ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Холодний «жучок» зі скумбрії по-санжіївськи

6 Травня 2018 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 6563
У вас завжди буде частування для гостей у вигляді малосольної скумбрії пряного засолювання.
У вас завжди буде частування для гостей у вигляді малосольної скумбрії пряного засолювання. Фото: автора

Розкішна малосольна рибка за фірмовим капітанським рецептом.

Цей рецепт я роздобула, коли торік відпочивала на морі в селищі Санжійка Одеської області. А поділився ним чоловік, у якого ми з родиною орендували житло – капітан дальнього плавання. Він розповів, що коли ходив у море на риболовецьких судах, всі знайомі з нетерпінням чекали на його повернення з рейсу, оскільки привозив він звідти дивовижний рибний делікатес – «жучок»! Хто й чому назвав так цю страву – невідомо. А за великим рахунком це заморожена скумбрія пряного засолювання. В такий спосіб її готували моряки, коли були в морі. Капітан настільки смачно описував цей процес, що я не втрималася і побігла за ручкою та записничком. Нещодавно я знайшла ці записи й вирішила з’ясувати, чи правдивими є рибацькі байки та чи дійсно той жучок дасть фору багатьом рибним делікатесам. Але після того, як ми скуштували страву, в мене залишилося лише два запитання: перше – чому так мало жучка зробила, а друге – чому так довго не наважувалася його приготувати?

Інгредієнти:

4 скумбрії (як правило, страва готується з парної кількості рибин. На приготування цього жучка в мене було лише 3 заморожені скумбрії загальною вагою 1,2 кг),

1,5 ст. л. солі (без гірки),

1 ч. л. цукру,

приправа «Для засолювання риби» (або просто перемолоти перець чорний та духмяний, коріандр та лавровий листок),

4-5 зубків часнику.

Приготування:

Скумбрію розморозити, але не мити. Відрізати голову й хвіст. Розрізати рибину вздовж хребта, не розрізаючи при цьому живіт. Видалити хребет та нутрощі, зішкребти чорну плівку. Промити тушки холодною водою і ретельно просушити серветками. Виходить ось таке філе на кшталт розгорнутої книжки:

Рибу натерти сіллю та цукром (останній зробить її ніжнішою). Скласти в скляний або емальований посуд, накрити харчовою плівкою і відправити в холодильник для просолювання на 12 годин. Потім дістати та скуштувати шматочок (якщо раптом ви пересолили рибу, вимочіть її в холодній воді хвилин 20. Якщо кількість солі вас влаштовує, просто сполосніть тушки під струменем води й знову обсушіть серветками). Обережно зняти шкірку й видалити пінцетом кісточки. Покласти першу тушку м'ясом догори. Посипати приправою для засолювання риби (без солі!). Часник нарізати тонкими пластинками й розкласти в хаотичному порядку на тушку (можна порізати дрібно або вичавити крізь прес).

Зверху розмістити другу тушку шкіркою догори та «валетом» стосовно першої. Тобто де в першого філе хвіст, у другої має бути частина від голови.

Так само притрусити спеціями та розкласти часник. Оскільки в мене  було лише 3 рибини, третю тушку я поклала шкіркою на шкірку другої, а м'ясом догори. Вона також лягла «валетом» стосовно другого філе (якби у мене було 4 тушки, то 3 і 4 лежали б м'ясом одна до одної).

Скласти «пірамідку» з філе скумбрій навпіл, імітуючи одну цілу рибину.

Щільно загортати її харчовою плівкою у декілька шарів (намагайтеся робити це якнайтугіше!).

Відправити «жучок» в морозильну камеру на добу-дві (ми перейшли до процесу дегустації й поїдання рівно через добу, більше не витримали. Оселедчик був повністю готовим!).

Діставати рулетик із морозилки за потреби (якщо весь «жучок» не плануєте з’їсти за раз, відрізайте скільки вам потрібно й кладіть знову в морозилку до наступної трапези). Перед нарізанням слід дати йому відтанути хвилин 10-15, щоб можна було працювати ножем. Шматочки дуже швидко розморозяться. Зберігається такий рулет досить довго – 3-4 місяці (ми не перевіряли – з’їли все за раз!). Місця в морозилці займає небагато. Натомість у вас завжди буде частування для гостей у вигляді малосольної скумбрії пряного засолювання.

ОКРЕМИМ РЯДКОМ: для «жучка» бажано використовувати великі й жирненькі рибини. Нарізати потрібно саме тоді, коли він ледь підтанув. Так ви збережете красивий візерунок закуски. Якщо дати рулетику розтанути повністю, то при нарізанні шматочки філе можуть відокремлюватися один від одного.

 

домашній оселедець, скумбрія, закуски, закуска, риба та морепродукти, жучок, скумбрія пряного посолу, жучок по-санжіївськи, оселедець

Коментарі:

  Так  Ні, дякую