ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 6 вересня

Історія 2322
Не виключено, що при одному з Одровонжів, десь у другій половині XV — на початку XVI століття, у Сатанові було зведено замок
Не виключено, що при одному з Одровонжів, десь у другій половині XV — на початку XVI століття, у Сатанові було зведено замок. Фото: uk.wikipedia.org

Події краю, які увійшли в історію.

6 вересня 1795 року було створено Летичівську римо-католицьку єпархію для віруючих Подільської, Брацлавської і Вознесенської губерній.

Одним з володарів Сатанова був Петро Одровонж. Невдовзі після смерті Вітовта польський король Владислав II Ягайло надав грамотою від 8 серпня 1431 року Сатанівську та Зіньківську волості саме Петрові Одровонжу — за його заслуги у війні проти Свидригайла.

Петрові Одровонжу було надано ті самі землі та на тих самих умовах, що й 27 років тому Петрові Шафранцю. Як зазначено в грамоті, Петро Одровонж зобов'язаний був доплатити Петрові Шафранцю 150 гривень, які, очевидно, не було додано йому, коли маєтності Шафранця викупив Вітовт.

Невдовзі, 1 червня 1434 року, помер Владислав II Ягайло. Новий польський король Владислав III Варненчик (син попереднього короля від його четвертої дружини) грамотами, виданими 1436 та 1440 року, підтвердив зроблене раніше надання земель Петрові Одровонжу. Зокрема, грамотою від 23 листопада 1436 року Сатанову було надано німецьке (магдебурзьке) право. 

6 вересня 1450 року Петро Одровонж загинув у бою. Після нього Сатановом володіли його сини — спочатку Андрій (помер 1465 року), потім Ян (помер 1485 року), далі його внук (син Яна) Ян (помер 1513 року) і його правнук Станіслав (помер 1545 року).

Як зазначив історик Микола Петров, не виключено, що при одному з Одровонжів, десь у другій половині XV — на початку XVI століття, у Сатанові було зведено замок.

У 1979 році 6 вересня постановою Ради Міністрів Української РСР до Списку пам’яток архітектури України, що перебувають під охороною держави, додатково внесено низку пам’яток Кам’янця-Подільського. Під охорону держави потрапили: колишній будинок Подільської духовної консисторії, турецький мінарет та деякі давні житлові будинки.

У 2012 році 6 вересня у Хмельницькому стартувала Всеукраїнська велоестафета “Спорт для всіх єднає Україну!". П'ятнадцять вихованців дитячо-юнацької спортивної школи № 4 стартували з майдану Незалежності. Велосипедисти проїхали Хмельниччиною понад 100 кілометрів в напрямку Кам’янець-Подільського, де до них приєдналися спортсмени з Вінницької та Тернопільської областей. Звідти учасники естафети попрямували у напрямку Чернівецької області. Загалом велоестафета “Спорт для всіх єднає Україну!” є наймасовішим європейським велопробігом, в якому беруть участь понад 300 велосипедистів. Учасники команд також везли із собою прапор своєї області і встановили його в Києві на майдані Незалежності під час урочистого фінішу.

У 2012 році 6 вересня у Хмельницькому стартувала Всеукраїнська велоестафета. Фото: з архіву

6 вересня 2012 року Верховна Рада України ухвалила в цілому закон України «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції». Законом, розробленим Міністерством енергетики та вугільної промисловості України передбачалось спорудження двох однотипних енергоблоки встановленою електричною потужністю 1000 МВт кожен з реакторною установкою типу ВВЕР-1000/В-392 (водо-водяний енергетичний реактор на теплових нейтронах) номінальною тепловою потужністю 3012 МВт.

6 вересня 2017 року Хмельницька міська рада підписала Декларацію про співпрацю з електронною системою ProZorro.Продажі щодо продажу і оренди комунального майна. Першими лотами комунальних підприємств міста стали майно і права оренди.

6 вересня 2019 року сайт «Є» писав про те, що у Кам’янці-Подільському під час розкопок на території Старого замку археологи знайшли дві посудини часів до нашої ери. Посуд характерний для чорноліського пізного етапу. Це кухлики, або черпаки. Знахідки відносяться до періоду в межах 9-8 сторіччя до Різдва Христового. Знайдені вони в залишках господарської ями того часу, в яку влізла яма 17-го століття, але не до кінця. Вона, так би мовити, її законсервувала

Посуд характерний для чорноліського пізного етапу. Це кухлики, або черпаки. Фото: з фейсбуку.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую