ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 16 травня

Історія 3374
Хмельницький міський стадіон «Динамо»  1960 рік
Хмельницький міський стадіон «Динамо» 1960 рік. Фото: wikipedia.org

Від давнини до сьогодення про людей та події.

16 травня 1950 року у Хмельницькому урочисто відкрили стадіон «Динамо» (нині стадіон Поділля). Це був перший спортивний стадіон, який в той час можна було назвати сучасним. Його будівництво було проведено у рекордно короткий термін – півтора місяця. На ділянці спорудили трибуни на 4000 місць , із них сидячих — 1750, центральний вхід, встановили огорожу, вирівняли ділянку під футбольне поле. Найскладнішим виявилися гідромеліоративні роботи через те, що територія стадіону довгий час служила міським смітником. Вже на початку 1960 року постало питання про реконструкцію нового стадіону. Хмельницька футбольна команда «Динамо” одержала статус майстрів і право виступати в чемпіонатах СРСР і виявилося, що міський стадіон не відповідає вимогам проведення матчів такого рівня.

За вказівкою керівництва жандармерії Подільської губернії у ніч з 16-го на 17-е травня 1914 року в провідників та активних членів губерніальної «Просвіти» було улаштовано обшуки. Жандармський начальник стверджував, що діяльність Подільської «Просвіти» підтримується австро-угорською владою з Галичини і наказав своїм помічникам вжити відповідних заходів. Він заявив, що «український сепаратизм» у першу чергу поширювався на Поділлі українофілами-інтелігентами з «Просвіти». Керівник жандармерії часто доповідав своєму центральному начальству про необхідність ліквідації товариства не пізніше першої половини травня.

У Костя Солухи під час обшуків були вилучені друковані видання на українській мові і велика кількість листів. Фото: wikipedia.org

За даними царської агентури ідейними провідниками Подільської «Просвіти», яка в той час налічувала понад 150 осіб, були лікар Кость Солуха, службовець губерніальної земської управи Т. Павловський, гірничий інженер П. Гловацький та його дружина, лісний технік С. Рудченко, вчитель двокласного училища Н. Григоріїв та його дружина і кандидат права, працівник земської управи В. Приходько. Товариство утримувало п’ять бібліотек. Одна з них у Кам’янці-Подільському, інші в селах Дунаєвецького та Брацлавського повітів. В попередні роки до товариства часто звертались також жителі інших сіл з проханням відкрити бібліотеки-читальні, але Рада «Просвіти» навіть не питала дозволу в адміністрації, знаючи наперед про ті великі перешкоди, що будуть їй чинитися

Після обшуків активних членів губерніальної «Просвіти» діяльність товариства на Поділлі фактично припинилась.

У 2013 році цього дня стартували змагання за Кубок Поділля з повітроплавання. Поборотись за Кубок у небі над Кам'янцем зібралось більше десятка аеростатів з України та Польщі.

Цього дня 2018 року до Хмельницького приїхав «Невидимий батальйон» - кінострічка про жінок на війні. Про стрічку розповіла авторка ідеї фільму Марія Берлінська, назвавши його жіночим поглядом на війну.

Минулого року цього дня в Україні відзначали День вишиванки. Того дня мешканці області одягали український одяг та активно постили світлини у соцмережі Фейсбук. Чимало світлин публікували сторінки різних державних організацій. Деякі із них навіть організовували різні заходи, приурочені Дню вишиванки. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую