ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 5 жовтня

Історія 1524
5 жовтня 1883 року народився Петро Болбочан - український військовий діяч, полковник Армії УНР. Учора, 4 жовтня 2020 року, в Києві відкрили йому перший в Україні пам\'ятник
5 жовтня 1883 року народився Петро Болбочан - український військовий діяч, полковник Армії УНР. Учора, 4 жовтня 2020 року, в Києві відкрили йому перший в Україні пам'ятник. Фото: radiosvoboda.org

Від давнини до сьогодення про людей та події.

У 1842 році цього дня, близько дев’ятої години вечора, до Кам’янця-Подільського прибув російський імператор Микола I. У місті все було ілюміновано — фортеця, скелі, бастіони, вежі, бані храмів і мінарет, а також нижня тераса Старого бульвару. У супроводі імператора був відомий французький батальний живописець Еміль Жан Орас Верне, щоб усе побачене втілити у фарбах.

5 жовтня 1883 року народився Петро Болбочан - український військовий діяч, полковник Армії УНР, очільник Кримської операції зі звільнення Криму від більшовиків та взяття під контроль Чорноморського флоту. З листопада 1918 року по січень 1919 року Болбочан керував Обороною північно-східної України. Був поборником самостійної та незалежної України, категорично виступав проти союзу з більшовиками та Росією. Чітко притримувався державницької позиції, мріяв про сильну армію. В одному з наказів військам наголошував: «ніяких совєтів робочих депутатів, монархічних організацій… я не допущу. Підкреслюю, що ми боремося за самостійну демократичну Українську Республіку, а не за єдину Росію, якою б вона не була – монархічна чи большевицька».

Після революції Болбочан активно розпочав організацію українських військових частин і допоміг у формуванні 1-го Українського полку імені Богдана Хмельницького з частин російської армії. Сформував з добровольців 5-го корпусу Південно-Західного фронту російської армії 1-й Український республіканський полк та став його командиром.
Із листопада 1918 року по січень 1919-го Болбочан керував Обороною північно-східної України.

Він різко критикував непослідовну, суперечливу політику уряду УНР та його міністрів. Вказував їм на явні помилки та прорахунки. 22 січня 1919 року Болбочана усунули від командування Запорізьким корпусом. Його заарештовують за наказом Омеляна Волоха командира Богданівського полку, який згодом вдався до антиурядових акцій та, зрештою, поцупивши державну скарбницю, втік до большевиків.

Почалося слідство, яке не дало підстав для звинувачення Болбочана. Слідство зайшло у глухий кут. Але представники лівих соціялістичних течій на чолі з Винниченком вимагали для Болбочана суворого покарання, вбачаючи у ньому перешкоду на шляху порозуміння із московитами на бік яких вони все більше схилялися.

Петра Болбочана викликають до Чорного Острова, де він зустрічається з Петлюрою. Йому ставиться завдання — формування частин з Українських полонених в Італії. Болбочан погодився. Проте уряд УНР чомусь всіляко відтягував нове призначення. 6 червня 1919 року, намагаючись прискорити нове призначення, Петро Болбочан приїхав до Проскурова. Проте 9 червня з’явився несподіваний наказ, в якому Болбочана звинуватили у самовільному захопленні влади. Розпочалося нове слідство.

Болбочан завдяки великій симпатії у військах, мав змогу втекти. Однак не зробив цього, бо прагнув довести, що за ним немає жодної провини. А 10 червня 1919 року полковника вже заарештували. 12 червня над ним відбувся приспішений військово-польовий суд. Петра Болбочана звинувачували у невиконанні наказів, незаконному захопленні командування та участі в широкомасштабній змові з метою державного перевороту в умовах військового часу. 28 червня 1919 року о 22.00 Петра Болбочана розстріляли на станції Балин (Дунаєвецький район). На момент виконання вироку талановитому полководцеві було лише 35 років.

Протестуючи проти такого рішення, В’ячеслав Липинський, який на той час очолював дипломатичне представництво УНР у Відні, писав: «Такими фактами, як розстріл Отамана Болбочана, Правительство Української Народньої Республіки стало виразно на шлях вузькопартійного терору….»

До речі, учора, 4 жовтня 2020 року, в Києві відкрили перший в Україні пам’ятник полковнику армії Української Народної Республіки Петру Болбочану.

Петро Болбочан із дружиною. Фото: h-manchulenko.vkursi.com

5 жовтня 1978 року у Хмельницькому почали будувати перший «хмарочос». Таку назву будинок отримав, через те, що мав 16 поверхів, до цього у місті таких багатоповерхівок не будували. Зводили його на розі вулиць Фрунзе і Карла Маркса (нині Кам’янецької та Подільської). Роботи йшли цілодобово. За 24 дні монолітна бетонна коробка 16-поверхового будинку була зведена. Далі ще 24 дні опалубку опускали і проводили монтаж перекриттів поверхів. Таких темпів спорудження висотних будинків наше місто ще не знало. Цей успіх будівельників став подією не тільки в масштабах міста, але і всієї України. Хмельницький «хмарочос» мав декілька принципових нововведень – вперше в Україні для спорудження монолітних бетонних стін було застосований метод ковзної опалубки, а перекриття поверхів монтувалося зверху донизу. Незабаром, неподалік від першого, виріс другий 16-поверховий будинок, і ось-ось повинні були споруджувати третій. Але проєкт завершити так і не вдалося – почалися труднощі зі зносом старих будинків і відселенням їхніх мешканців.

 

5 жовтня 1978 року у Хмельницькому почали будувати перший «хмарочос». Фото: wikipedia.org

У 2011 році цього дня у Хмельницькому ляльковому театрі відкрили зимовий сад. Таким презентом потішили актори своїх маленьких відвідувачів і їхніх батьків у день відкриття – 42 театрального сезону. Окрім всіляких квітучих і колючих рослин у напівскляному сонячному приміщенні оселилися папуги, морські свинки і хом’ячки. До цього часу, всі відвідувачі театру, можуть провести час у зимовому саду.

У 2016 році 5 жовтня у зоні проведення операції Об'єднаних сил, загинув хмельничанин Максим Яровець. Військовий був командиром роти глибинної розвідки 130-го окремого розвідувального батальйону Оперативного командування «Захід» Сухопутних військ Збройних Сил України. Виконуючи бойове завдання поблизу Мар'їнки підірвався на міні. Максиму був 21 рік.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую