ye-logo.v1.2

Сторінками газет минулого

Історія 3046
Фото: Дмитро

Про що писали на Хмельниччині на початку минулого століття

СТРАЙК ВОДОВОЗІВ
Страйки проти надмірного оподаткування - не лише особлива риса наших днів. Вони відбувались й століття тому. Причини їх дуже схожі з сьогоднішніми. От що повідомляла газета «Подолія» від 31 травня 1907 року про страйк водовозів у Кам’янці-Подільському. Нагадаємо, що на початку ХХ ст. місто не мало водогону, а мешканці отримували воду із міських криниць через водовозів:
«В Каменце-Подольском уже два дня идет забастовка водовозов. Забастовали они потому, что городская управа требует от них уплаты дополнительного налога за право пользования городскими колодцами и развоза воды по городу, при чем для взыскания этого налога проводилась опись имущества водовозов. Водовозы выразили протест против этих налогов и описей забастовкой, не предупредив при этом обывателей, лишили их воды».
Додамо, що страйк кам’янецьких водовозів увінчався успіхом – влада відмінила додатковий податок.

КІННІ ПЕРЕГОНИ У ЯРМОЛИНЦЯХ
Захоплення у минулому кінними перегонами, було поширене не лише у центральних губерніях та великих містах. У нас «столицею» скачок були Ярмолинці, де був іподром та діяло «Подольское скаковое общество». Найбільші скачки проводились під час багатолюдної Петропавлівської ярмарки. З’їжджались на них поміщики, землевласники, купці не лише з усього Поділля, а й сусідніх регіонів. У газеті «Подолія» від 25 травня 1908 року ми знайшли ось таке оголошення:
«Устраиваемые Ярмолинецким скаковым обществом в текущем году Большие призовые скачки состоятся: первые – 29 июня и вторые – 1 июля. Скачки проводятся на вновь устроенному ипподромному кругу. Программы скачек уже разосланы. Ожидаются крупные ставки, прибытие большого количества участников, показательные выступления Балинского государственного конезаводства».

ПІВДЕННЕ ПОДІЛЛЯ – КРАЙ ВИНОГРАДНИЙ
Вже практично забувся той факт, що століття тому південні райони Подільської губернії мали доволі розвинуте виноградарство. Поміщицькі виноградні плантації та селянські сади покривали значні території Кам’янецького, Ушицького та інших повітів. Подільський виноград збирали тисячами пудів, робили з нього вино. Про турботу держави у розвитку виноградарства свідчить повідомлення газети «Подолія» від 27 травня 1909 року:
«Специалист по виноградарству и виноделию в Подольской губернии С.Г.Моргенштейн приступил к организации на средства земства обучения крестьян-виноградарей борьбе с болезнями виноградных лоз. Так как количество виноградных садов в приднестровских уездах Подольской губернии достаточно велико, то господин Моргенштейн пригласил себе в помощь двух рабочих, которых обучил борьбе с болезнями виноградных лоз. Рабочие будут вести показательные работы в течении трех месяцев в Ямпольском, Могилевском и Ольгопольском уездах, сам же Моргенштейн предпримет показательные работы в Каменецком и Ушицком уездах. Предпринятые на всех виноградных садах показательные работы несомненно принесут значительную пользу виноградным садам, особенно крестьянским. Тем более, что химические составы для лечения лоз земство отпускает бесплатно».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую