЗ «Південний», м. Миколаїв. Вага: 150 г. Ціна: 21,55 грн. Масова частка риби в готовій продукції — 70%. Виготовлено згідно з ДСТУ. При відкритті бляшанки на покупця чекає неприємний сюрприз: олія у ній має темний каламутний колір із яскраво помаранчевими плямами на поверхні. Не знайшли наші дегустатори плюсів і за іншими параметрами. На їхній смак риба жорстка зі специфічним смаком та неприємним ароматом на кшталт бензину. Розмір шпротів неоднаковий — є кілька 6, 7 та 8 см. Оцінка: 2,5 бала.
«Екватор», ТОВ «Рибоконсервний завод «Екватор», м. Богодухів, Харківська обл. Вага: 240 г. Ціна — 25,60 грн. Масова частка риби — 70%. Виготовлено згідно з ТУ. Більшість наших народних дегустаторів зазначила, що ці консерви містять максимальну кількість риби, проте їхня якість залишає бажати кращого. Шпроти мають неприємний запах і смак окисленого жиру, невластиві шпротам зі свіжої риби. Крім того рибка гірчить та дуже жорстка, немов гумова. Зовнішній вигляд теж підкачав: всі тушки в банці з дефектами шкірки й різнокаліберні (від 7 до 9 см). А ось при викладанні з банки шпроти зберігають свою цілісність. Оцінка: 1,5 бала.
*Наша дегустація абсолютно незалежна й заснована на смакових вподобаннях працівників редакції. Ви, шановні читачі, завжди можете скласти свою індивідуальну думку. За смак та товарний вигляд продукту відповідальність несе не лише виробник, але й продавець.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: