ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 26 червня

Історія 3025
З історії перших кам
З історії перших кам'янецьких кінотеатрів. Фото: ілюстративне pslava.info

Про події краю, які стали історією.

На початку ХХ століття у Кам’янці-Подільському почали діяти маленькі стаціонарні кінотеатри. Серед фільмів, які транслювалися у перших кінотеатрах, є назви знайомі сучасному глядачеві. Так, 1911 року кам'янчани побачили фільми «Ідіот», «Анна Кареніна», 1914 року – чотири серії «Фантомаса».

Кінематограф став надзвичайно популярним. В оголошеннях про фільми завжди вказували кількість частин, іноді - метраж. Так, 26 червня 1913 року в кінотеатрі «Міньйон» показували «Долю покинутих» - важку драму про дітей, відірваних від батьків, у двох частинах, завдовжки 1 200 метрів. Фільми ілюструвалися грою піаніста.

Де були перші кінотеатри в Кам’янці-Подільському, як вони називалися, йдеться у статті «З Бульвару капуцинів – до Кам’янця-Подільського»:

Наприкінці 1901 року у місті над Смотричем почали діяти два маленькі стаціонарні кінотеатри – «Ілюзіон» і «Біоскоп». Будівлі, у яких вони були розташовані, проглядаються на фотографіях Кам’янця початку ХХ століття.

«Ілюзіон» знаходився у будинку, який розташувався першим після перетину Новопланівського мосту зліва від дороги. Утім, ця дорога, яка з'єднувала Новий міст із Троїцьким майданом, мала конкретне ім'я - Троїцький узвіз. Оскільки нумерацію будинків у Кам'янці-Подільському міська дума запровадила тільки 1911 року, то до того замінником номера було ім'я власника будинку. Розглядуваний будинок був відомий усім як будинок Ландвігера. Пізніше будинку надали адресу - Троїцький узвіз, 1. Саме на другому поверсі цього будинку в кімнаті з балконом і розміщувався один із перших кам'янецьких кінотеатрів. Він мав усього 35 місць. Вхід у кінотеатр був із тротуару Троїцького узвозу. Тож часто в оголошеннях так і писали: на Новому мосту в будинку Ландвігера. Пізніше кінотеатр відомий під назвою «Універсал». 

Згодом цей кінотеатр купив Шльома Зінковський. Він капітально відремонтував приміщення, встановив у кінотеатрі м'які стільці. В антрактах офіціанти подавали глядачам морозиво, солодощі, безалкогольні напої. Відповідно кінотеатр став називатися «Бомонд» (від французького beau monde - вищий світ).

Інший кінотеатр-первісток під назвою «Біоскоп» знаходився у будинку, розташованому справа Троїцького узвозу. На давніх фотографіях він розташований за чотириповерховим будинком міської бібліотеки.

Це дещо скромніший триповерховий будинок із шістьма вікнами на вулицю Довгу, правда, без балконів, як у будинку Ландвігера. В ньому було всього 25 місць. Пізніша адреса будинку - Троїцький узвіз, 4. Чому «Біоскоп»? Грецькі корені «біос» і «скопео» означають, відповідно, «життя» і «спостерігаю, розглядаю».

З оголошень у газетах можна довідатися, що «Біоскоп» розміщувався в будинку доктора медицини Цезарія Неймана. Архівні документи засвідчують, що Нейман деякий час був і власником кінотеатру «Біоскоп». Доля «Біоскопа» була такою ж, як і доля розташованого майже навпроти «Ілюзіона». Кінотеатр-крихітку теж купив Шльома Зінковський, теж переобладнав і назвав «Міньйон» (від mignon - малесенький).

26 червня 2011 року здійснив свій перший маршрут новий рейковий автобус за маршрутом Вінниця–Хмільник–Хмельницький. Рейковий автобус мав стати вирішенням питання приміських сполучень, оскільки є більш економічним, ніж дизель-поїзд, який їздив до цього. У 2011 році залізниця заявляла про готовність допомогти місцевій владі придбати транспортні засоби для того аби позбутися економічно необґрунтованих витрат на утримання застарілого рухомого складу, який залучений на приміському сполученні.

26 червня 2012 року у Хмельницькому активісти організували акцію проти застосування насильницьких методів у правоохоронних органах. Для цього у центрі міста влаштували цілу виставу. Молодий хлопець із зав’язаними руками та заклеєним ротом намагався кричати під тиском насильницьких дій іншого молодика. Одночасно з цим на друкарській машинці молодою дівчиною складався протокол зі слів «слідчого». Проте реакцією«міліціонера» на крики «я не винний» було стискання пальців підозрюваного плоскогубцями, а фраза «я не вбивав» та намагання відмовитись від неправдивих показань карались подвійними порціями агресії. Таким чином хмельницька незалежна студентська профспілка «Пряма Дія» та молодіжна ініціатива «Вуличний Університет» вирішили звернути увагу громадян на застосування насильницьких методів у правоохоронних органах. Приурочили акцію до Міжнародного дня на підтримку жертв тортур, саме в цей день 1987 року набула чинності Конвенція проти катувань Організації Об'єднаних Націй.

26 червня 2012 року студенти агітували проти застосування насильства у правоохоронних органах. Фото: з архіву

У 2013 році цього дня у Хмельницькому відкрили меморіальну дошку архітектора Гната Чекірди. На одній зі стін кінотеатру “Планета” урочисто презентували меморіальну дошку, яка присвячена Гнату Чекірді - архітектору з Хмельниччини, який створив чимало відомих у місті будівель. Серед них Будинок ляльок, будинок обласної ради профспілок, готель “Жовтневий”, парк культури та відпочинку парк імені Чекмана та будинок пожежного депо (тепер кінотеатр “Планета”).

26 червня 2018 року кращим випускникам Хмельницького вручили золоті та срібні медалі. На площі біля кінотеатру імені Шевченка відбулася урочиста лінійка для випускників, які відмінно закінчили школу та отримали прохідний бал із ЗНО.  

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую