ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Варимо пшеницю для куті: покрокова інструкція та корисні поради

2 Січня 2021 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 98443
Запорука смачної куті – правильно зварена пшениця!
Запорука смачної куті – правильно зварена пшениця! Фото: ukrhealth.net

Як приготувати зерна, щоб вони були смачними та не розвареними?

Хоча кожна господиня готує кутю по-своєму, є традиції, які спільні для всіх. Не буду сперечатися щодо того, як робити кутю правильно, яку саме крупу слід використовувати та які добавки додавати до неї. Смаки в усіх різні, наша ж мета – розширити кругозір, отримати нові знання та поповнити кулінарний записничок корисними й цікавими порадами. 

Кутя в перекладі з грецької — «варена пшениця». В рас вона має кілька назв: коливо, сочиво, переддень. Цю страву можна приготувати як з вареної пшениці, так і з ячменю, перловки, рису. Щоб підсолодити кутю, господині традиційно додають до неї мед і родзинки. Заливають варені зерна кип’яченою водою або насиченим узваром із сухофруктів. Присмачують страву халвою, цукатами, сухофруктами, горіхами, маком, і навіть свіжими фруктами та ягодами. Проте запорука смачної куті – правильно зварена пшениця.

ПОКРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ:

*Вибираючи пшеницю для куті, обов’язково скуштуйте одне зернятко на смак. Важливо, щоб воно не було гіркуватим та мало затхлого відтінку. При цьому досвідчені господині радять купувати не магазинні очищені зерна, а з базару – непросіяні в лушпинні. Останнє легко видаляється після замочування. Така кутя виходить набагато смачнішою та кориснішою.

*Склянку пшениці слід ретельно промити в проточній воді кілька разів. Перекласти в глибоку ємність і залити холодною водою. Залишити замочуватися на кілька годин (найкраще на ніч!).

*Вранці, після того, як зерна набубнявіють, злити з ємності воду (для зручності використовуйте сито) та знову ретельно промити.

*Пересипати пшеницю в каструлю і влити 0,5 л холодної води. Оскільки вона варитиметься довго, краще використовувати посуд із товстим дном, в ідеалі – чавунний. Це забезпечить рівномірне нагрівання, не дасть страві підгоріти. Хороша альтернатива каструлям – мультиварка (режим «каша» 40-50 хвилин).

*Варити пшеницю слід 2-3 години на маленькому вогні під кришкою до готовності (пшениця готова тоді, коли стане м’якою, більша частина зерен лусне, показуючи свою світлу серцевинку). Після закипання розмішувати вміст каструлі рекомендується лише один раз. Робити це постійно не потрібно, щоб зерна не розварилися.

*Зварену пшеничну кашу охолодити й можна додавати всі інші інгредієнти на свій смак (не варто змішувати гарячі зерна з іншими складовими – це може сприяти швидкому прокисанню страви). Якщо ж кутя вийшла загустою, розведіть її трохи кип’яченою водою чи узваром.

*Після того, як ви все з’єднали, поставте страву на декілька хвилин у холодильник – традиційно кутю подають холодною. Проте можна трохи підігріти її в духовці (близько 10 хвилин). В ідеалі – у глиняному горщику. Отримаєте новий цікавий смак.

*Зберігати кутю тривалий час небажано, родзинки та мак запустять процеси бродіння. Краще додавати інші складові до пшениці безпосередньо перед споживанням.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

Пшеницю потрібно промивати дуже ретельно. Найкраще робити це під проточною водою, позаяк при такому способі все сміття та інші непотрібні частинки вимиватимуться набагато краще.

КОРИСНІ ПОРАДИ: під час варіння пшениці час від часу доливайте воду, якщо вона википає. Це необхідно для того, щоб ваша майбутня кутя не пригоріла. Не забувайте, що пригощаючи своїх близьких людей цією обрядовою різдвяною стравою, ви бажаєте їм здоров’я, довголіття та добробуту.

 

 

різдвяне меню, різдвяні страви, різдвяні рецепти, різдвяна кутя, різдвяна вечеря, традиційна різдвяна страва, кутя, різдвяне меню, порадник, як варити кутю, варимо пшеницю на кутю, як зварити пшеницю, пшениця, коливо

Коментарі:

  Так  Ні, дякую