ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 20 червня

Історія 2378
Торік на дводенне свято завітав американський гурт «Cisco & The Racecars»
Торік на дводенне свято завітав американський гурт «Cisco & The Racecars». Фото: з архіву редакції

Про події краю, які стали історією.

На ресурсі «Енциклопедія сучасної України» у статті про Городок зазначається, що його жителі брали активну участь у національній визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького 1648-1654 років. Відомо, що 20 червня 1653 року під Городком відбувся стихійний бунт козаків проти політики гетьмана Богдана Хмельницького, що зірвало його похід на захід. Тому старшинська рада ухвалила рішення повертатися назад і «не гнатися за ляхами». Наступного дня, 21 червня, військо Богдана Хмельницького вирушило на схід України.

Історик Олександр Марчук у статті «Громадсько-політична діяльність Івана Огієнка у Кам’янці-Подільському (червень-вересень 1919 року)» пише, що Іван Огієнко з червня до середини вересня 1919 року не займав керівних посад в органах виконавчої влади УНР. Однак, повернувшись у Кам’янець-Подільський він активно займався суспільно-політичною діяльністю. Найперше, акцентував увагу на підтримці українського війська, яке протистояло Червоній армії.

У той час однією з найбільших світових організацій, які надавали у таких ситуаціях допомогу різним народам, був Червоний Хрест. Проте його представництва не було у тимчасовій столиці УНР, а створений у квітні 1918-го Український Червоний Хрест (УЧХ) не проявляв активності. Тому 20 червня 1919 році у Кам’янець-Подільському державному українському університеті відбулися установчі збори Подільського відділу УЧХ, які започаткували існування цієї структури. Організацію очолив Іван Огієнко, а скарбником став Юхим Сіцінський.

Наприкінці липня Подільський відділ УЧХ налічував 255 членів. Найперше, вони сконцентрувалися на організації короткотермінових курсів для сестер-жалібниць, на відкриттю притулків для дітей військовиків і бідних громадян, на створення дешевої їдальні для найбільш потерпілих від війни та економічної розрухи. А через поширення епідемії інфекційних захворювань, зокрема тифу, розпочалася робота щодо співпраці з Міжнародним Червоним Хрестом та іншими організаціями для придбання за кордоном дефіцитних ліків та санітарного майна.

У продовження теми спадку Івана Огієнка: 20 червня 2018 року Національний банк України запустив в обіг монету «100 років Кам’янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка». Її номінал склав дві гривні. На аверсі монети у центрі розміщено логотип Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, над яким книги. На реверсі монети — будівля навчального закладу, над якою на тлі стилізованого зображення абрису фортеці зображений портрет Івана Огієнка та написи: «Іван Огієнко — перший ректор Університету».

Номінал монети «100 років Кам’янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка» склав дві гривні. Фото: bank.gov.ua

Номінал монети «100 років Кам’янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка» склав дві гривні. Фото: bank.gov.ua

20 червня у 1920 році у Кам’янці-Подільському створено Головну пластову раду для координації роботи всіх пластових осередків України. «Пласт» — це національна скаутська організація України. Метою її створення було об’єднання та патріотичне виховання молоді. У Кам’янці осередки діяли при двох гімназіях, духовній і учительській семінаріях та реальній школі. До речі, 30 травня 2019 року Верховна Рада України прийняла закон про визнання і підтримку національної скаутської організації «Пласт» на державному рівні.

20 червня 2013 року понад 30 представників ініціативних груп частини сіл Хмельницького району пікетували сесію районної ради. Їм вдалося зайти у сесійну залу Хмельницької районної ради, де вони заблокували трибуну і президію. Головною вимогою пікетувальників було скасування плану оптимізації сільських шкіл.

20 червня 2018 року у зоні проведення Операції об’єднаних сил загинув 21-річний Яків Майданюк, який родом зі села Сахни Летичівського району. Військовий служив у лавах 14-ої окремої механізованої бригади. Трагедія сталася поблизу села Попасна, що на Луганщині.

Торік цього дня у Хмельницькому у Молодіжному парку розпочався дводенний американський пікнік. Для хмельничан підготували ігри, спортивні змагання, фудкорт, майстер-класи з приготування барбекю, кінопоказ просто неба, виступи місцевих музичних гуртів та американського гурту «Cisco & The Racecars». Як розповів один з організаторів заходу, голова спелеоклубу «Атлантида» Андрій Щербицький, на пікніку хмельничани мають змогу краще познайомитися з американською культурою. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую