ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 6 листопада

Історія 1955
Торік 6 листопада кореспонденти сайту «Є» підготували матеріал про розвиток Хмельницького аеропорту
Торік 6 листопада кореспонденти сайту «Є» підготували матеріал про розвиток Хмельницького аеропорту. Фото: з архіву редакції

Про історію Кам’янця-Подільського, дослідників Голодомору та торішні події.

6 листопада 1796 року Павло І підвищив Кам’янець-Подільський до рангу губернського центру. Імператор був противником політичних заходів своєї матері Катерини II й тому скасував розпочаті нею зміни. Зокрема, у 1796-у ліквідував намісництва та знову запровадив поділ на губернії. Саму Подільську губернію як адміністративно-територіальну одиницю утворено згідно з указом Павла I від 12 грудня 1796 року. До губернії увійшли повіти трьох ліквідованих намісництв: Подільського, Брацлавського та Вознесенського. Остаточно межі губернії та її поділ на повіти встановили у 1804 році. Центром губернії був Кам’янець-Подільський.

Згідно зі статтею «Місто Кам’янець-Подільський у другій половині 1920 року: зміни в політичному образі, втрата статусу державного центру УНР» історика Олександра Завальнюка, 6 листопада 1920 року військовозобов’язаним кам’янчанам належало з’явитися на збірний пункт. Це було регламентовано тодішнім законом про мобілізацію від 27 жовтня, який вносив зміни до попередніх актів. Також відомо, що у період з 28 вересня до 12 листопада 1920-го місто Кам’янець-Подільський, а також Кам’янець-Подільський повіт, поповнили армію Української Народної Республіки 6 тисячами 463 воїнами.

6 листопада 1934 року в селі Криштопівка Волочиського району народився Володимир Маняк. Разом з дружиною він зібрав тисячі свідчень про Голодомор й упорядкував їх у книзі «33-й: Голод: Народна Книга-меморіал», яка стала однією з перших серйозних праць про Голодомор в Україні. Володимир Маняк загинув в автокатастрофі 15 червня 1992 року. Його дружина Лідія пішла з життя через пів року. Посмертно подружжю Маняків присуджено Державну премію України імені Тараса Шевченка «за привернення уваги міжнародної спільноти до визнання Голодомору 1932-1933 років в Україні актом геноциду українського народу, участь у вшануванні пам’яті жертв». В 2005-у Володимир Маняк посмертно став лауреатом ордена «Князя Ярослава Мудрого», а Лідія Коваленко-Маняк — ордена «Княгині Ольги».

У Кам’янці-Подільському 6 листопада 2004 року було здійснено рекордний проліт трьох з’єднаних між собою повітряних куль під мостом «Стрімка лань». Ідея та її втілення належала трьом київським повітроплавцям: Юрію Бейдику, Олексію Пархоменку та Владиславу Клименку. Вперше три аеростати, зв’язані стрічкою, піднялися у повітря зранку. Але та спроба не вдалась — кулі перелетіли через міст. Наступна спроба виявилась вдалою: о 15:52 вперше в історії повітроплавання кулі пройшли під мостом. До речі, висота мосту становить 57 метрів, ширина прорізу — 70 метрів. Натомість висота аеростата складала 22 метри, а загальна ширина в зчепленні — 44 метри.

У Кам’янці-Подільському 6 листопада 2004 року було здійснено рекордний проліт трьох з’єднаних між собою повітряних куль під мостом «Стрімка лань». Фото: tovtry.com

У Кам’янці-Подільському 6 листопада 2004 року було здійснено рекордний проліт трьох з’єднаних між собою повітряних куль під мостом «Стрімка лань». Фото: tovtry.com

6 листопада 2019 року на Хмельниччині запам’яталося сумними новинами. Цього дня з життя пішло вдвоє знаних подолян — головний лікар Хмельницької міської лікарні 66-річний Володимир Розгонюк та історик і керівника Кам’янець-Подільського військово-історичного товариства шанувальників історії фортифікації, 61-річний Ігор Данілов.

Цього ж дня кореспонденти сайту «Є» підготували матеріал про розвиток Хмельницького аеропорту.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую