ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 20 квітня

Історія 3353
У дореволюційну добу російська влада активно намагалася відмінити вшанування творчості Кобзаря
У дореволюційну добу російська влада активно намагалася відмінити вшанування творчості Кобзаря. Фото: ілюстративне з архіву

Що про цей день розповідають історичні джерела.

У дореволюційну добу в різних куточках українських земель, що входили до складу Російської імперії, влада докладала зусиль задля відміни вшанування імені і творчості українського Кобзаря.

Зокрема 20 квітня 1909 року директор народних шкіл Подільської губернії дає термінове розпорядження інспектору народних шкіл Подільської губернії про вилучення в школах книги «Життя Тараса Шевченка». Роком пізніше – заборонено поширювати «Кобзар» за редакцією Івана Франка. Цього ж року – 22 грудня з подачі харківського архієпископа Арсенія, «Кобзар» було визнано «дуже шкідливим для народу в антиморальному та антирелігійному напрямках».

20 квітня 1919 року командир Дієвої армії Української Народної Республіки Симон Петлюра відвідав Шепетівку. Він виступив на торговому майдані Шепетівки та біля залізничного вокзалу міста з патріотичними промовами та закликав місцеве населення вступати до військ УНР. Потім привітав бійців 3-го Січового полку з Великоднем та вручив подарунки.

У Проскурові 20 квітня 1926 року було засноване «Проскурівське окружне краєзавче товариство», яке проіснувало три з половиною роки. Становлення товариства стало одним із етапів організаційного становлення і зміцнення дослідницьких осередків.

Статистичну інформацію про первинний склад товариства подає окружна «Краєзнавча газета»: «На 1-ше січня 1927 року товариство складалось з 21 особи, в т.ч. за соціальною ознакою 4 селянина, 14 осіб трудоінтелігенції, 3 службовці. Всі вони члени спілок. Партійних – 6, позапартійних – 15, наукових робітників 4, решта аматори. За національною ознакою: 12 українців, 2 росіяни, 6 євреїв і 1 німець».

Управлінням товариства займалось 5 осіб, «усі вони з апарату Окрплану». Оскільки до складу даного товариства не було введено жодного учителя, вони звернулись до окружного комітету про заснування при Наросвіті краєзнавчої комісії, яка і була створена у березні 1927 року. У бюлетені «Освіта Проскурівщини» було видано їх статтю «Треба вивчати місцевий край». Відозва до учителів зайшла відгук. Учитель Іван Лисий надіслав нарис села Вербки Казьонної Летичівського району та його околиць.

У 1945 році цього дня відповідною постановою було створено Кам’янець-Подільський індустріальний технікум (нині Кам’янець-Подільський індустріальний коледж). Найперша спеціальність “Електроустаткування промислових підприємств і установок” існує до сьогоднішнього дня.

20 квітня 1995 року згідно з рішенням Хмельницької міської Ради народних депутатів до переліку об'єктів архітектури та містобудування Хмельницького включили особняк домовласника Шпігеля. Ця цегляна споруда початку 20 століття, збереглась до наших часів. Будинок був побудований на вулиці Дворянській проскурівським нотаріусом Ісааком Шпігелем. Вулиця Дворянська (нині — Володимирська), на якій був збудований особняк, активно розбудовувалась. Ця споруда стала першою цегляною будівлею в центральному районі тодішнього Проскурова.Будівля була побудована в архітектурному стилі «модерн», який став характерним для будівель міста в кінці 19 століття — на початку 20 століття.

20 квітня 2016 року в районі села Федорівка, Бахмутського району, Донецької області трагічно загинув захисник України – Андрій Михайлович Біленький з Шепетівки. Служив у Збройних Силах України воював у 13-й штурмовій бригаді.

У 2018 році цього дня тисячу учасників на стадіоні в Хмельницькому зібрала загальноміська руханка. Зарядку в такому форматі в місті провели вперше. «Рухалося» майже 1000 школярів та студентів міста Хмельницького.

Загальноміська руханка 2018 року. Фото: з архіву редакції

Минулого року цього дня понад дві сотні байкерів відкрили мотосезон у Хмельницькому. Власники «залізних коней» зібралися разом у парку імені Михайла Чекмана. Протягом кількох годин мотоциклісти спілкувалися, демонстрували свої вміння їзди на двоколісному та активно катали на байках дітей і дорослих. Потім гучна колона мотоциклістів проїхала вулицями міста.

Цього ж дня у місті відбулося відкриття велосезону. На захід приїжджали поодинці та сім’ями. Було чимало дітлахів. Стартували велосипелисти у парку Чекмана. А подолавши близько семи кілометрів, фінішували у Дендропарку.

Минулого року 20 квітня байкери відкривали мотосезон
Цього ж дня у місті стартував і велосезон.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую