ye-logo.v1.2

На Хмельниччині розпочали порятунок унікальної пам’ятки архітектури

Історія 7280
На першому етапі робіт змонтують оснащення довкола будівлі, щоб повністю її обгородити, накрити зверху та захистити від дощів та снігу
На першому етапі робіт змонтують оснащення довкола будівлі, щоб повністю її обгородити, накрити зверху та захистити від дощів та снігу. Фото: з фейсбуку Віталія Олуйка

На аріанській вежі-каплиці розпочали протиаварійні роботи.

Аріанську вежу-каплицю – пам’ятку XVII століття, що біля селі Тихомель на Білогірщині, взялися відновлювати. Наразі, як повідомляє Віталій Олуйко, депутат обласної ради, один з ініціаторів відновлення аріанської каплиці в Тихомелі, уже розпочався перший етап протиаварійних робіт. Для того, щоб зрушити з місця питання порятунку пам’ятки, зізнається, потрібно було зібрати майже п’ять десятків документів - ліцензій, експертиз, дозволів, погоджень від Мінкульту, ДАБІ…

На протиаварійні роботи Ямпільській об’єднаній територіальній громаді, на території якої розташована аріанська вежа- каплиця, з обласного бюджету виділили понад 340 тисяч гривень.

Планується, що на першому етапі робіт за ці кошти змонтують оснащення довкола будівлі, щоб повністю її обгородити, накрити зверху та захистити від дощів та снігу. Це потрібно для того, аби захистити будівлю від повної руйнації, адже наразі існує загроза падіння даху.

«Також першочергово потрібно заробити тріщини й дірки, які утворилися на пам’ятці під час спроби її підірвати. Наприкінці радянського періоду за дорученням обкому партії сапери намагалися вежу зруйнувати. Тут заклали вибухівку і зробили спробу підірвати. В результаті, в сусідньому Тихомелі деякі будинки пішли тріщинами та повилітали шибки, а вежа вистояла», - розповідав ранішеВіталій Олуйко.

Опісля проведених робіт планують взятися уже за другий етап порятунку пам’ятки, а саме реставрацію аріанської вежі-каплиці. За попередніми підрахунками, на це потрібно – близько 3-4 мільйонів гривень.

Нагадаємо, аріанська вежа-каплиця на Білогірщині - унікальний пам'ятник сакральної архітектури. Він є єдиною подібною спорудою в Україні. Каплицю побудував Авраам Сенюта, який був послідовником аріанства. Каплиця розписана фресками. Згодом вона стала родовою усипальницею. Кажуть, там навіть збереглися гаки, на яких, на думку експертів, було підвішено труну одного з Сенют. Вежа збереглася в руїнах. Охоронний номер пам'ятки 220020-Н. Постановою КМУ від 10 жовтня 2012 року №929 внесена у Державний реєстр нерухомих памяток України як памятка архітектури національного значення.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую