ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Щоб глиняний посуд служив довше

16 Квітня 2021 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 3942
Якщо знати правила експлуатації глиняного начиння, то можна значно продовжити термін його придатності.
Якщо знати правила експлуатації глиняного начиння, то можна значно продовжити термін його придатності. Фото: foodandmood.com.ua

Користуватися керамікою можна як в електричних, так і в газових духовках.

Глиняний посуд ручної роботи стрімко набирає популярності, і це закономірно: сучасна людина, оточена технікою, прагне до природності та простоти. Однак часто можна почути нарікання новоспечених користувачів на керамічні вироби: нібито вони протікають, швидко тріскаються та пліснявіють, легко б’ються… Все це вірно, якщо не знати правил експлуатації глиняного начиння. До прикладу, рукотворний посуд не можна піддавати різкому перепаду температур, бо на виробах можуть утворитися мікротріщини і вони стануть крихкими. Глиняні горщики перед використанням необхідно зволожувати, а після – добре висушувати. Користуватися керамічним посудом можна як в електричних, так і в газових духовках. Однак рекомендується ставити його в холодну духову шафу й поступово нагрівати до необхідної температури. Якщо порцеляна чи фаянс за високої температури тріснуть, то кераміка стане лише міцнішою.

*Глиняний посуд уміє сам регулювати температуру й вологість. При цьому робить це не гірше за термос. Так, компот, залишений у глеку, залишиться прохолодним навіть на сонці, а чай або кава в глиняному чайнику будуть теплими протягом декількох годин. Посуд із глини також ідеально підходить для зберігання продуктів. Раніше, коли не було холодильників, молоко в глечику могло стояти і не киснути три-чотири доби, а варення й соління зберігалися в глиняних горщиках без кришок майже рік. Якщо зберігати в таких ємностях борошно, там не заводитимуться жучки.

*У керамічному посуді можна готувати м’ясо, рибу, овочі та випікати кулінарні вироби без додавання жирів. Технологія проста й не вимагає спеціальних знань.

*Кожного разу перед використанням глиняний посуд потрібно наповнити холодною водою. За 10 хвилин (якраз підготуєте продукти) воду слід злити, у горщики покласти заготовки, щільно закрити кришку, поставити в духовку та, поступово нагріваючи, готувати при температурі 200-250°С від 35 до 55 хвилин (структура глини така, що вона спочатку вбирає в себе вологу, а потім віддає її). Потім гарячу страву подавати до столу.

*Мити глиняне начиння після використання потрібно тільки в теплій воді з додаванням гірчичного порошку або соди. Найкраще м’якою губкою або ганчіркою.

*Посуд має повністю висихати. Кришкою його накривати не можна, щоб не утворювалася цвіль.

*Глиняний посуд не рекомендується використовувати для приготування їжі на відкритому вогні.

*При зберіганні не накривайте глиняні горщики кришками, інакше вони набудуть неприємного затхлого запаху.

*Будьте уважними, коли дістаєте гарячий горщик з духовки. Якщо поставити його на холодну поверхню, кераміка може тріснути. Найкраще для підставки підходить дерев’яна дощечка.

горщики, посуд, порадник, глиняні горщики, глиняний посуд, щоб глиняний посуд служив довше, кераміка, догляд за глиняним посудом

Коментарі:

  Так  Ні, дякую