ye-logo.v1.2

Дубова і під гонтом: на території Меджибізької фортеці відбудують старовинну офіцину

Історія 4202
На території Меджибізької фортеці продовжуються реставраційні роботи унікальної пам
На території Меджибізької фортеці продовжуються реставраційні роботи унікальної пам'ятки – палацу Сенявських-Чарторийських. Фото: з архіву

Будинок відтворять за описами інвентарів XVIII століття.

На території Меджибізької фортеці продовжуються реставраційні роботи унікальної пам’ятки – палацу Сенявських-Чарторийських (XVI-XIX століття). Над відбудовою палацу реставратори працюють третій рік поспіль. Уже виконано першочергові протиаварійні роботи, відбудовується фасад, над будівлею звели дах, який був відсутній близько 50 років, відновлено зруйновану в 2014 році стіну, проводяться інженерні та археологічні роботи в підземній частині палацу. Наразі науковці, реставратори та історики Меджибізької фортеці розпочали роботу над ще одним проектом - відтворенням будинку-офіцини.

«Усе, що відбувається в рамках реставрації фортеці, - не робиться просто так. І цей будинок офіцини також у цьому комплексі не випадковий, хоча зараз ми його не території фортеці не бачимо. Але… Кілька років тому, на знавалося б, рівній ділянці, ми випадково натрапили на невеличке провалля з частиною підземного кам’яного склепіння. Припущення були найрізноманітніші. Першими провалля обстежили професійні спелеолог і дійшли висновку, що це частина мурованого, засипаного землею, підвалу. Ми його розчистили. Оскільки наземна частина цієї споруди не збереглася, важко було судити про те, що це могла бути за споруда. Звісно, давніх планів чи креслень фортеці немає, але є інвентарі – описи усього, що було на певний час у фортеці, складені колишніми господарниками. Зокрема, є такі, що датуються 1717 та 1754 роками. Також наразі займаємося тим, щоб отримати з Кракова з архівів князів Чарторийських, колишніх власників фортеці, опис 1735 року. Отож в інвентарі і 1717-го і 1754 року ми знайшли опис, що на тому місці, де знайдено підвал, була офіційна – службовий будинок», - розповідає заступник директора історико-культурного заповідника «Межибіж» Ігор Западенко.

Наразі науковці, реставратори та історики Меджибізької фортеці розпочали роботу над відтворенням проекти будинку-офіцини. Фото: Medzhybizh Architectural-Archaeological Expedition.

За словами історика офіцина описана дуже детально, що дає повне уявлення про нього.

«Скажімо, в «Описі двору Меджибізького, всіх будинків, начиння місцевого, для зручності і потреби там пристосованих, господареві поданих – 1754 р» вказано: «Праворуч, входячи на дитинець з міста, службовий будинок дубовий, з круглого дерева поставлений, давніший під гонтами, кілочками прибитими, виліплений ззовні та зсередини глиною і вибілений». Далі - опис, скільки кімнат, які п'єци, які двері, які клямки... Саме за цим описом, з урахуванням сучасних вимог до музейних приміщень, ми будемо будинок відтворювати», - додає Ігор Западенко.

Відомо, що офіцина була дерев’яною, під гонтом. Автентичний підвал планують перетворити на музеєфіковане приміщення, а у відбудованій будівлі будуть розташовані експозиції. Наразі музейники працюють над розробленням проекту.

Будинок відновлюватимуть за описами ХVIII століття. Фото: Medzhybizh Architectural-Archaeological Expedition.

«Відтворення будинку офіцини є частиною наступного етапу реставраційних робіт у фортеці, яка включає в себе, власне, цілий комплекс робіт. Зокрема, реставрацію самого палацу Сенявських, південного муру фортеці, реконструкцію бойових дерев’яних галерей (усі чотири рівні будуть доступні для відвідувачів), побудову стаціонарно-побутових приміщень для відвідувачів фортеці, які, до речі, за проектом, будуть підземними. Словом, справа за фінансуванням» - каже Ігор Западенко.

Наразі відомо, що реставрацію будівлі палацу планують завершити у 2022 році. Поетапно доступ до приміщень дозволять дещо раніше. У 2020-му планують відкрити тимчасові експозиції для відвідувачів у підвальних приміщеннях палацу Сенявських.

Читайте також: Як у Меджибожі рятують палац Сенявських-Чарторийських та роблять сенсаційні відкриття.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую