ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 12 серпня

Історія 3782
Карта Фортеці в Кам
Карта Фортеці в Кам'янці-Подільському 1672 року. Гравюра Кипріана Томашевича. Фото: wikipedia.org

Що про цей день розповідають історичні джерела.

У ці серпневі дні 1672 року розпочалась облога Кам'янця-Подільського турецькими військами. Влітку 1672 року Туреччина виступила з відкритою збройною агресією проти Речі Посполитої. Величезна османська армія, вирушивши з гирла Дунаю в напрямку Кам'янця. Це було найважливіше зі стратегічного погляду місто Польського королівства на території України.

Після переправи через Дністер турецька армія йшла на Кам'янець широким фронтом у 16 кілометрів, спочатку від Руди до Ходоровець, далі, обходячи Кам'янець з заходу, на Оринин, блокуючи будь-яку ймовірність сполучення з можливими польськими формуваннями. Султан став під Кам'янцем у той час, коли в місто ще не встигли доставити закуплені поляками припаси.

Остаточно диспозицію визначили дрібні сутички польських та турецьких загонів. Головні сили поляків зосередились у Новому Замку, як найбільш доцільному місці для оборони.

12 серпня до турецького стану на Пiдзамчi прибули польськi посли Бiлевський i Гуляницький зi скаргою вiд польського короля, що султан несподiвано i таємно напав на Рiч Посполиту. Магомет же послам вiдповiв, що вiн прийшов не таїмно, а оголосив королю вiйну, а тепер запрошує польського короля вийти в поле. Так посли нi з чим i вiд'їхали.

12 серпня, 1919 року Петлюра видав наказ про звільнення Шепетівки. В наказі штабу Головного отамана військ Української Народної Республіки Симона Петлюри, йшлося про необхідність звільнити Шепетівку від червоноармійців: «Західна група (2-й Галицький корпус і група Січових стрільців) під командуванням полковника Вольфа має зайняти Шепетівку із заслонами на північ і північний захід».

Водночас у Кам’янці-Подільському оголошено декларацію про намір уряду Української Народної Республіки створити органи місцевого управління на основі всенародного, безпосереднього, таємного, рівного й пропорційного виборчого права, провести вибори до парламенту з правом установчих зборів.

12 серпня 2011 року відкритим зверненням громадськість закликала врятувати Сатанівську синагогу.  Сатанівська синагога-фортеця пережила татарські набіги, штурм турецьких яничарів султана Мехмеда IV, австро-угорський обстріл під час І Світової війни, пережила атеїстичний погром 30-х і нацистську окупацію. Її стіни тоді встояли, але можуть обвалитися сьогодні. Тому звертаємося до усіх небайдужих – допоможіть врятувати древню твердиню», – закликають автори документу. Під зверненням підписались жителі кількох населених пунктів, віряни церков різних конфесій, краєзнавці та поціновувачі історичних пам’яток архітектури. Звели синагогу у Сатанові в 1532 році, це один із найкращих зразків синагог оборонного типу, які збереглися до нашого часу. За допомогою громадськості споруду реконструювали, роботи завершили у 2014 році.

  

Синагога в Сатанові - до і після реконструкції. Фото: з архіву.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую