ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 28 грудня

Історія 2067
28 грудня 1876 року, був відкритий перший на Поділлі медичний навчальний заклад
28 грудня 1876 року, був відкритий перший на Поділлі медичний навчальний заклад . Фото: з архіву

Події краю, які увійшли в історію.

28 грудня 1876 року, був відкритий перший на Поділлі медичний навчальний заклад (9 січня 1877 за новим стилем). Спочатку це була повивальна школа, оскільки в середині XVIII століття держава вирішила взяти під контроль діяльність повитух. Заснували школу в Кам'янці-Подільському. На той час в Російській імперії існувало всього 25 повивальних шкіл. З українських міст, крім Кам'янця-Подільського, такі школи мали тільки Харків, Херсон і Чернігів. Перший набір був з 20 дівчат, з яких до випуску дійшло лише 7 – багато просто не потягнули навчання. Згодом кількість учениць поступово збільшувалась, й в окремі роки сягала 35. В 1905 році повивальну школу перетворили у фельдшерсько-акушерську. У жовтні 1916 року, коли в розпалі була Перша світова війна, заняття в школі припинилися, відновились лише у 1923 році. Згодом війна та окупація знову змусили припинити навчання. Після визволення міста від німецько-фашистських загарбників восени 1944 року відбувся перший післявоєнний набір студентів. У 1954 році школу перейменували на медичне училище, яке діє до сьогодні, як Кам'янець-Подільський медичний коледж.

28 грудня 1925 року датоване звернення під грифом «совершенно секретно» з вимогою видати польських вчителів, зв’язки їх з духовенством. Написав його керівник Кам’янецького орквідділу Державного політичного управління (ДПУ) до завідуючого Окружного відділу освіти. Він вимагав надіслати інформацію з матеріалами про діяльність польських вчителів, зв’язки їх з духовенством. Починаючи з кінця 1920-х років, в історії польського населення в Україні, втому числі на Хмельниччині, настав тяжкий період. Насамперед це торкнулось католицької церкви. Оголошена войовнича антирелігійна кампанія змітала все на своєму шляху: закривалися костьоли, руйнувались їх приміщення, заборонялись релігійні свята, ображались почуття вірян, переслідувались і арештовувались ксьондзи, поширювалися брутальні вигадки і гасла. В 1930-х роках гоніння зростало, партійне керівництво було переконане, що колективізація буксує завдяки агітації духовенства. Адже селяни довіряли своїм духовним пастирям більше, ніж представникам владних структур, які намагались їм довести переваги колективної праці, шкідливість релігії.

28 грудня 2014 року хмельничани склали резолюцію до Президента України, Прем’єр-міністра та голови Верховної Ради - «Олігархи повинні заплатити». На недільному віче у Хмельницькому зібралося близько ста людей. Вони висловили протест проти прийнятого бюджету країни на 2015 рік. Присутні розробили проєкт резолюції до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та голови Верховної Ради Володимира Гройсмана. Документ назвали: «Олігархи повинні заплатити». У резолюції чинну владу звинувачують у лобіюванні інтересів олігархів, проведенні сумнівних реформ та «обвалу» гривні. На думку Ради Майдану, саме це призвело до поглиблення економічної кризи в Україні. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую