ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Аналіз «Дружби»: які плавлені сири найсмачніші? (відео)

3 Серпня 2018 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 8205
Для проведення споживчої аматорської дегустації ми закупили шість зразків плавленого сиру «Дружба».
Для проведення споживчої аматорської дегустації ми закупили шість зразків плавленого сиру «Дружба». Фото: Артема БАЛАНДІНА.

Саме це намагалися з’ясувати працівники редакції в рамках чергової дегустації.

Найвідоміший плавлений сир, безсумнівно, — «Дружба». Таке враження, що на прилавках він був завжди. Але не всі знають, що цей кисломолочний продукт планували включити в харчування астронавтів, які мали здійснити політ до Марсу. Далі Місяця людина в ті роки не полетіла, проте, громадське харчування отримало по-справжньому народний продукт.

Що під обгорткою?

Вибираючи «Дружбу», експерти передусім радять звертати увагу на назву. Напис «сир плавлений» вкаже на те, що перед вами класичний молочний продукт на основі твердих сичужних сирів: костромського, голландського, російського, гауди, едаму, мааздаму тощо. Крім того, до складу входять: домашній сир, сметана, вершки, сухе молоко, сироватка, вершкове масло. Зустрічаються і рослинні жири, що, в принципі, негативно позначається на кінцевому продукті. В ДСТУ йдеться, що «жирова фаза плавленого сиру повинна містити тільки молочний жир». Зверніть на це увагу! Написом «сирний продукт» супроводжується плавлений сир, молочну складову в якому замінено на рослинну. При цьому ця рослинна складова найчастіше не найкращої якості (пальмова та інші дешеві олії).

Абсолютно натуральними плавлені сири не можуть бути!

Річ у тім, що в них обов'язково додають солі-плавники, адже саме вони роблять консистенцію сиру пластичною. Для цього найчастіше використовують так звані фосфати (солі фосфорних кислот — харчові домішки Е339-Е341 і Е450-Е452). Їх почали застосовувати в США. До цього, в найперших плавлених сирках, які робили в Швейцарії, використовували цитрат — солі лимонної кислоти, які є абсолютно натуральними. Але тепер практично всі виробники перейшли на фосфати. Проблема в тому, що сьогодні ці добавки в харчовій промисловості використовуються досить широко. Вони є практично в усіх ковбасних і м'ясних виробах, напівфабрикатах, хлібі тощо. В результаті фосфатів ми отримуємо забагато.

Хитрощі виробників

Загальний недолік майже всіх виробників у тому, що частина тексту в маркуванні розміщена дуже дрібним шрифтом, важкодоступним для читання, який до того ж може бути неконтрастним до фону упаковки. Деякі підприємства зазначають дату виробництва тисненням на металевій фользі, що не забезпечує чіткості читання і не дає можливість споживачеві свідомо зробити вибір продукту.

Як правильно вибрати плавлений сир?

Передусім приділяйте увагу терміну придатності: він становить від 30 до 90 діб. Не бажано купувати плавлені сири на ринках або в павільйонах, це краще робити в спеціалізованих магазинах або відділах супермаркетів. Низька ціна може свідчити про те, що в сирі присутні дешеві складові немолочного походження. Тому, купуючи дешеві товари, не потрібно себе обманювати.

Кого перевіряли?

Для проведення споживчої аматорської дегустації ми закупили шість зразків плавленого сиру «Дружба», виготовленого в Полтавській, Рівненській, Харківській та Хмельницькій областях України від торгових марок: «Золотий резерв», «Ферма», «БМЗ», «Пирятин», «Вершковий рай» та «Комо». Для чистоти експерименту обирали продукт, у якому зазначено наявність жиру в сухій речовині 50-55%. Всі з них мали позначки на упакуванні «плавлений сир», лише зразок від ТМ «Вершковий рай» виявився «сирним продуктом».

Результати тестування:

1. «Ферма» (ТОВ «Фуд Девелопмент», смт Решетилівка, Полтавська обл.).

Виготовлено згідно з ДСТУ. Маса: 90 г. Сирно-вершковий смак, характерний цьому виду продукту, без сторонніх присмаків й запахів. В міру м’який та щільний, нарізається добре, до ножа не прилипає. Більшість пробантів назвали його смачним. Ціна: 12,55 грн. Оцінка: 4,0 бали.

2. «Золотий резвер» (ТОВ «Фуд Девелопмент», смт Решетилівка, Полтавська обл.).

Виготовлено згідно з ДСТУ. Маса: 90 г. Сирний, злегка пряний смак, без сторонніх присмаків і запахів. Зі всіх зразків цей найм’якший, його можна легко намастити на хліб. При цьому він добре нарізається скибочками. Дегустатори порівняли його із хорошим вершковим маслом. Ціна: 11,25 грн. Оцінка: 3,9 бала.

3. «Комо» (ПрАТ «Дубномолоко», м. Дубно, Рівненська обл.).

Виготовлено згідно ТУ. Маса: 90 г. Погановираженний сирний аромат, злегка кислуватий смак. Дехто з пробантів відзначив, що сир не має смаку, а іншим не сподобалася «пластилінова» консистенція. Ціна: 12,90 грн. Оцінка: 2,9 бала.

4. «Вершковий рай» (ПрАТ «Хмельницька маслосирбаза», м. Хмельницький).

Виготовлено згідно ТУ. Маса: 90 г. На етикетці зазначено, що цей зразок є сирним продуктом, що і підтверджується у складі наяавністю рослинних жирів та олій, а також соєвого лецитину. До того ж у цьому зразку був присутній присмак копченого ковбасного сиру з неприємним післясмаком окисленого жиру. Ціна: 5,75 грн. Оцінка: 2,4 бала.

5. «Пирятин» (ТОВ «Пирятинський сирзавод», м. Пирятин, Полтавська обл.).

Виготовлено згідно ТУ. Маса: 90 г. Смак — кислувато-солонуватий із легким стороннім присмаком та легкою гіркотою в післясмаку. При нарізанні кришеться та прилипає до ножа. Деякі пробанти забракували «глиняну» текстуру цього зразка, іншим — не сподобався запах. Вони назвали його специфічним та неприємним. Ціна: 10,90 грн. Оцінка: 2,3 бала.

6. «БМЗ» («Богодухівський маслозавод», м. Богодухів, Харківська обл.).

Виготовлено згідно ТУ. Маса: 90 г. Зі всіх зразків цей мав найбіліший колір, який дехто порівняв із милом. Текстура також найщільніша. Практично всі пробанти відзначили неприродню штучність цього сиру, його специфічний смак. Ціна: 6,75 грн. Оцінка: 1,9 бала.

дегустація, плавлений сир, плавлені сирки, порадник, відеорецепт, відеорецепти, відео

Коментарі:

  Так  Ні, дякую