ye-logo.v1.2
1 Листопада, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 14 травня

Історія 2426
Урочисте закладання першого каменю храму  Олександра Невського
Урочисте закладання першого каменю храму Олександра Невського. Фото: kamienec.livejournal.com

Від давнини до сьогодення про людей та події.

У 1891 році 14 травня на Новому плані у Кам’янці-Подільському урочисто заклали храм Олександра Невського. Будували його за народні кошти. Для збору коштів на будівництво була створена громадська організація “Олександро-Невське попечительство”, до якої увійшли представники різних прошарків суспільства. Її очолив преосвященний Димитрій. Процес збору коштів був досить тривалим. З одного боку, парафіяни не завжди виявляли готовність та щедрість у цій справі, про що вказували священики в церковних літописах. З другого – необхідно було зібрати досить значну суму, оскільки новий храм мав перевищувати всі раніше збудовані. Будівництво собору, розпис стін і закупівля культового приладдя обійшлися більш ніж в 100 тисяч рублів. У 1935 році за постановою ЦВК УРСР величний храм було закрито, а через рік, 1936 року - зруйновано. Його відбудова почалась у 1998 році, знову за ініціативи громади. Теперішній собор цілком схожий на той, що був століття тому, відбудований за першопроектом.

У 1848 році цього дня в Кам’янці-Подільському засновано міський клуб. Його члени, як свідчив статут клубу за 1865 рік, приємно проводили час у розмовах, дозволених іграх (серед них були й карти), у читанні книг, газет, журналів. Статут передбачав, що до клубу балотувалися за рекомендацією одного з членів клубу. До балотування допускалися дворяни, військові й цивільні чиновники, службовці, почесні громадяни, купці та їхні сини, художники, особи зі вченими ступенями й званнями». Не могли бути членами клубу інтелігенти без учених ступенів і «неповнолітні», тобто молодь до 25 років. Про людей простих професій мова навіть не йшла. Начальник губернії та губернський предводитель дворянства за статутом були почесними членами клубу. Статут передбачав продаж у клубі чаю, кави, пуншу, грогу, лікерів, вина різних сортів тощо. Формально клуб було відчинено до першої години ночі. А далі треба було платити штраф: за перші півгодини - 50 копійок, а за перебування до дев'ятої години ранку - 30 рублів. Клуб існував до 1917 року.

14 травня 2015 року у зоні проведення операції Об'єднаних сил загинув Юрій Борбуцький з Нового Села, що на Ярмолинеччині. Чоловік служив у складі 4 окремого батальйону 128 гірсько-піхотної бригади. Загинув при переправі через річку Сіверський Донець у районі Червоного Лиману.

У 2013 році цього дня десять акторів Хмельницького обласного драмтеатру імені М. Старицького оголосили про голодування через конфлікт з керівництвом. Тоді актори заявили: якщо влада не втрутиться, а знищення театру не припиниться, вони вдадуться до самоспалення. Конфлікт відбувався між колективом і тодішнім директором Петром Данчуком, який напередодні протягом трьох років керував театром.

У 2014 році 14 травня у Хмельницькому колишні політв’язні зібралися разом аби згадати та вшанувати пам’ять тих, хто постраждав або загинув під час репресій тоталітарного режиму протягом 1930-1953 років. Загалом За роки «сталінських репресій» загинуло понад 50 тисяч жителів Хмельниччини. Всього жертвами політичних репресій стало більше 120 тисяч хмельничан.

Про страшні роки тих часів згадував тодішній голова Хмельницької обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих Зиновій Комарницький. Колишній політв’язень розповів, яких страхіть зазнали жертви «сталінських репресій».

У серпні 2017 року голова обласної управи братства УПА Зиновій Комарницький помер. Фото: з архіву

Чоловік ще зі шкільної лави разом з друзям почав активну діяльність – розповсюджували антирадянські листівки.Потім працював вчителем, але паралельно активно вів свою підпільну діяльність. За це й відбував покарання Зіновій Андрійович на Воркуті, де під час робітничого страйку на шахті його разом з іншими в’язнями ледь не розстріляли серед тундри.

14 травня 2018 року кам’янець-подільський баскетбольний клуб «ДіДіБао», став бронзовим призером змагань чемпіонату України з баскетболу в першому дивізіоні.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую