ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Соєвий соус: як ми обирали якісний (відео)

30 Січня 2018 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 12949
Ми провели чергову дегустацію й протестували шість зразків відомих марок соєвого соусу, аби визначити найсмачніший.
Ми провели чергову дегустацію й протестували шість зразків відомих марок соєвого соусу, аби визначити найсмачніший. Фото: автора

Варто навчитися відрізняти натуральний і корисний продукт від його хімічного сурогату, адже останній може не лише погіршити смак ваших страв, а й обдарувати небезпечними речовинами.

Без соєвого соусу вже неможливо уявити собі сучасну кухню. Ми не лише їмо його із суші та ролами, але й використовуємо для заправки салату, маринування м'яса, створення апетитної скоринки на курці, додаємо в рибу... Дієтологи теж активно підтримують цей продукт і навіть радять замінювати ним кухонну сіль. Він позитивно позначається на нашому здоров'ї завдяки високому вмісту заліза, цинку, вітамінів групи В і амінокислот. Недарма в Китаї, Японії та інших східних країнах, де він є обов’язковою приправою, захворювання серцево-судинної системи зустрічаються набагато рідше, ніж в Америці чи Європі. Втім, всі ці оди й дифірамби стосуються лише соусу, який роблять за старовинним рецептом буддистських ченців шляхом природної ферментації, а не до тих сурогатів, які в останні роки виробники отримують хімічним шляхом за прискореною технологією. Для того, аби визначити, який саме продукт продається на полицях наших супермаркетів, ми провели чергову дегустацію й протестували шість зразків відомих марок: «Yapiko», «Чумак», «Izobiliti», «Oregano», «Наваро» та «Kатана».

Пластмасова пляшка з ієрогліфами — не найкращий варіант

Перед тим, як покласти в магазині пляшечку до свого кошика, оцініть соєвий соус на «око». Збовтайте його і подивіться на світло. Якщо рідина каламутна й забарвлює стінки — краще утримайтеся від покупки. Це означає, що в складі є барвники або інші сторонні добавки. Хороший соус повинен бути досить прозорим і при струшуванні не залишати слідів на стінках тари. Цьому критерію відповідали всі наші зразки, окрім марки «Чумак». Для чистоти експерименту ми навіть наливали соуси в прозорі склянки. Вищезгаданий зразок на декілька секунд залишався на стінках, підфарбовуючи скло. Пластмасова пляшка з ієрогліфами — це також не найкращий варіант. Зазвичай саме так виглядає підробка. Відомі виробники завжди розливають соус у прозору скляну тару. Серед марок, які придбали ми, в «скло» розфасовуються три — «Oregano», «Наваро» та «Kатана». Інші три — продаються в пластмасі.

Склад та ціна — основні орієнтири на якість

В списку інгредієнтів якісного соєвого соусу не повинно бути глутамату натрію. Якщо він є, то такий продукт, швидше за все, було виготовлено шляхом кислотного гідролізу, а не природного бродіння. А відбувається цей процес за участі соляної кислоти. В результаті утворюється низка токсичних речовин. Також не повинні бути присутніми в соусі карамельні й інші барвники. Найчастіше виробники замість пшеничного борошна використовують кукурудзяне. Це псує і смак, і якість. Склад справжнього соєвого соусу завжди короткий: вода, соя, пшениця, цукор і сіль. Серед куплених нами пляшечок лише одна виявилася із бездоганним складом — це ТМ «Yapiko».

Згідно з зазначеною на етикетці інформацією, він виготовляється шляхом природного бродіння. Всі інші соєві соуси мають довжелезний список інгредієнтів, серед яких не лише горезвісний глютамат, але й ціла купа різних підсолоджувачів підсилювачівґ, барвників та «єшок».

Низька вартість є свідченням того, що вам пропонують сумнівний продукт, в якому може бути тільки «хімія». Не купуйте найдешевший соус. Його виробництво — тривалий процес, тому готовий продукт не може коштувати 20-30 гривень!

У фальсифікаті білка менше 7%

Поживна цінність — ще один важливий показник, на який потрібно звернути увагу. Білка в справжньому соєвому соусі має бути не менше 7%. В іншому випадку продукт не вартий вашої уваги й на нього шкода витрачати гроші. Такою кількістю протеїну можуть похвалитися лише соуси «Oregano» та «Yapiko». Інші ж далеко не дотягують до ідеалу — «Катана» (4,1%), «Наваро» (0,3%), «Чумак» (0,5%) і «Izobiliti» (0,9%). У складі до того ж не повинно бути добавок, на кшталт E200 (сорбінова кислота) і E220 (диоксид сірки). На щастя, в жодному з наших соусів цих «єшок» ми не виявили.

Порада фахівця

Анатолій Квятківський, сушист одного з японських ресторанів Кам’янця-Подільського: «Відкриту пляшку з соєвим соусом краще зберігати в холодильнику, де продукт буде захищений від світла й тепла. Важливо, щоб тара була скляною. Можна придбати для нього й спеціальний диспенсер. Конструкція його кришки має два отвори й не дозволяє соусу випаровуватися. Відповідно, він не втратить свого аромату тривалий час. До того ж з диспенсера дуже зручно наливати невеликі порції. Його можна мити й наповнювати знову».

Наш рейтинг:

Цього разу дегустацію ми проводили трішки нетрадиційно. А саме: продовжили термін тестування на два тижні, оскільки за раз скуштувати всі зразки жоден пробант не зміг би. Наші народні дегустатори поливали соєвими соусами каші, рис і навіть додавали в салат із крабовими паличками. Як результат — кожен зразок скуштували неодноразово й у різних поєднаннях. Слід нагадати, що уже традиційно ми завчасно приховали назви марок і перелили соус в іншу тару, аби жоден пробант не зміг ідентифікувати продукт.

1. «Катана» (Ганчжоу Гуанвей Юань, Китай; імпортер — ТОВ «МД Євротрейд», м. Київ). Об’єм: 200 мл. Ціна: 38,70 грн. Оцінка: 4,9.

2. «Oregano» (ТОВ «Нова Імперія», м. Київ). Об’єм: 200 мл. Ціна: 32,40 грн. Оцінка: 4,8.

3. «Yapiko» (Китай). Об’єм: 250 мл. Ціна: 35,80 грн. Оцінка: 4,6.

4. «Наваро» (ТОВ «Техноком», м. Харків). Об’єм: 200 мл. 25,90 грн. Ціна: Оцінка: 3,6.

5. «Izobiliti» (ТОВ «Торгова компанія Екона», м. Дніпро). Об’єм: 200 мл. На дні пляшечки залишився осад. Ціна: 19,80 грн. Оцінка: 3,0.

6. «Чумак» (АО «Чумак», м. Каховка). Об’єм: 205 мл. Ціна: 16,25 грн. Оцінка: 2,2.



дегустаційна зала, дегустація, порадник, соєвий соус, дегустаційна зала, японська кухня, редакційна дегустація, наша дегустація, відеорецепт, відеорецепти

Коментарі:

  Так  Ні, дякую