ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 28 листопада

Історія 2307
На світлині Ігоря Западенка зображено низку мацев єврейського некрополя у Меджибожі
На світлині Ігоря Западенка зображено низку мацев єврейського некрополя у Меджибожі. Фото: Ігоря Западенка

Про події минулого, які увійшли в історію Хмельниччини.

28 листопада 1917 року в Кам’янці-Подільському оголосили текст Третього універсалу про проголошення Української Народної Республіки. Зачитав його в Народному домі член Української Центральної Ради Іван Горемика-Крупчинський. Далі відбувся мітинг та військовий парад перед Народним домом. Сам універсал був прийнятий 20 листопада (7 листопада за старим стилем). Документ проголошував Українську Центральну Раду та її уряд — Генеральний Секретаріат єдиною владою на українських землях. Вони охоплювали Київську, Подільську, Волинську, Чернігівську, Полтавську. Харківську, Катеринославську, Херсонську й Таврійську (без Криму) губернії.

Документ закріплював основні демократичні права і свободи: свободу слова, зборів, недоторканність особи та помешкання, восьмигодинний робочий день, скасування смертної кари, амністію політичним в’язням, використання мов національних меншин тощо. Поміщицькі, церковні, удільні та інші землі нетрудових господарств переходили без викупу у власність народу.

Того ж дня 1917 року всеукраїнське видання «Нова Рада» повідомляло про вибухи у Шепетівці. У матеріалі йшлося: «Військове генеральне секретарство дістало телеграму, що коло станції Шепетівка Південно-Західних залізниць стався вибух складу набоїв 67-го гарматного полку. Вибухом знищено коло ста вагонів. Вибухи набоїв ще продовжуються. До залізничної путі не можна підійти. На місце нещастя прибуло три санітарних поїзди. Вибухом побито і покалічено багато людей».

28 листопада 1919 року під Старокостянтиновом відбувся бій. Того дня Кінний полк Чорних запорожців Армії УНР, прикриваючи відступ українських військ, дав бій батальйону Сімферопольського офіцерського полку Збройних Сил Півдня Росії.

У Хмельницькому 28 листопада 2017 року на мітинг зібралися працівники лісового господарства області. Мирну акцію провели на головній площі міста. Організували її профспілкові організації, щоб показати своє незадоволення реформуванням лісової галузі. Подібні акції відбулися ще у кількох регіонах України. Серед вимог мітингувальників — скасування рішення Кабміну від 15 листопада щодо схвалення Стратегії, відновлення фінансування лісової галузі та призначення голови Державного агентства лісових ресурсів з-поміж фахівців.

28 листопада 2017 року у Хмельницькому на мітинг зібралися працівники лісового господарства. Фото: з архіву редакції

28 листопада 2017 року у Хмельницькому на мітинг зібралися працівники лісового господарства. Фото: з архіву редакції

Торік 28 листопада кореспонденти сайту «Є» писали, що фото некрополя у Меджибожі, перемогло у спеціальній номінації «Єврейська спадщина» конкурсу фотографій пам’яток культурної спадщини України для Вікіпедії «Вікі любить пам’ятки». Світлину зробив краєзнавець Ігор Западенко. Він зазначив, що це фото одне з кількох десятків, які він завантажив до Вікісховища.

До речі, у цій спецномінації друге та третє місця посіли теж хмельничани — Сергій Аніськов зі зображенням портняжної синагоги в Умані під час відзначення Рош га-Шана та Ольги Басун зі зображенням в Гусятині Тернопільської області.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую