ye-logo.v1.2
16 Вересня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 19 березня

Юна МІТРАШКО Історія 1030
Колективізація сільського господарства, яка була пов'язана із процесом ліквідації заможного селянства — «куркулів», на Поділлі розпочалась наприкінці 1929 року
Колективізація сільського господарства, яка була пов'язана із процесом ліквідації заможного селянства — «куркулів», на Поділлі розпочалась наприкінці 1929 року. Фото: territoryterror.org.ua

Селяни проти колективізації, зміна влади та майбутнє підприємство.

У 1917 році 19 березня У Кам’янці-Подільському на підставі телеграми міністра внутрішніх справ, подільський губернатор Олександр М’якінін передав управління Поділлям члену Союзу російських націоналістів П.Александрову. З цими змінами в місті активізувалася діяльність політичних партій – радикально-демократичної, соціалістів-революціонерів, українських соціал-демократів та ін. Почали діяти Ради громадських організацій, робітничих депутатів. З 29 квітня 1918 року після обрання гетьманом України П.Скоропадського, українські демократичні сили міста перейшли в опозицію гетьманської влади.

Крім того, в історичних джерелах згадується, що у березні 1930 року в село Корчик на Шепетівщині (тоді входило до Славутського району) була надіслана оперативна група чекістів, аби придушити виступ - «волинку», спрямований проти колективізації. Після того, як посланці затримали підбурювачів виступу, розлючені місцеві жителі закрили тих і тих разом у сільраді. Почали вимагати звільнення селян, котрих радянська влада заарештувала раніше, в лютому. А якщо цього не станеться, погрожували влаштувати «похід» на Славуту. Днями раніше в Плужному, райцентрі Шепетівської округи, громада почала боротьбу за повернення церкви. Плужанські події стали поштовхом до масштабних протестів і заворушень, що охопили фактично усю Шепетівську округу. Загалом селянські заворушення, чи, як їх називали комуністи, «волинки», у лютому-березні 1930 року охопили майже всю Україну. В урядових звітах зафіксувало, що в Україні до 20 квітня заворушеннями було охоплено 1895 сіл у 41 із 44 округ. Масштаби селянських заворушень були викликані шаленими темпами колективізації, нав'язані районним керівництвом. Тоді селянам вдалось зупинили процес колективізації. У наступні місяці шляхом дозволу виходу із колгоспів та повернення майна селянам владі до кінця березня 1930 року вдалося заспокоїти розбурхане українське селянство.

19 березня 1963 року Рада міністрів СРСР затвердила проектне завдання на виконання проектно-пошукових робіт на будівництво Кам’янець-Подільського цементного заводу потужністю 2,4 мільйона тонн цементу за рік. Саме будівництво заводу (зараз ПАТ «Подільський Цемент») розпочалось у 1966 році.

Рівно 110 років тому у Хмельницькому був збудований перший централізований питний водопровід, що використовувався для потреб військових казарм, і складався всього лише з однієї свердловини, водонапірної башти та водопроводу. Свердловина давала 3500 відер води в годину (тобто 35 м3). В той час, по місту для побутових потреб воду в діжках розвозили приватні водовізники. Брали її з річок — Південного Бугу, Плоскої, Кудрянки. Хмельницький (на той час Проскурів) розташовувався на заболоченій місцевості, тому в районах, що були ближче до річки, в криницях вода була поганої якості. Це негативно впливало на епідеміологічний стан. У місті були випадки епідемії вірусних захворювань. А вже в 1929 році довжина водопровідної мережі простяглася на 22 кілометри. До водопостачання тоді підключили 155 будинків.
 

 

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую