ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 26 грудня

Історія 1851
У 2019 році до кафедрального костелу святих Петра і Павла в Кам
У 2019 році до кафедрального костелу святих Петра і Павла в Кам'янці-Подільському передали відреставрований студентами університету Кам'янець-Подільського Національного університету імені Івана Огієнка старовинний образ святого Стефана. Фото: Реставрація КПНУ

Події краю, які увійшли в історію.

26 грудня 1818 року в Кам’янці-Подільському була утворена масонська ложа «Озіріс» (філіал петербурзької «Астри»). В ложі було понад 20 членів: Францішек Димер, Ігнатій Садовський, Ян Чайковський та інші. Зібрання проводилися у будинку Димера на Кармелітській вулиці (зараз Татарська), пізніше у садибі Пільштина на Центральній площі. Ложа розпалася в 1822 році.

26 грудня 1949 року в селі П’ятничани (Чемеровеччина) в будинку Ксенії Васильківської було розкрито криївку окружного проводу ОУН. За даними КДБістів, криївку було побудовано українськими націоналістами в середині 1948 року. Тут було розміщено друкарню окружного проводу, яка друкувала й поширювала контрреволюційні листівки: «Гімн поневолених народів», «За що бореться УПА», заклики до молоді поповнювати лави повстанців, окремо - до сталінських вельмож не збиткуватися над народом. Частина листівок друкувалася у вигляді карикатур на Сталіна, Хрущова та інших керівників СРСР-УРСР. Ця міні-друкарня проіснувала до 26 грудня 1949 року, до моменту її ліквідації органами КДБ. Під час цієї «чекістської операції» при збройному опорі було вбито та заарештовано кількох оунівців.

Фотокартки вилучених у домі Васильківської Ксенії
літератури та друкарської техніки. Фото: з книги «Історія села П’ятничани» Володимира Літкевича

В 1913 році 26 грудня Кам’янець-Подільська міська дума розглядала проєкт про запровадження трамвайного маршруту. Проєкт розробив та представив інженер-технолог Захар Безіковичем з Одеси. Він також запропонував взяти впровадження експлуатації в Кам’янці-Подільському електричного трамвая в концесію. Міська дума створила спеціальну комісію з цього питання на чолі з тодішнім міським головою Костянтином Туровичем. Але перша світова війна назавжди перервала роботу над проєктом.

26 грудня 2015 року у Хмельницькому нова поліція прийняла присягу. З цього дня вулиці Хмельницького вийшла охороняти новостворена патрульна полія. Обласний центр став сьомим містом в Україні, в якому запрацювала поліція. 256 поліціантів прийняли присягу на майдані Незалежності.

Цього ж дня у 2015 році у Хмельницькому відкрився історико-меморіальний комплекс органів внутрішніх справ. У музеї показана історія правоохоронної структури, починаючи з часів заснування царської поліції і до сьогоднішнього дня. Представлено близько 2 тисяч унікальних документів, вогнепальної та холодної зброї, спеціальної техніки, засобів зв'язку тощо.


Історико-меморіальний комплекс органів внутрішніх справ Хмельницького містить 6 музейних зал різних історичних періодів та тематик. Фото з архіву.

У 2019 році сайт «Є» писав про те, що до кафедрального костелу святих Петра і Павла в Кам’янці-Подільському передали відреставрований студентами університету Кам’янець-Подільського Національного університету імені Івана Огієнка старовинний образ святого Стефана. Саме 26 грудня, у День святого Стефана, відновлений образ знову зайняв своє місце у сакральному просторі храму.

Окрім того, до фондосховищ Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника повернулися 11 відреставрованих робіт.

До фондосховища Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника повернулися 11 відреставрованих робіт. Фото: Реставрація КПНУ
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую