ye-logo.v1.2
24 Лютого, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 9 березня

Історія 1661
Тарас Шевченко у 1846 році здійснив наукову подорож Хмельниччиною
Тарас Шевченко у 1846 році здійснив наукову подорож Хмельниччиною. Фото: з архіву

Від давнини до сьогодення про людей та події.

9 березня 2014 року Рада ГО "Майдан" у Хмельницькому закликала політичних лідерів відмовитися від квотного принципу розподілу посад голів обласних державних адміністрацій. У зверненні майданівці вимагали призначити на голову Хмельницької ОДА людину, яка «має високі якості українського патріота, є активним учасником та організатором національного спротиву, має відповідну кваліфікацію та користується підтримкою громади».

Проскурівсько-Чернівецька операція, в результаті якої 9 березня була визволена Красилівщина та Старокостянтинівщина розпочалася 4 березня 1944 року. Красилів був окупований фашистами з липня 1941 року до березня 1944 року. Під час окупації тут діяло націоналістичне та радянське підпілля. У Старокостянтинові в період гітлерівської окупації (8 липня 1941 — 9 березня 1944) в місті було утворене гетто, в1943 році тут відбулися масові розстріли євреїв. У боях за місто загинуло 1613 радянських солдатів та офіцерів. Відступаючи, фашисти чинили такий шалений опір.

У 1935 році цього дня Рада народних комісарів СРСР видала постанову № 379 «Про відкриття спеціалізованих магазинів «Гастроном» у Шепетівці, Кам’янці-Подільську та Новоград-Волинську.

9 березня 1914 року краківський часопис «Nowa Reforma» («Нова реформа») вмістила некролог про Генрика Добжицького. Редакція відзначила, що: «Пером і чином протягом багатьох літ боровся доктор Добжицький за здоров’я широких верств громадськості. Його друкована спадщина – майже 150 наукових праць. Довгі роки був керівником закладу в Славуті». Він обіймав посаду головного лікаря Кумисо-гідропатичного курорту в Славуті до початку Першої світової війни.

У 1814 році 9 березня у селі Моринці (тепер Звенигородського району Черкаської області) народився Тарас Григорович Шевченко — український поет, художник, громадський та політичний діяч. Він у 1846 році, за завданням Київської археографічної комісії, здійснив наукову подорож по Поділлю. За даними краєзнавця Євгена Назаренка, Шевченко перебував у Кам’янці-Подільському з вечора 30 вересня до ранку 7 жовтня 1846 року. Ознайомився з історією, архітектурою Кам’янця-Подільського та його околиць. У Кам’янці-Подільському та Хмельницькому іменем Шевченка названо вулицю та відкрито пам’ятники.
А у 1992 році, саме 9 березня у Старому місті на корпусі історичного факультету Кам’янець-Подільського педагогічного інституту урочисто відкрили меморіальну дошку: «У цьому будинку 1846 року перебував великий український поет, художник, революційний демократ Тарас Шевченко».

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую